SMHI: Håll ut – då kan det bli riktigt varmt igen

2024 05 08

Efter en, i delar av landet, ovanligt kall april kom till slut värmen i slutet av månaden.

Lagom till Valborg anlände den riktiga vårvärmen till Sverige.

Men för de som verkligen längtat efter temperaturer på 20 grader eller mer blev glädjen relativt kortvarig – redan i söndags och början på nuvarande vecka har temperaturen sjunkit och regn dragit in över flera delar av landet.

Till den gruppen ger dock SMHI ett relativt lugnande besked.

Efter regn kommer solsken, konstaterar Emma Härenstam, meteorolog på SMHI.

Redan nu till helgen blir det sol och högre temperaturer igen.

– På många håll i landet väntar en fredag med sol varvat med moln, framhåller meteorologen i en kommentar.

Runt 20 grader

Förklaringen till värmens comeback är att varmare luft letar sig in i Sverige söderifrån.

Och det handlar om en temperaturökning som kan närma sig samma värme som många fick ta del av under förra veckan.

– Till på lördag passerar en varmfront norrut över landet, förklarar Emma Härenstam och tillägger:

– Temperaturen stiger i sydväst upp mot närmare 20 grader och på söndag breder värmen ut sig mer allmänt över landets södra delar.

"Sista veckan i maj"

Helgens värme riskerar dock att bli något kortvarig. Men ur ett längre perspektiv ser det betydligt bättre ut framåt slutet på månaden.

Det konstaterar Lasse Rydqvist, meteorolog på vädertjänsten Klart.

– Sista veckan i maj ser dock ut att bjuda på ny värme i hela landet.

Han lägger dock in en brasklapp.

– Men det är mycket osäkert.

Regn kommande dagar

Innan solen återvänder lagom till veckoslutet gäller det även att stå ut med moln, regn och i vissa fall till och med snö ett par dagar till.

– Under onsdagen dominerar molnen och regn väntas över Svealand med snöinslag över Uppland och norra Dalarna, konstaterar Emma Härenstam.

Blött blir det även imorgon torsdag när ett nytt frontsystem drar in västerifrån.

– På torsdag för ett lågtryck ute på Grönlandshavet in nya väderfronter över Skandinavien. Frampå dagen väntas regn som i norra Norrland får snöinslag. Framåt kvällen når regnet även östra Svealand och Götaland samtidigt som nederbörden mattas av i landets västra delar.

LÄS MER: Tvärvändingen – sommaren kan bli den “sämsta någonsin”

Foto: H. Goetsch

Text: Redaktionen


8 augusti 2026

UPPGIFTER: Sverige vill göra som Norge – men Norge avråder

2026 08 09

Sverige vill ta efter ett norskt system som Norge själva vill lämna.

Den svenska regeringen vill se ett stort systemskifte inom transportpolitiken.

Med inspiration från Norge har man bland annat öppnat för betalvägar, så kallade bompengar, och att offentlig-privat samverkan (OPS) ska leda till snabbare utbyggnad av infrastrukturen.

Men i Norge, som pekas ut som förebild, är man på väg bort från detta, menar en debattör.

Fungerar dåligt – enligt Norge

Gunnar Lindberg, tidigare direktör Transportekonomiskt Institut Norge, varnar för att Sverige är på väg att upprepa misstag som har begåtts i grannlandet.

Regeringen har gett Trafikverket i uppdrag att förbereda lösningar där vägar bland annat finansieras med så kallade bompengar.

Samtidigt har den norska Skattekommissionen dragit slutsatsen att det systemet fungerar dåligt, skriver Lindberg i en debattartikel i DN.

– Kommissionen konstaterar att bompengar som tillfällig finansiering av vägprojekt är ineffektiva och rekommenderar i stället ett nytt system med kilometeravgifter och trängselavgifter, menar Gunnar Linberg i debattartikeln.

Ett problem som lyfts i Norge är också att elektrifieringen av fordonsflottan gör att intäkterna från drivmedelsskatter minskar, medan trafiken ökar, enligt debattören.

– Därför vill Skattekommissionen ersätta dagens bränslebaserade beskattning med avgifter som bättre speglar hur mycket, var och när vägarna används, skriver Gunnar Lindberg.

”Bör inte kopplas till bompengar”

Debattören menar att Sverige bör inspireras av det som fungerar i Norge, inte av det som norrmännen har dömt ut som ineffektivt.

– För det första bör OPS inte kopplas till bompengar. Om Norge själv bedömer att modellen är ineffektiv finns ingen anledning för Sverige att göra den till förebild, menar han.

Sverige bör förbereda ett avgiftssystem som fungerar även när fordonsflottan elektrifieras, enligt Lindberg. Därför är kilometer- och trängselavgifter ett bättre alternativ, anser han.

Dessutom bör regeringen skapa en konkurrent till Trafikverket och införa extern kvalitetssäkring, enligt debattören.

”Stort behov att rusta upp”

Det var tidigare under sommaren som regeringen gick ut och meddelade att man vill öppna för nya sätt att finansiera och utveckla infrastrukturen.

– Sverige har ett stort behov av att rusta upp och utveckla infrastrukturen. Efter decennier av eftersatt underhåll behöver nya arbetssätt som ger mer infrastruktur för skattebetalarnas pengar prövas, sade infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD) i ett uttalande.

– Med bättre kostnadskontroll, tydliga prioriteringar och effektivare genomförande kan vi korta ledtiderna och få fler viktiga projekt på plats. Det handlar om att få mer pengar till infrastruktur och också mer infrastruktur för pengarna, tillade Andreas Carlson.

Foto: M. König resp O. Zarevennyi

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen