23 oktober 2025

SMHI flaggar för kraftigt oväder – drar in över Sverige

2024 06 20

Rikliga nederbördsmängder och oväder är på väg in över Sverige.

Många sitter som på nålar när väderprognoserna för midsommarafton trillar in.

Och just fredagen ser ut att bli mestadels torrt i större delen av Sverige, i alla fall under dagen.

Däremot utesluts inte regn i södra och västra Götaland på kvällen – och på midsommardagen brakar ovädret loss rejält med stora mängder regn som drar in från sydväst.

Det beskedet ger SMHI i sin senaste prognos på torsdagen.

Tre län pekas ut: "Kraftiga skurar"

Enligt SMHI kommer regnovädret att slå mot södra delarna av landet.

Det är framför allt tre län som det riskerar att bli riktigt blött i.

– Främst i Skåne, Halland och Kronoberg kan inbäddade skurar bli kraftiga och rikliga nederbördsmängder väntas lokalt, framhåller SMHI:s meteorolog Lars Magnus Joelsson i ett uttalande.

Väderappen Klart flaggade under gårdagen för regnmängder på uppemot 36 millimeter i flera delar av Skåne på lördag. Den prognosen har på torsdagen sjunkit betydligt, men likt SMHI delar man uppfattningen om att det kommer att regna ordentligt under midsommarnatten.

Norra Sverige på söndag

Även om lördagens regnväder slår till mot södra Sverige innebär det inte att resten av landet kommer undan.

Det dröjer bara lite längre.

– På söndagen är det norra Sveriges tur att beröras av ett nederbördsområde som drar in från väster, understryker Lars Magnus Joelsson.

Regnet blir dock inte lika massivt som i söder.

– Måttliga nederbördsmängder väntas i samband med detta, tillägger meteorologen.

Glädjebeskedet: Värmen gör comeback

När regnet väntas falla under lördagen blir det inte heller några höga temperaturer. Mellan 12-17 grader i berörda områden är vad man kan förvänta sig.

Men den som längtar efter värmen behöver inte misströsta.

Redan om några dagar är sommartemperaturerna tillbaka.

Under nästa vecka ser ett högtryck ut att etablera sig över landet och varm luft drar in, menar Lars Magnus Joelsson.

– Särskilt fram emot mitten av veckan ser vädret ut att bli klart, lugnt och varmt.

Foto: N. Sharafutdinov

Text: Redaktionen


1dec2025

JUST NU: 1 400 svenska jobb räddas

2025 12 01

Ett svenskt företag köps upp av ett indiskt jättebolag.

Det handlar svenska IAC Sweden.

Företaget, som har produktionsanläggningar på tre platser i Sverige, tillverkar delar till fordonsindustrin och ansökte om konkurs förra året.

Men nu köps bolaget upp av det indiska jätteföretaget Tata under varumärket Artifex Systems AB.

– I veckan gav även EU-kommissionen grönt ljus för affären. Verksamheten kommer att fortsätta som tidigare med oförändrad personalstyrka där Artifex också övertar befintliga utfästelser till personalen, uppger bolaget i ett uttalande.

Räddar 1 400 jobb

I och med affären räddas omkring 1 400 jobb på fabrikerna i Göteborg, Färgelanda och Skara.

Och förhoppningen är att växa ännu mer.

– Vi har fått förhandstips om att målet är att vi ska växa med tvåsiffriga procent de närmaste tre åren, säger bolagets tillförordnade vd Anders Ericson, till SR.

Om målet uppnås kommer det i förlängningen också leda till ännu fler jobb.

– Definitiv, ingen tvekan. Det finns möjlighet för alla tre fabrikerna, säger Anders Ericson.

LÄS OCKSÅ: Kraftigt ras på bilmarknaden

”Nytt kapitel”

Artifex levererar komponenter till bland annat Volvo Cars, Volvo Trucks och Scania.

Och i och med uppköpet satsar indiska Tata på att stärka sin närvaro på den europeiska marknaden.

– Vi ser fram emot att inleda detta nya kapitel som en del av Tata-familjen, vilket öppnar nya möjligheter till tillväxt och samarbete. Integrationen markerar en ny fas och ger möjligheter att stärka vår förmåga, utöka vår räckvidd och bidra till Tatas vision, säger Anders Ericsson, i ett uttalande.

Fakta Tata

- Tata AutoComp Systems Limited designar, utvecklar, tillverkar och levererar ett brett utbud av fordonskomponenter och system.

- Produkterna riktar sig till leverantörer i industrierna för person- och kommersiella fordon, elfordon, två- och trehjulingar, traktorer, terrängutrustning, närliggande industrisegment samt eftermarknaden.

- Företaget driver 66 tillverkningsanläggningar i Indien, Nordamerika, Latinamerika, Europa och Kina.

Källa: Tata

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: "Sveriges sämsta bank" - har flera miljoner kunder

Foto: C Onojeghuo

Text: Redaktionen


1dec2025

JUST NU: Dagestan under attack

2025 12 01

Drönare har slagit ner i en stad i ryska Dagestan.

Attacken ägde rum under natten till måndag och explosionerna skadade bostadshus i staden Kaspiysk.

– Drönare riktade in sig på Rysslands republik Dagestan på morgonen den 1 december, med explosioner rapporterade i staden Kaspiysk, uppger den ryske ledaren för regionen, Sergey Melikov, rapporterar Kyiv Independent.

Flicka skadad

Enligt rapporter och bilder från staden ska flera höga bostadshus skadats allvarligt av attacken.

– Baserat på bilder från platsen uppger lokala medier att attacken skadade flera höga bostadshus och fordon i närheten av en skyskrapa i staden. På byggnadskomplexets innergård ligger en förskola, uppger tidningen.

– Myndigheter i Dagestan uppger att en tolvårig flicka fick lindriga skador och lades in på sjukhus. Hennes tillstånd är inte livshotande.

Läs också: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Nära militär anläggning

I närheten av staden Kaspiysk i Dagestan ligger en militärindustriell anläggning som ägs av det ryska företaget Dagdizel.

– Lokala medier spekulerar att drönarattacken kan ha varit tänkt mot Dagdizels anläggning som ligger 3,5 kilometer från staden, framhåller tidningen.

Ukraina har vid upprepade tillfällen attackerat mål djupt inne i Ryssland i ett försök att försvaga den militära kapaciteten och slå mot den ryska krigskassan.

Den ukrainska militärledningen har tagit på sig ansvaret för många av dessa attacker och beskriver dem som en del av en bredare strategi.

”Avgörande vecka”

Den kommande veckan kan bli avgörande för att få till en vapenvila och en långvarig fred i Ukraina.

Det slår EU-toppen Kaja Kallas fast.

– Det här kan bli en avgörande vecka för diplomatin. Vi hörde igår att samtalen i Amerika var svåra men produktiva, säger hon, rapporterar RBC-Ukraine.

Uttalandet syftar på gårdagens möte mellan Ukraina och USA som ägde rum i Florida.

– Efter mötet sa USA:s utrikesminister Marco Rubio att parterna hade gjort framsteg men att förhandlingarna är komplexa, uppger tidningen.

– Samtidigt rapporterar flera medier att Trumps särskilda sändebud Steve Witkoff kommer resa till Moskva för att förhandla med den ryska sidan.

Läs också: BEKRÄFTAT: “Sveriges sämsta bank” – har flera miljoner kunder

Foto: A. Korshunov

Text: Redaktionen