SMHI går ut med varning

2023 08 05

På fredagen utfärdar SMHI en vädervarning.

Efter en mycket varm inledning på sommaren har många solälskare blivit besvikna på juli månad.

Under den senaste tiden har det varit regnigt och grått på många håll i Sverige.

Fredagen blir inte annorlunda, och SMHI går nu till och med ut och utfärdar varningar.

Kraftigt regn väntas på flera håll, bland annat längs med Norrlandskusten såväl som över norra Östergötland och östra Svealand.

Utfärdar varning

Synnerligen besvärligt kommer det att vara kring Vänern.

I Dalsland och södra Värmland väntas skurarna bli kraftiga med åska.

SMHI utfärdar en varning om skyfallsliknande regn i södra Värmland och norra delen av Västra Götalands län.

– Under fredag eftermiddag förväntas det kraftiga åskskurar som på kort tid kan ge stora regnmängder. Det kan leda till lokala översvämningsproblem.

Finns risker

På många platser kommer åskskurar att bildas och kraftigt regnfall väntas.

Det kan påverka området på flera sätt, bland annat i form av långsammare trafik på grund av översvämmade vägar.

Risk finns även för att till exempel källare, dagvattensystem, vägar och viadukter översvämmas.

Ytterligare en varning har utfärdats angående höga flöden norr om Vänern.

Omfattande lågtryck

Under helgen väntas lite mildare väder med sol och viss molnighet.

Över stora delar av Norrland ser det ut att bli bra väder, men det finns risk för regn i Svealand.

– I helgen får vi en tillfällig stabilisering av vädret. I söder får solen fortsatt samsas med en del moln, men över stora delar av Norrland kan den få skina oemotsagd, förklarar SMHI.

Omfattande lågtryck

De som väntar på ihållande sol och värme ser ut att få vänta vidare.

I början av nästa vecka kommer nämligen ett omfattande lågtryck till Sverige, vilket kan leda till skakigt väder.

– På måndag väntas ett nytt omfattande lågtryck söderifrån. I samband med det kan det bli besvärligt väder på många håll i landet med både blåst och stora regnmängder.

Foto: L. Chian

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen