SMHI går ut med varning

2023 06 13

Det är ett extremt väderläge i Sverige just nu.

Sommaren har inlett starkt med höga temperaturer på flera håll i landet.

Många har längtat efter värmen och tillbringar så mycket tid det bara går utomhus.

Nu väntas dock väldigt varma dagar framöver, och SMHI varnar för värmebölja som gäller från och med tisdagen.

– Dagstemperaturer över 26 grader väntas från och med tisdag och flera dagar framöver, framhåller myndigheten.

Flera regioner

Varningen berör flera olika regioner i landet.

Det handlar om de inre delarna av östra Svealand, södra Dalarna och södra Gästrikland. 

Värmen kommer att kännas i bland annat Stockholm som Örebro, och SMHI informerar om hur det kan påverka människor.

– Ökad påfrestning på kroppen vilket kan ge problem för framförallt riskgrupper.

Kan bli 30 grader

På onsdagen ser det ut att bli ännu varmare, och temperaturerna kan nå så högt som 30 grader.

Informationen angående onsdagen berör inre och norra Götaland, större delen av Svealand, östra Härjedalen, delar av Gävleborgs län och Västernorrlands län.

Värmen kan komma att hålla i sig hela veckan.

Extremt läge

Det är mycket torrt i flera delar av landet och såväl eldningsförbud som bevattningsförbud råder i ett antal kommuner.

SMHI har även utfärdat en varning angående extrem brandrisk i Götaland, Svealand och Gävleborgs län.

Det finns chans för regn nästa vecka, men meteorologen Sofia Söderberg menar att prognosen är osäker.

– Det är ju så pass långt fram i tiden och det kommer också in från sydost, vilket gör det särskilt svårt att förutsäga. 

– Så det är alldeles för tidigt att säga om det ens kommer in något regn och om det i sådana fall kan ha någon påverkan på brandrisken, säger hon till DN.

Pausat verksamheten

På grund av den stora brandrisken har skogsbolaget Stora Enso pausat sin verksamhet i flera områden.

Det för att minska risken för skogsbränder som kan starta på grund av gnistor från maskinerna.

Foto: Y. Bogdanov

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Yrke kan förbjudas – 6 000 svenskar riskerar jobbet

2026 07 09

Tusentals svenskars jobb hänger på en allt skörare tråd.

Över 6 000 personer i Sverige jobbar som telefonförsäljare, enligt siffror från Statistiska centralbyrån.

Inom kort kan samtliga behöva se sig om efter ett nytt arbete.

Regeringen meddelar nämligen på torsdagen att en utredning tillsätts för att se över om telefonförsäljning ska förbjudas.

– Telefonförsäljning upplevs av många som både missvisande och påträngande, säger civilminister Erik Slottner (KD) i ett uttalande.

Kan bli olika slags förbud

Redan för ett år sedan krävde Konsumentverket hårdare tag mot telefonförsäljning. Då förespråkade myndigheten bland annat ett förbud mot försäljning av lån.

– Det är försäljningsmetoden som sådan som är problematisk. Extra svårt är det för utsatta målgrupper som äldre, personer med kognitiva funktionsnedsättningar eller de med låga kunskaper i svenska, framhöll myndighetens generaldirektör Cecilia Tisell på DN Debatt hösten 2024.

Nu hörsammar regeringen uppmaningarna.

Utredningen kommer analysera och ge förslag på hur konsumenter bättre kan skyddas från försäljare där det är företagen som ringer kunden. Utredningen ska bland annat granska om telefonförsäljning bör förbjudas helt, eller om det enbart ska ske inom särskilda branscher eller produkter.

– Vissa grupper i samhället riskerar också att hamna i kläm, inte minst äldre. Vi behöver se över frågan grundligt och om det kan vara motiverat med ett förbud, säger Erik Slottner. 

LÄS MER: Ska bli lättare att komma till Sverige och arbeta

Brett stöd

Om regeringen väljer att gå vidare med att föreslå förbud mot telefonförsäljning kan de sannolikt räkna med stöd från oppositionen.

Vänsterpartiet har tidigare varit tydliga med att man vill se ett totalförbud.

– Vill man att försäljare ska ringa upp en och sälja saker, då förslår vi att man sätter upp sig på en lista för det. En omvänd så kallad ”nix-lista”, sade V-ledaren Nooshi Dadgostar till TV4 för två år sedan. 

LÄS MER: Ersättning till fastighetsägare höjs

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Ryssarna flyr – Ukraina tar kontroll

2026 07 09

Ryska styrkor tvingas lämna ockuperade områden i Ukraina.

Under torsdagsmorgonen kommer beskedet.

En by i regionen Donetsk har befriats från de ryska ockupanterna.

Glädjen var stor när de ukrainska styrkorna pressade undan motståndarna, som tvingades backa från sina positioner, rapporterar RBC-Ukraine.

– Novokhatske är tillbaka under Ukrainas väpnade styrkors kontroll! Genom gemensamma och samordnade insatser har soldaterna från den 37:e marinbrigaden och deras vapenbröder från den 79:e luftlandsättningsbrigaden utplånat de ryska ockupationsstyrkorna i byn Novokhatske i regionen Donetsk, uppger den ukrainska militären i ett uttalande, enligt tidningen.

Steg för steg

Ukraina har avancerat steg för steg genom det kraftigt minerade området.

Slutligen lyckades operationen och de ryska soldaterna tvingades bort från området, efter att ha lidit stora förluster. Det uppger den ukrainska militären.

Samtidigt pågår hårda strider i en annan stad i samma region.

Putin hävdar framgång

I förra veckan gick den ryske diktatorn Vladimir Putin ut och hävdade att Ryssland tagit kontroll över staden Kostiantynivka i regionen Donetsk.

– Rysk kontroll har etablerats över staden, sade han, enligt RBC-Ukraine.

– Jag vill påpeka att erövringen av Kostyantynivka bara är det första, men mycket viktiga, steget i förstörelsen av den ukrainska arméformationen som för närvarande håller området.

LÄS OCKSÅ: Två jättefartyg står i brand

Zelenskyj slår tillbaka

Ukrainas president tillbakavisar uttalandet från den ryske ledaren.

Striderna i staden är långt ifrån avgjorda, menar Volodymyr Zelenskyj.

– Striderna fortsätter också för Kostiantynivka, som Putin redan har gjort anspråk på, men uppenbarligen kommer han aldrig att riskera att dyka upp där. För i verkligheten har han bara Moskva, Sankt Petersburg och sina residens, sade han enligt tidningen.

Svåra förluster

Den ukrainske presidenten passade också på att lyfta de stora ryska förlusterna vid fronten. Ett faktum som Putin ogärna talar högt om.

– I juni var det nästan 30 000 bekräftade förluster bland de ryska ockupanterna vid fronten – döda eller svårt skadade, sade Zelenskyj, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Nato överens – så mycket får Ukraina

Foto: L. Johnns

Text: Redaktionen