Skrämselhicka för S-MP

2021 09 23

I kväll kommer ett besked som kan ge S-MP-regeringen en rejäl kalldusch – Vänsterpartiet indikerar att man lutar åt att fälla höstbudgeten som presenteras i morgon.

Regeringen Löfven måste få med sig både Vänsterpartiet med Nooshi Dadgostar i spetsen och Centern med Annie Lööf i spetsen för att få igenom höstbudgeten som utgör Sveriges statsbudget för 2022.

Negativa signaler

Finansminister Magdalena Andersson (S) har tidigare fått positiva signaler från både V och C men ikväll kommer tydligt negativa signaler från Vänsterpartiets ekonomisk-politiska talesperson Ulla Andersson som meddelar att V:s krav inte är uppfyllda, rapporterar SvD.

V anser att satsningarna på kommuner och regioner inte håller måttet och partiet är också missnöjt över att höjd garantipension inte uppnåtts och att skattesänkningarna är för stora i relation till skattehöjningarna.

Ofinansierade skattesänkningar

– Det vi sett är att nedskärningarna tyvärr kommer att fortsätta, samtidigt som man föreslår rätt stora skattesänkningar på framför allt inkomst. Man finansierar inte det, så det urholkar välfärden, säger Ulla Andersson (V) till SvD och betonar att V bedömer att S-MP-regeringen ligger i underkant när det gäller att avbetala välfärdskulden och finansiera skattesänkningar så att inte välfärden urholkas.

Samtidigt är V positiva till satsningarna på sjukförsäkringen.

ANALYS

Det vore en katastrof för Regeringen Löfven om V fäller budgeten vilket sannolikt skulle leda till en ny regeringskris och förnyat politiskt kaos med mindre än ett år till valet. Det är i nuläget högst ovisst hur V kommer att göra:

▪Å ena sidan är V mycket positiva till satsningarna på sjukförsäkringen.

▪Å andra sidan är det ännu viktigare för V att göra kraftfullast möjliga markering om att partiet kräver ett aktivt samarbete för att kunna ge sitt stöd till S-MP-regeringen efter valet 2022. 

Viker inte ned sig

– Väljarna ska inte sättas på avbytarbänken igen. De – ni - förtjänar mer än så. Mandaten vi fått i demokratiska val kan inte användas av Socialdemokratin som röstboskap, som det passar dem. Vänsterpartiet kommer inte vara en dörrmatta. Det har ni mitt ord på, sa Nooshi (V) i sitt Almedalstal.

Allt pekar på att V inte kommer att vika ned sig. Partiet ska emellertid göra en helhetsbedömning av budgeten efter att den presenterats i morgon måndag och något definitivt besked om V godtar eller fäller budgeten väntas dröja ytterligare en tid.

Foto: Stefan Löfven, FB, resp. Vänsterpartiet

[yop_poll id="622"]

12 januari 2026

Stort regnväder drar in över Sverige

2026 01 12

Snövarningar och minusgrader har präglat den svenska väderkartan under den senaste tiden.

Men nu kommer en vändning i vintervädret.

Imorgon tisdag väntas ett nytt område med nederbörd dra in över södra Sverige.

– Den strängaste kylan ersätts under dagen av mildare luft och snö, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson, till GP.

Övergår i regn

Temperaturen väntas fortsätta uppåt och nå plusgrader i stora delar av södra Sverige.

Då övergår nederbörden i regn som kan frysa till is på kalla vägar.

Under onsdagen kommer regnet tillta när lågtrycket drar in västerifrån och sprider sig över södra Sverige.

– På onsdag tar sig ett lågtryck med nederbörd in över södra Sverige och högtrycket pressas in över västra Ryssland, säger Viktor Bergman på SMHI, i ett uttalande.

– Samtidigt förs mildare luft in och i Götaland ser det ut att falla mest regn. Från någonstans över sydligaste Svealand och norrut väntas snöfall, men exakt var gränsen mellan regn och snö kommer att gå är fortfarande lite osäkert.

Det kan komma uppemot 15 millimeter regn lokalt.

Vid kusten kan det bli hårda vindbyar, enligt prognosen från SMHI.

LÄS MER: ”Detta saknar motstycke” – slår tillbaka mot Trump

Vädret mot helgen

Det fortsatta vädret under veckan är ännu oklart, men enligt prognosen ser inte kylan i södra Sverige ut att återvända i närtid.

– På torsdag ligger resterna av onsdagens snöväder kvar över norra halvan av landet. I övriga delar av landet mest mulet och i huvudsak uppehållsväder, säger Viktor Bergman.

– Även under helgen blir det liknande temperaturer, men ännu något mildare luft kan ta sig in. Nederbörd i form av både snö och regn kan förekomma, särskilt över västra Götaland och västra Svealand.

Nästa vecka

Över helgen och under början av nästa vecka ser väderinstitutet två olika scenarion framför sig.

– Antingen fortsätter det lite som tidigare med högtryck i öster och lågtryck i väster med ganska milt och blött väder. Alternativt så växer högtrycket tillbaka in över landet och då efterhand kallare igen med minusgrader även i söder, säger Viktor Bergman.

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


12 januari 2026

Historiskt nederlag för Putin – värre än andra världskriget

2026 01 12

Den 22 juni 1941 blev Sovjetunionen indragna i kriget mot Adolf Hitlers Tyskland under andra världskriget.

Naziregimen i Tyskland invaderade och inledde det som i Ryssland kallas för ”Stora fosterländska kriget”.

I maj 1945 lades vapnen ner i Europa, vilket innebar att Sovjetunionen lämnade 1 418 dagar av krig bakom sig.

Nu befinner sig den ryska nationen i ett nytt krig som nu går in i ett historiskt skede.

1 419 dagar

Den 24 februari 2022 invaderade Ryssland, med full kraft, Ukraina.

Efter snart fyra år av krig passeras nu ett historiskt skede i kriget.

– Den "särskilda militära operationen" mot Ukraina, som Vladimir Putin inledde den 24 februari 2022, överskrider nu varaktigheten av Stora fosterländska kriget. Den 12 januari 2025 är den 1 419:e dagen av kriget, rapporterar The Moscow Times.

Var tänkt som ett blixtkrig

Att Ryssland fortfarande, efter nästan fyra år, skulle befinna sig i krig med Ukraina var det troligtvis inte många som trodde i början av invasionen.

Allra minst ryssarna i Kreml.

– Kriget, som var tänkt som ett segerrikt blixtkrig där Kiev skulle falla på tre dagar, har förvandlats till en blodig uppgörelse som gjort Ryssland till världsrekordhållare i antal sanktioner och som har inneburit förluster många gånger högre än krigen i Afghanistan och Tjetjenien tillsammans, uppger tidningen.

LÄS MER: ”Detta saknar motstycke” – slår tillbaka mot Trump

Ryska armén lider stora förluster

Under det långa kriget har den ryska armén lidit stora förluster på slagfältet.

– Enligt Natos uppskattningar har den ryska armén i december 2025 förlorat över 1 miljon soldater som dödats eller sårats, uppger tidningen.

– Bland de skadade är omkring 400 000 personer nu funktionshindrade.

Stora ekonomisk smäll

Utöver de stora mänskliga förlusterna har kriget också inneburit stora ekonomiska bakslag.

– Kriget suger ut ekonomiska, materiella och mänskliga resurser, säger den ryska ekonomen Sergej Aleksasjenko, rapporterar The Moscow Times.

– Trycket från västerländska sanktioner som begränsar tillgången till modern teknik och utrustning gör produktionen omodern och ineffektiv.

LÄS MER: Total “blackout“ efter attack – hundratusentals ryssar strandsatta

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen