JUST NU: – Sluta att mobbas

2022 12 30

Han är ansvarig för att över 240 000 personer dödats eller skadats men är samtidigt upprörd över påstådd mobbning.

Rysslands diktator Vladimir Putin gör nu nya häpnadsväckande utspel.

Diktator stöder diktator

Utspelet gjordes i samband med Putins videosamtal i dag med en annan diktator – Kinas ledare Xi Jinping.

Under samtalet uttalade de båda diktatorerna stöd till varandra.

– Kina och Ryssland ska injicera mer stabilitet i världen, sa de båda ledarna i samtalet enligt Kinas diktator.

Det rapporterar statsstyrd kinesisk media efter videosamtalet.

Putin och Lavrov

Trots omvärldens stora sanktioner mot den ryska regimen går Kina i motsatt riktning och vill ha varmare relationer med Putinregimen.

– Kina och Ryssland ska stärka sin strategiska koordinering, framhåller Kinas diktator rapporterar CNN.

Rysslands diktator hade även ett särskilt udda budskap som lyftes fram i samtalet med Kinas ledare.

Det handlar om att Putin vill att omvärlden ska sluta att mobba honom och den ryska regimen.

Rysslands utrikesminister Lavrov har varit inne på samma linje flera gånger tidigare.

Putin och Lavrov anser att Väst är elaka mot dem.

Massmord och våldtäkter

Att sanktionerna mot Ryssland och kritiken mot Putin istället beror på att den ryska diktatorn är skyldig till massmord och krigsbrott i ett krig där Ryssland även ansvarar för massvåldtäkter var enligt uttalandena inget de båda diktatorerna reflekterade över i videosamtalet.

Istället är Putin upprörd och sur över den mobbning han anser sig vara utsatt för.

Stå emot mobbning

Och han får stöd av Kina.

– Kina är redo att arbeta med Ryssland för att stå emot mobbning, framhåller Kinas diktator Xi Jinping, rapporterar kinesisk statsmedia.

USA:s försvarsledning har gjort uppskattningar kring hur många offer som Putins brutala anfallskrig mot Ukraina har skördat.

Det handlar om cirka 100 000 ryska soldater och 100 000 ukrainska soldater som har dödats eller skadats.

40 000 civila dödsoffer

Dessutom har 40 000 civila dödsoffer skördats enligt USA:s försvarschef Mark Milleys bedömning i november. Siffrorna har sedan dess ökat ytterligare.

Washington är bekymrade efter videosamtalet.

– Peking hävdar neutralitet men investerar fortfarande i nära band med Ryssland, säger en talesperson för USA:s UD till CNN.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Jätteras mellan Sverige och USA

2026 04 21

Sveriges export till USA störtdyker.

Under 2025 sjönk exporten med 9,2 procent jämfört med föregående år.

Det visar en färsk undersökning från Länsförsäkringar, rapporterar DN.

Nedgången markerar en historisk vändpunkt.

– 2025 blev året då USA gick från att driva till att dämpa svensk export. Det för exporten negativt påverkande smörgåsbordet med tullar, ökad geopolitisk osäkerhet och en svagare dollar drog ned exporten till USA, säger Länsförsäkringars chefekonom Alexandra Stråberg till tidningen.

Tullarna pekas ut

Efter USA:s president Donald Trumps kraftiga tullhöjningar i april 2025 har svensk varuexport haft en nedåtgående trend.

– Sveriges samlade varuimport har sjunkit något sedan tullarna infördes, fastslår Kommerskollegium i en analys.

Den minskade exporten till USA ligger bakom nedgången. Svensk export till andra länder är relativt oförändrad.

Allvarligt för flera län

Att exporten minskar till USA är extra allvarligt för regioner som är beroende av en stor exportvolym till den amerikanska marknaden. 

– Effekterna blir särskilt tydliga i län där USA utgör en stor andel av exporten. I Västra Götaland, Uppsala och Västernorrland väger USA tungt som exportmarknad, vilket gör att minskad export slår hårt mot ekonomin i dessa län, säger Alexandra Stråberg till DN. 

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas 

Varnar för läkemedelsbranschen

Alexandra Stråberg har tidigare fastslagit att läkemedelsbranschen är extra känslig för handelsbarriärer på grund av intensiva globala konkurrensförhållanden och komplexa produktions- och distributionskedjor.

– Läkemedelsindustrin kännetecknas av omfattande investeringar i forskning och utveckling, samt regulatoriska krav som gör snabba omställningar svåra. Höga tullar kan snabbt leda till minskad konkurrenskraft och påverka investeringarna negativt, vilket i sin tur kan leda till färre arbetstillfällen i regionen, sade hon i somras.

LÄS OCKSÅ: Ukrainskt genombrott – första gången någonsin

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


”Helvetet” har kommit till Ryssland

2026 04 20

Hamnen i ryska Tuapse står i lågor. 

Detta efter en massiv ukrainsk drönarattack mot oljeraffinaderiet i staden, som ligger vid Svarta havet drygt tio mil söder om Krasnodar.

– Stora lågor sågs slå ut från området samtidigt som rapporter om att minst två lagringstankar brann vid raffinaderiet, uppger Kyiv Independent.

Flera invånare rapporterar om explosioner och på nätet cirkulerar bilder och filmer från platsen.

– Förväxla det inte med helvetet, framhåller en användare på X.

Nav för exporten

Oljeraffinaderiet i Tuapse, som är ett nav för den ryska oljeexporten, är en anläggning som tillhör jätten Rosneft och är ett av de tio största raffinaderierna i Ryssland.

Hela tolv miljoner ton råolja kan raffineras per år i anläggningen, enligt den ukrainska tidningen.

Syftet med denna och liknande attacker är att slå mot Rysslands viktigaste inkomstkälla, i synnerhet i takt med att Irankriget fått oljepriserna att skjuta i höjden.

Enligt Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har ukrainska attacker mot den ryska oljan resulterat i förlorade oljeintäkter på minst 2,3 miljarder dollar för Ryssland.

Och den siffran gäller enbart mars månad.

– Jag är tacksam mot alla våra krigare för deras precision. Vi kommer att fortsätta detta arbete i april, sade Zelenskyj i helgen enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: Trump: Världen brukade skratta åt oss

40 procent av kapaciteten

Nattens drönarattack, som brukligt inte kommenterats av den ukrainska militären, mot Tuapse är den andra inom enbart ett par dagar. 

Förra månaden rapporterades att drygt 40 procent av Rysslands potentiella oljeexport satts på spel, till följd av ukrainska långdistansattacker och beslagtaganden av fartyg inom den ryska skuggflottan.

Den senaste tidens ökade oljepriser har emellertid varit goda nyheter för Ryssland.

Förra veckan uppgraderade Internationella valutafonden, IMF, sin prognos för Rysslands tillväxt med 0,3 procent. 

Uppskattningen just nu är att Rysslands ekonomi kommer att växa med 1,1 procent under 2026.

LÄS MER: USA och Ukraina överens – premiärministern bekräftar

Foto: Exilnova_plus/Sociala medier

Text: Redaktionen