Slår Centerns dröm i spillror

2021 07 07

– Vi kommer aldrig att rösta på en budget som vi inte har inflytande över.

Det säger Vänsterpartiets ledare Nooshi Dadgostar under Vänsterns dag i Almedalen idag.

– Vi är redo och beredda att förhandla och se till att det kommer en statsbudget som är tillräckligt bra och som vi kan acceptera i sin helhet. Men det är förstås helt och hållet upp till Stefan Löfven. I det fall vi inte har någon uppgörelse så kommer vi förstås och rösta på vår egen budget, säger Nooshi (V).

Aldrig enligt V

För att vara på säkra sidan ställde reportrar kontrollfrågor till V-ledaren som då gav ett extra tydligt svar.

– Vi kommer aldrig rösta på en budget som vi inte har inflytande över, svarade Nooshi (V).

Almedalsveckan är i år digital på grund av pandemin och man har även halverat längden genom att köra två partier per dag istället för ett. Först ut på premiärdagen i dag söndag var Vänsterpartiet och ikväll talar Kristdemokraternas ledare Ebba Busch klockan 19.

ANALYS

Ett drömupplägg för Centern vore att kunna förhandla budgeten ensamma med S-MP och att Vänsterpartiet ska känna sig tvingade att rösta på S-MP-C-budgeten med hänvisning till att alternativet är M-KD-budgeten.

Budgetomröstningen fungerar så att de två partibudgetar med minst antal ledamöter möts i en första omröstning, till exempel L mot KD. Den som får flest röster gå vidare till röstningsomgång 2 och till slut ställs den budget med flest ledamöter bakom sig mot regeringens budget. Praxis säger att när ett partis budget fallit så lägger partiet ned sina röster men regelverket hindrar inte partier från att rösta på andra partiers budgetar efter att ens egen budget fallit.

Regelverket hindrar heller inte partier från att göra budgetar tillsammans. M-KD väntas göra gemensam budget och MP och S har också gemensam budget eftersom de sitter i samma regering. Under januarisamarbetet har även C och L ingått i S-MP-budgeten, dvs en S-MP-L-C-budget.

Säger blankt nej

Om M-KD lägger gemensam budget får deras budget färre röster än S-C-MP-budgeten då M-KD har 92 riksdagsledamöter mot S-C-MP:s 147 ledamöter. Men när SD:s 62 ledamöter röstar på M-KD-budgeten så får den budgeten fler röster än S-C-MP-budgeten, det vill säga hela 154 röster.

S-C-MP-budgeten kan dock vinna om man får V:s 28 röster. Men det är detta V nu säger blankt nej till.

Centerns dröm har med andra ord slagits i spillror. Partiets budgetinflytande tycks vara borta om man inte låter V vara med och påverka vilket beror på att S-C-MP-regeringen inte kan styra utan V:s stöd.

Slutsatsen är att tiden då Sverige kunde styras av regeringar med aktiva minoritetsunderlag tycks gå mot sitt slut.

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet resp. Centern.

[yop_poll id="314"]

Nya körkortsregler – börjar gälla om två veckor

2026 07 17

Från och med den första augusti ska det bli lättare att övningsköra.

Ändringar i körkortslagen är på gång.

Om bara ett par veckor kommer nya regler att gälla för den som vill ta körkort.

Draget syftar till att göra det lättare att övningsköra – men möter kritik från de som anser att det kan leda till mer osäkerhet ute på vägarna.

Nya körkortsregler på gång

Regeländringen innebär att kravet på introduktionsutbildning för den som övningskör privat och för handledare tas bort. 

– Kravet på introduktionsutbildning för övningskörning ska slopas, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

– Detta är en förenkling som kan leda till mer mängdträning eftersom förslaget bedöms underlätta för blivande förare att övningsköra med flera handledare. 

Från första augusti

De nya reglerna träder i kraft den första augusti och gäller för B-körkort.

Regeringen menar att introduktionsutbildningen inte fyller något större syfte.

– Eftersom introduktionsutbildningen inte bidragit till att öka kvaliteten på den privata övningskörningen för behörighet B, anser regeringen att det inte finns skäl att behålla den nuvarande ordningen, menas det.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Helidiotiskt”

Men alla är inte positivt inställda till de nya reglerna.

Den rutinerade körskolläraren Tommy Samuelson befarar att det kan leda till fler dödsolyckor.

– Det är helidiotiskt, säger han till GP.

– När jag är ute och kör med elever så ser jag många som beter sig dumt i trafiken, och de personerna är potentiella handledare. 

“En tröskel”

Regeringen anser dock att kravet på introduktionsutbildning är ett onödigt hinder.

– Kravet på introduktionsutbildning utgör dessutom en tröskel vid privat övnings­körning och kan inskränka möjligheten att smidigt kunna övningsköra privat med flera handledare, exempelvis föräldrar eller andra släktingar. 

Läs mer: Ryssar flyttar akut pengar ut ur landet

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


29 april 2026

Ny lågpriskedja gör entré – ska nå 100 butiker i Sverige

2026 07 17

Den finska lågpriskedjan Puuilo expanderar i Sverige.

Puuilo är en av de största detaljhandelskedjorna i Sveriges grannland i öst med närmare 60 varuhus.

Lågpriskedjan erbjuder bland annat produkter för byggprojekt, trädgård, bilvård, VVS och el, husdjur, verktyg och livsmedel.

Kedjan storsatsar nu i Sverige – i början av juli kom besked om att den första butiken i Sverige kommer att öppna dörrarna i Örebro mot slutet av året.

Nu meddelar Puuilo att de har tecknat avtal för butik nummer två.

Butik nummer två

I slutet av 2026 öppnar Puuilo sin första svenska butik i handelsområdet Marieberg i Örebro.

Av ett pressmeddelande från förmedlaren New Property framgår att butik nummer två kommer att hamna i Sundsvall.

– Vi går fram stegvis i Sverige och väljer våra lägen med omsorg, säger vd Juha Saarela. 

– Birsta i Sundsvall är ett etablerat och attraktivt handelsområde som ger en god kommersiell utgångspunkt för vår verksamhet. Den här typen av lägen stödjer Puuilos koncept väl och vår långsiktiga tillväxt i Sverige.

5 000 kvadratmeter

Den nya butiken omfattar cirka 5 000 kvadratmeter och öppnar i den tidigare K-Rauta-lokalen som har stått tom under en längre tid. 

Puuilo tillträder lokalen i januari 2027. 

Därefter påbörjas anpassningen av lokalerna inför butikens öppning. 

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Första i Örebro

Det var i början av juli som lågpriskedjan gav besked om att det första svenska varuhuset hamnar i Örebro.

Butiken kommer att omfatta cirka 3 200 kvadratmeter och sysselsätta omkring 13 personer. 

Varuhuset öppnar mot slutet av året – inget datum har ännu satts för öppning.

Ska nå 100 butiker

Vad Puuilo har för målsättningar i Sverige råder det enligt förmedlaren New Property ingen tvekan om.

– Puuilo är en av Finlands största detaljhandelskedjor och omsatte omkring fem miljarder kronor under 2025. Bolaget har närmare 60 varuhus i Finland, en växande e-handel och har tidigare kommunicerat en ambition att etablera över 100 butiker i Sverige.  

Läs mer: Kreml tystar ner – rädda för folkets reaktion

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen