24 januari 2026

SMHI går ut med varning – gäller i morgon lördag

2023 12 15

SMHI varnar nu för såväl plötslig ishalka som vindbyar och snöfall.

Under den senaste tiden har det varit mycket besvärligt i trafiken.

Många olyckor har skett och det har varit halt på många platser runt om i landet.

Nu går SMHI ut med en varning för plötslig ishalka som gäller flera områden, och varnar även för vind och snöfall i norr.

Gäller flera områden

Det är en gul varning som har utfärdats för ishalka som gäller följande områden:

- Västerbotten och sydligaste Norrbotten

- Jämtlandsfjällen och sydligaste lapplandsfjällen

- Västernorrland och östra Jämtland

- Dalafjällen och Härjedalsfjällen.

- Sydöstra Norrland, östra Dalarna och norra Västmanland.

- Västra Svealand

– Från natt till lördag fram till lördag förmiddag rör sig underkylt regn eller regn på fruset underlag österut och kan ge problem med halka. Regnet upphör med början i västra delen av området, förklarar SMHI om varningen som gäller Värmland, Örebro och Dalarna.

Vind och snöfall

Samtidigt går SMHI ut med en orange varning för vind i kombination med snöfall vid Lapplandsfjället.

Personer avråds starkt från att ge sig ut på fjället och det handlar om mycket hård vind och kraftiga snöbyar.

Risk för halka

Vidare förklarar SMHI att det kommer att råda halkrisk på flera håll runt om i Sverige under helgen.

– I västra Svealand, södra och mellersta Norrland också risk för underkylt regn och i samband med både underkylt regn och regn på kalla vägbanor risk för halka.

Lågtryck inför jul

Inför jul ser det ut att bli lågtrycksbetonat väder i Sverige med regn och snö på håll.

– Nästa vecka domineras av ett antal lågtryck på nordliga banor över Norska havet, vilka ger tidvis blåsigt väder samt nederbörd i form av både regn och snö över Sverige, meddelar SMHI.

Samtidigt ser det ut att bli kallare mot slutet av nästa vecka även om de exakta detaljerna fortfarande är något oklara.

Foto: Ovra Studio

Text: Redaktionen


13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 13

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen