24 september 2025

Efterlängtad nyhet från SMHI

2023 07 03

Juni blev varm och torr.

SMHI har under månadens gång varnat för att skogsbrandsrisken varit extrem stor i nästintill hela Sverige.

En rad skogsbränder uppstod dessutom under juni på grund av den ihållande värmen och den utbredda torkan. 

Den senaste inträffade utanför Norberg i norra Västmanland. Där tampades räddningstjänsten med en kraftig skogsbrand i över en veckas tid.

Efter ett gediget arbete kunde branden släckas.

Flygplan och helikoptrar vattenbombade. Försvaret och hemvärnet kallades in för att hjälpa till med släckningsarbetet.

Nytt besked

I dag, måndag, går dock SMHI ut med ett efterlängtat besked angående risken för skogsbränder.

Skogsbrandsrisken bedöms ha minskat betydligt.

Anledningen är den senaste tidens väderomsvängning.

Ett nederbördsområde har dragit in över Sverige.

Regnet faller nu i områden där det tidigare varit extremt torrt, vilket har minskat risken för skogsbränder betydligt.

Under onsdagen och torsdagen drar SMHI tillbaka nästan samtliga av alla varningar som utfärdats för skogsbränder. 

En varning kommer endast att kvarstå för Gotland, uppger väderinstitutet på sin hemsida.

Ropa inte hej

Varningarna försvinner, men det betyder inte att faran är över.

Om torkan återvänder kommer risken återigen att öka.

– Det är mer en tillfällig lättnad när vi har mer regn och moln. Om vi framåt får perioder med uteblivet regn finns det åter en risk för torka och skogsbrand. Det är beroende på hur sommaren utvecklar sig, säger Linus Karlsson, meteorolog på SMHI, till DN.

Då vänder vädret

Till helgen väntas återigen varmare temperaturer.

Enligt SMHI:s prognos kommer vädret stabilisera sig något i södra Sverige under torsdagen.

– Ett högtryck växer in, men skurar kan fortsatt förekomma och i norr blir det ostadigt, säger väderinstitutets meteorolog Lisa Frost i ett uttalande.

På fredag rör sig högtrycket ytterligare något norrut.

– Till veckoslutet ser det ut att kunna bli något stabilare väder över hela landet, och varmare luft kan eventuellt föras in från sydväst, men det är ännu osäkert, berättar Lisa Frost.

Foto: B. Wedemeyer

Text: Redaktionen


JUST NU: Covid-19 ökar – blixtinkallar till pressträff

2025 11 27

Regeringen och Folkhälsomyndigheten har kallat till en plötslig pressträff om smittspridningen i Sverige.

Influensan och covid-19 har fått fart.

Nu uppmärksammas saken på en direktsänd presskonferens där både regeringen och Folkhälsomyndigheten deltar.

– Vi kan de närmaste veckorna förvänta oss en ökning av smittspridningen, säger socialminister Jakob Forssmed enligt Aftonbladet.

"Dubbelt så många"

Enligt Olivia Wigzell, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten, rapporterades 187 fall av  säsongsinfluensa enbart förra veckan.

– Det var dubbelt så mycket som veckan innan, säger hon på samma pressträff.

Jakob Forssmed understryker att det är “hög tid att vaccinera sig” och uppmanar alla som inte gjort det och som tillhör en riskgrupp att göra så.

"Kommer se en ökning"

Erik Sturegård, tillförordnad statsepidemiolog, har tidigare på torsdagsmorgonen också talat om det pågående influensautbrottet.

Enligt experten kommer det tidigare än vanligt i år. Han säger även att det finns ett stort mörkertal med “betydligt större smittspridning", rapporterar SVT.

– Nu kommer vi se en ökad smittspridning under ett antal veckor eller någon månad, säger Erik Sturegård till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Kan påverka sjukvården

Det är den så kallade k-varianten som gjort att smittspridningen dragit igång så pass tidigt på säsongen.

K–varianten är en ny mutation av influensaviruset och kan enligt Sturegård påverka sjukvården.

– Vi ser en risk att den här varianten lättare kan smita undan immunförsvarets skydd, vilket innebär att skulle kunna bli en tuffare influensasäsong än vanligt, sade Erik Sturegård till SvD förra veckan.

Symtomen är ofta feber, muskelvärk och allmänt dåligt mående.

Nuvarande vaccin skyddar mot svår sjukdom.

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: Fusion Medical Animation resp Simon Samuelsson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Kalldusch för skattebetalare: 3,6 miljarder kronor har hamnat fel

2025 11 27

Nu kommer ett stort larm om socialförsäkringen, som finansieras genom skatter och sociala avgifter.

Hela 3,6 miljarder kronor av ersättningar från socialförsäkringen har hamnat i gängkriminellas fickor, uppger Polismyndigheten och Försäkringskassan.

Totalt får 4 000 av Sveriges runt 62 000 gängkriminella individer en grundförsörjning från sjukpenning, sjukersättning eller olika arbetsmarknadsstöd, enligt granskningen.

– Den bekräftar än en gång att gängkriminella använder socialförsäkringen som grundinkomst och för att på så sätt skapa en fasad av vita inkomster, säger Nils Öberg, generaldirektör på Försäkringskassan.

Flera typer av ersättning

Sammanlagt beräknas 3,6 miljarder kronor ha betalats ut till gängkriminella individer. 

I genomsnitt har de gängkriminella fått ut omkring 1,5 miljoner kronor i sjukersättning, 900 000 kronor i sjukpenning och 600 000 kronor i arbetsmarknadsstöd.

Försäkringskassan ska gå igenom samtliga beslut på nytt för att stoppa utbetalningarna där det är möjligt. 

–  Vi ser en ökad gängkriminalitet som angriper hela samhället och vi jobbar nu på bred front för att säkra välfärdssystemet. Den här rapporten är ett resultat av att vi myndigheter nu kan dela information med varandra i betydligt större omfattning än tidigare. Därmed kan vi lättare slå sönder den kriminella ekonomin, säger Nils Öberg.  

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält 

FAKTA: Utdrag från granskningen

- Analysen har tittat på hur av polisen utpekade gängkriminella individer använder socialförsäkringen som en grundförsörjning, som bland annat ger en fasad i form av en vit inkomst.  

- De ersättningar som framförallt används som grundförsörjning är sjukersättning, sjukpenning och aktivitetsstöd (arbetsmarknadsstöd).  

- Analysen tittar också på i vilken omfattning underhållsstöd bidrar till gängkriminellas ekonomi.  

- Av de företag som sjukanmäler de gängkriminella individerna har ungefär en tredjedel nuvarande eller historiska företrädare som är andra gängkriminella. Över 80 procent av bolagen har någon koppling till andra gängkriminella.  

- I genomsnitt har de granskade individerna fått 1,5 miljoner kronor i sjukersättning, 900 000 kronor i sjukpenning eller 600 000 kronor i arbetsmarknadsstöd.  

- Sammanlagt har individerna över tid fått runt 3,6 miljarder kronor från dessa tre ersättningar.

Källa: Försäkringskassan

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: M. Washington

Text: Redaktionen