Skrämselhicka för S-MP

2021 09 23

I kväll kommer ett besked som kan ge S-MP-regeringen en rejäl kalldusch – Vänsterpartiet indikerar att man lutar åt att fälla höstbudgeten som presenteras i morgon.

Regeringen Löfven måste få med sig både Vänsterpartiet med Nooshi Dadgostar i spetsen och Centern med Annie Lööf i spetsen för att få igenom höstbudgeten som utgör Sveriges statsbudget för 2022.

Negativa signaler

Finansminister Magdalena Andersson (S) har tidigare fått positiva signaler från både V och C men ikväll kommer tydligt negativa signaler från Vänsterpartiets ekonomisk-politiska talesperson Ulla Andersson som meddelar att V:s krav inte är uppfyllda, rapporterar SvD.

V anser att satsningarna på kommuner och regioner inte håller måttet och partiet är också missnöjt över att höjd garantipension inte uppnåtts och att skattesänkningarna är för stora i relation till skattehöjningarna.

Ofinansierade skattesänkningar

– Det vi sett är att nedskärningarna tyvärr kommer att fortsätta, samtidigt som man föreslår rätt stora skattesänkningar på framför allt inkomst. Man finansierar inte det, så det urholkar välfärden, säger Ulla Andersson (V) till SvD och betonar att V bedömer att S-MP-regeringen ligger i underkant när det gäller att avbetala välfärdskulden och finansiera skattesänkningar så att inte välfärden urholkas.

Samtidigt är V positiva till satsningarna på sjukförsäkringen.

ANALYS

Det vore en katastrof för Regeringen Löfven om V fäller budgeten vilket sannolikt skulle leda till en ny regeringskris och förnyat politiskt kaos med mindre än ett år till valet. Det är i nuläget högst ovisst hur V kommer att göra:

▪Å ena sidan är V mycket positiva till satsningarna på sjukförsäkringen.

▪Å andra sidan är det ännu viktigare för V att göra kraftfullast möjliga markering om att partiet kräver ett aktivt samarbete för att kunna ge sitt stöd till S-MP-regeringen efter valet 2022. 

Viker inte ned sig

– Väljarna ska inte sättas på avbytarbänken igen. De – ni - förtjänar mer än så. Mandaten vi fått i demokratiska val kan inte användas av Socialdemokratin som röstboskap, som det passar dem. Vänsterpartiet kommer inte vara en dörrmatta. Det har ni mitt ord på, sa Nooshi (V) i sitt Almedalstal.

Allt pekar på att V inte kommer att vika ned sig. Partiet ska emellertid göra en helhetsbedömning av budgeten efter att den presenterats i morgon måndag och något definitivt besked om V godtar eller fäller budgeten väntas dröja ytterligare en tid.

Foto: Stefan Löfven, FB, resp. Vänsterpartiet

[yop_poll id="622"]

30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen