SMHI går ut med varning

2023 07 12

Ett kraftigt regn- och åskoväder drar in över Sverige under onsdagen.

Nu går SMHI ut med en gul varning för stora delar av södra Sverige.

– Ett frontsystem drar in från sydväst under morgonen och förmiddagen. Det medför kraftig åska och lokalt intensiva skurar som kan ge 25-35 millimeter på kort tid, framhåller väderinstitutet på sin hemsida.

Fyra områden  

SMHI:s varning gäller för följande områden:

- Södra Halland

- Skåne

- Västra Kronoberg

- Västra Blekinge

Risk för bränder

De utpekade områdena kan påverkas av åskovädret på följande vis, enligt SMHI:

- Trafiken kan gå långsammare på grund av översvämmade vägar.

- Risk att till exempel källare, dagvattensystem, vägar och viadukter översvämmas.

- Risk för störningar i elförsörjningen och tågtrafiken på grund av blixtnedslag.

- Risk för att bränder uppstår.

Så länge gäller varningen 

Framåt lunch beräknas åskovädret avta.

SMHI:s varning gäller från klockan 06.00 till 11.00.

Från Skåne till Jämtland

Varningen gäller sydligaste Götaland.

Stora delar av Sverige kan dock räkna med kraftigt nederbörd under onsdagen.

– Ett regnområde sträcker sig under dagen från Skåne till Jämtland. Tidvis kan regnet bli kraftigt med åska och ge större mängder, säger SMHI:s meteorolog Angelica Lundberg i ett uttalande.

Intensivast ser regnet ut att bli över västra Götaland under morgonen och förmiddagen.

– Generellt väntas 20-40 mm, men lokalt mer. Under eftermiddagen drar regnet norrut och molntäcket spricker upp på många platser avslutas dagen med lite sol, framhåller Angelica Lundberg.

Över Värmland och norra Dalarna ser det intensivaste regnet ut att falla under eftermiddagen. I Värmland kan det bli uppemot 50 millimeter regn.  

Här tittar solen fram

En blöt onsdag väntas.

Men inte riktigt för hela Sverige.

Ett högtryck ligger kvar över ostligaste Svealand, Norrlandskusten och norra Norrland.

– Det blir en onsdag med sol och uppåt 25 grader, berättar Angelica Lundberg.

Högtrycket väntas dock pressas tillbaka under kvällen. 

Under onsdagskvällen beräknas regnmoln dra in över både ostligaste Svealand och norra Norrlandskusten.

Foto: C. Baumgartner

Text: Redaktionen


JUST NU: USA hotar Norge – ”mycket ovanligt”

2025 10 16

Den internationella sjöfartsorganisationen IMO (International Maritime Organisation) vill att sjöfartens utsläpp ska minska till noll 2050.

För att uppnå detta föreslår organisationen en internationell koldioxidskatt på sjöfart. Ett förslag som flera europeiska länder ställer sig bakom.

Det gör däremot inte USA som numera styrs av en administration som förnekar den globala uppvärmningen. Trumpadministrationen är starkt kritisk till förslaget och varnar för att koldioxidskatten kommer att skada den globala ekonomin.

I veckan har flera medier rapporterat om att Vita huset har hotat att straffa länder som röstar för förslaget. Länderna hotas bland annat med sanktioner, höjda hamnavgifter och nya tullar, rapporterar Svenska Yle.

Hotar Norge

Nu kommer uppgifter om att USA utfärdat ett direkt hot mot ett nordiskt land som ställer sig bakom förslaget om en koldioxidskatt. Det handlar om Norge som ska ha utsatts för direkta hot under ett videomöte, rapporterar Dagens Næringsliv.

Landets klimat- och miljöminister Andreas Bjelland Eriksen bekräftar hotbilden.

– Det är väldigt ovanligt. Det visar att USA har en väldigt annorlunda inställning till internationella klimatförhandlingar och klimatregleringar nu än tidigare. Det oroar mig, säger han till tidningen.

”5,5 miljoner ton”

Under torsdagen ska IMO:s 176 medlemsländer rösta om förslaget som syftar till att minska koldioxidutsläppen från en sektor som står för cirka 3 procent av de globala utsläppen.

– Huvuddelen, ungefär 70 procent, av utsläppen från utrikes transporter kommer från sjöfart, vilka uppgick till ungefär 5,5 miljoner ton koldioxidekvivalenter år 2023. Det är ungefär dubbelt så mycket som 1990, uppger Naturvårdsverket.

LÄS MER: “Chock” i Norge – efter besked från Stoltenberg 

Omröstning i dag

Andreas Bjelland Eriksen understryker att Norge inte kommer låta sig påverkas av USA:s påtryckningar.

– Det finns ingenting i de allmänna varningar som får oss att ändra vår ståndpunkt. Hot och påtryckningar för att påverka röstningen har varken accepterats av Norge eller av andra länder. 

LÄS OCKSÅ: Natojätte säger nej till Trump – presidenten förbannad 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


16 oktober 2025

JUST NU: Röstkorten ändras – sex miljoner väljare berörs

2025 10 16

Riksdagen har fattat beslut.

Från och med valet 2026 kommer röstkorten att skickas ut digitalt. Sex miljoner väljare som har en digital brevlåda kommer att få sitt röstkort digitalt.

– Vi uppskattar att drygt sex miljoner väljare kommer att få sitt röstkort digitalt vid valen 2026. Väljare kommer inte behöva ta med sig röstkortet vid röstning, utan det räcker att ta med sig legitimation. Detta gäller oavsett om väljaren har fått röstkortet digitalt eller på papper, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

– Digitala röstkort innebär en ökad tillgänglighet av den personliga rösträttsinformationen för väljare som kommer kunna logga in i sin digitala brevlåda och ta del av röstkortet oavsett var man befinner sig. Med digitala röstkort kan vi också vara mer säkra på att röstkorten kommer fram till väljarna och att de kommer fram i tid, fortsätter Nyqvist.

Klassiska traditionen förändras inte

Väljare som saknar digital brevlåda eller som inte har godkänt myndighetsinformation till sin digitala brevlåda kommer att få röstkorten med posten.

Själva röstningen kommer inte att ske digitalt. Den kommer fortsatt ske i fysisk form med pappersvalsedlar, framhåller Valmyndigheten som understryker att den ”pappersbaserade röstningen är en viktig del i det robusta valsystemet”.

– Digitala röstkort och moderniserad förtidsröstning syftar till att göra röstningen enklare för väljarna, minska sårbarheter i systemet och effektivisera processen för valadministrationen, säger Anna Nyqvist.

LÄS MER: Priset för parkering chockhöjs

Förtidsröstningen ändras

Valmyndigheten meddelar också att en ny teknik kommer att införas vid förtidsröstningen för att underlätta införandet av digitala röstkort.

Väljare kommer inte längre behöva ta med sitt röstkort för att förtidsrösta. I varje lokal för förtidsröstning kommer en dator och skanner finnas, som kan läsa av id-handlingar och koder. Vid förtidsröstning kommer en förtryckt kod på kuvertet som rösten läggs ner i att skannas. Koden kopplas därefter till väljaren i en digital väljarförteckning.

– Detta möjliggör både för en ny framtidssäkrad distributionslösning av förtidsröster hos Postnord och att väljare inte längre behöver ta med sig röstkortet vid förtidsröstning, framhåller Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Livsmedelsjätte säger upp 16 000 

Foto: Valmyndigheten

Text: Redaktionen