5 sep 26

SMHI flaggar för stort väderomslag

2024 06 07

Meteorologer flaggar för ett stort väderomslag

Maj och början av juni har bjudit på mycket sol och värme.

Efter en ostadig vår har sommarkänslan infunnit sig hos många svenskar.

Men nu ser vädret ut att slå om, enligt de senaste prognoserna.

Temperaturen sänks

I helgen infinner sig ett lågtryck, vilket ser ut att bli starten på en lite längre period av kallare och regnigare väder.

– Ett djupt lågtryck snurrar ute på Norska havet och kommer under helgen dra in över Sverige med regn och blåst, uppger SMHI:s meteorolog, Emma Rosengren.

– Jämfört med den senaste tiden blir det fortsatt svalt, och temperaturen sänks särskilt i regn, tillägger hon.

Regn och blåst

Under lördagen kan ett omfattande regnområde dra in över västkusten, samtidigt som sydvinden tilltar, enligt SMHI.

Regnet ser ut att börja bre ut sig över Götaland och Svealand under lördagskvällen och natten, för att därefter även nå sydligaste Norrland.

På söndagen kan det även bli blåsigt i Svealand och Götaland.

”Lågtryck behåller greppet”

Det är troligt att det lågtrycksbetonade vädret stannar kvar under en lite längre period.

– Helgens lågtryck behåller greppet om landet under början av nästa vecka och det blir fortsatt en del regn och temperatur runt 15 grader, kommenterar Emma Rosengren.

Under andra halvan av veckan är det osäkert om vädret stabiliseras eller om det blir fortsatt svalt och regnigt.

”Känsla av höst”

Enligt TV4:s meteorolog Ulrika Elvgren blir det nu en kyligare period under juni, och på vissa håll kan det till och med bli inslag av frost och minusgrader, i fjällen och i delar av mellersta Sverige.

– Man kan nästan få en känsla av höst. I alla fall på söndag när vi har ganska ihållande regn som faktiskt sänker temperaturen till under tio grader i Svealand och upp över södra Norrland, kommenterar Ulrika Elvgren.

Kylan kan komma att hålla i sig under en period, men sommaren är inte över, försäkrar TV4:s meteorolog, och tillägger att vi sannolikt kan vänta oss fler värmeböljor längre fram.

Text: Redaktionen


11 okt 2026

Prognosen: Swish kommer att försvinna

2026 10 12

Swish är ett av de starkaste varumärkena i landet – men kommer det vara så även framöver?

Den 12 december 2012 lanserades Swish som en betaltjänst för betalningar mellan privatpersoner. 

Idag används tjänsten av 8,8 miljoner svenskar – och i september månad genomfördes totalt 97 947 235 betalningar.

Swish är idag ett av de starkaste varumärkena i landet, men frågan är hur länge det kommer att vara.

“Kommer försvinna”

Elias Nordling på sajten Mobil menar att Swish förr eller senare kommer att försvinna. Han framhåller att det inte lär ske under de kommande åren, men att tjänstens “dagar är räknade”.

– Förr eller senare tror jag att en större aktör kommer in i Sverige och antingen konkurrerar ut Swish, eller tar över verksamheten och successivt stöper om den till sin egen tjänst, ungefär som Vipps gör med Mobilepay i Danmark och Finland, menas det.

“Internationellt projekt”

Swish ägs av bland annat Danske Bank, Handelsbanken, Länsförsäkringar, Nordea och SEB. Sajten lyfter fram att Swish inte är ett statligt alternativ, utan “ett företag som drivs av de svenska storbankerna, som i sin tur har gott om verksamhet utomlands”.

Och det är bara en tidsfråga innan en internationell aktör tar över.

– Den aktören kan mycket väl vara Vipps men behöver inte vara det. Om Tyskland kommer igång med mobila betalningar på samma sätt kan det bli en europeisk storaktör. 

Läs mer: Tydligt skifte för bolån i Sverige

Swish i siffror

Idag är Swish alltjämt ett av Sveriges starkaste varumärken. Så här ser tjänstens senaste siffror ut:

- 8,8 miljoner privatanvändare

- 300 000 företag tar betalt med Swish

- 97 947 235 betalningar i september

- 55 317 185 225 kronor swishade i september

- 93 procent av användare swishar eller tar emot swish varje månad

Toppade listan

Tidigare i år utsågs Swish till Sveriges starkaste varumärke – för femte året i rad.

Betaltjänsten toppade listan framför varumärken som Ikea, Volvo, Ica, Arla och Systembolaget.

Läs mer: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

Foto: Swish

Text: Redaktionen


11 oktober 2026

Många gör samma miss med diskmaskinen – “Lätt att glömma”

2026 10 11

Vissa saker är bra att komma ihåg när det kommer till diskmaskinen.

Att överhuvudtaget ha en diskmaskin är för många väldigt skönt - speciellt för alla som tycker det är jobbigt att diska för hand. 

Men det är många som gör liknande missar, vilket leder till slöseri på vatten och el eller maskiner som inte kör som de ska.

Kör inte maskinen halvfull

En sak som många gör fel är att de kör diskmaskinen halvfull. Det är inte att rekommendera, enligt Electrolux.

Vitvarujätten uppmanar till att fylla maskinen.

– Det kan leda till högre kostnader för el och vatten, samtidigt som det påverkar miljön negativt och förkortar livslängden på din diskmaskin. 

Rengör ibland

Ett annat misstag som är vanligt är att glömma bort är att rengöra själva maskinen.

Electrolux konstaterar att diskmaskinen i viss utsträckning rengör sig själv, men att det ibland behövs en hjälpande hand.

– Även om diskmaskinen rengör sig själv till viss del behöver du ändå rengöra den då och då. Smuts och avlagringar kan byggas upp efter många diskcykler, vilket kan försämra diskresultatet. 

Läs mer: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

“Lätt att glömma”

Även sajten Leva och bo lyfter fram missen med att städa maskinen. De konstaterar att det är “självklar logik, men lätt att glömma”.

Det gäller att kolla silen vid avloppet med jämna mellanrum och ta bort matrester som kan ha fastnat i gallret eller i filtret.

De uppmanar till att rengöra hela diskmaskinen omkring en gång i månaden.

Så ska tallrikarna stå

Hur tallrikarna ska placeras kan tolkas olika. Electrolux tipsar om att vinkla dem inåt.

– Något du bör komma ihåg när det gäller hur en diskmaskin fungerar är att vattnet sprutas från maskinens mitt och utåt, menas det.

– Därför är det en bra idé att placera de mest smutsiga delarna av disken, exempelvis tallrikarnas ovansidor, så att de träffas direkt av vattenstrålarna. 

Läs mer: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen