Skrämmande upptäckt på Sveriges arbetsplatser

2024 01 30

62 personer kom aldrig hem från sina jobb förra året.

Den dystra siffran avser antalet dödsolyckor 2023 – en rekordhög siffra och det dödligaste arbetsåret på tolv år.

Efter att nytt ljus därmed kastats på arbetsmiljöfrågor avslöjas det nu att det inte finns några skyddsombud alls på en stor mängd av Sveriges arbetsplatser – enbart på fyra av tio stycken enligt en inspektion av Arbetsmiljöverket.

Det rapporterar Arbetet.

– Det var inte bra. Det är ju skrämmande, säger skyddsombudexperten Maria Steinberg till tidningen.

Riskerar dösfall

Totalt ingår 15 000 inspektionsmeddelanden över två års tid i granskningen.

Men enligt Jenny Bengtsson, inspektör på myndigheten, saknas det sannolikt skyddsombud på ännu fler arbetsplatser än vad man upptäckt.

Hon menar också att dödsfall är en direkt riskfaktor till följd av bristen.

– Skyddsombud kan ju stoppa arbete som man anser är direkt farligt. Jag tycker inte att det är långsökt att tänka sig att bristen på skyddsombud kan leda till dödsolyckor, säger Jenny Bengtsson till samma tidning.

Regeringen har agerat

Efter flera dödsolyckor under december månad fattade regeringen beslut om att genomföra fler fysiska oanmälda inspektioner.

– Den senaste veckans fruktansvärda händelser visar att vi måste se över hur den här negativa trenden kan brytas, sade arbetsmarknadsminister Johan Pehrson (L) på en pressträff vid tillfället.

– Det är viktigt att de rättsliga och säkerhetsrelaterade utredningarna får ha sin gång nu men att det samtidigt börjas föras diskussioner om vad som rent konkret kan göras för att se till att sådana här olyckor inte sker igen

Krävde krismöte

Byggbranschen har varit överrepresenterad bland arbetsplatsolyckor och strax före jul krävde Byggnads- och Byggföretagen ett krismöte med statsminister Ulf Kristersson (M).

– Byggbranschens seriösa aktörer kan inte vända utvecklingen ensamma. Det behövs politiska initiativ, sade Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen, i ett pressmeddelande.

– Hade det handlat om läkare, journalister eller någon annan yrkeskår hade det tillsatts en kriskommission för länge sedan, tillade Johan Lindholm, förbundsordförande på Byggnads.

Foto: J. Goodman

Text: Redaktionen


JUST NU: Nato förstärker gränsen

2025 09 12

Nato lovar att trappa upp försvaret i öst.

Under en gemensam pressträff i Bryssel diskuterar Natos generalsekreterare Mark Rutte och toppgeneralen Alexus G. Grynkewich säkerhetsläget och framtiden för Nato och dess medlemsländer.

Bakgrunden till mötet är den dramatiska incidenten vid Polens östra gräns, där ryska drönare flög in över polskt luftrum. Detta har fått Nato att agera kraftfullt och markera sitt militära stöd i regionen.

Natos svar

Polen har åberopat artikel fyra i Natofördraget, vilket innebär att medlemsländerna samråder vid allvarliga säkerhetshot.

– Det var vårdslöst, och det var oacceptabelt, säger Natochefen Mark Rutte under pressträffen.

Han betonar att Nato kommer att förstärka sitt försvar längs den östra gränsen.

– Vi är redo, vi är vaksamma, och vi kommer att försvara varje centimeter av Natos territorium, säger han.

Nato bekräftar att fler styrkor och försvarsresurser är på väg till östra Europa. Fokus ligger på att stärka luftförsvaret, särskilt mot drönarhot.

21 drönare över Polen

Totalt 21 ryska drönare ska ha skickats in över Polen under attacken. Sjutton av dem har återfunnits och undersöks nu av experter.

Generalen Alexus G. Grynkewich är stolt över Natos respons gällande händelsen i Polen.

– Vårt svar var avgörande och effektfullt. Det visar på förmågan och professionalismen hos 32 allierade som arbetar tillsammans, säger han.

– Det som händer en allierad påverkar oss alla.

Flera ledande politiker, inklusive ministrar från Sverige och Polen, misstänker att det rör sig om en planerad provokation från Ryssland.

Moskva förnekar dock ansvar för incidenten.

Budskapet till Moskva

Mark Rutte riktar under pressträffen ett tydligt budskap till Rysslands ledare Vladimir Putin.

– Stoppa kriget i Ukraina. Sluta kränka de allierades luftrum, säger han.

Med ökad militär närvaro längs gränsen markerar Nato att man ser incidenten som en allvarlig provokation – och att man är redo att agera för att försvara sina medlemsländer.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Ryanair kan stoppa alla flyg till populärt resmål

2025 09 12

Ryanair överväger att permanent stoppa sina flyg till ett land i Mellanöstern.

Det handlar om flyg till Israel – ett beslut som skulle påverka resandet till landet kraftigt.

Ryanairs vd, Michael O’Leary, meddelar att flygbolaget kanske inte återvänder ens när våldet i Gazaområdet avtar.

– Jag tror att det finns en stor möjlighet att vi inte kommer att bry oss om att återvända till Israel när det nuvarande våldet avtar, säger O’Leary till journalister i Dublin.

Tidigare under sommaren meddelade Ryanair att de tidigast skulle återuppta flygningarna den 25 oktober, men osäkerheten kring säkerheten och samarbetet med lokala myndigheter har försenat planerna ytterligare, rapporterar The Times of Israel.

Problem med myndigheter

O’Leary beskriver situationen som frustrerande.

– Vi blir konstant motarbetade av flygplatsmyndigheterna, säger han.

Ryanair invänder mot att Tel Avivs Ben Gurion-flygplats tar ut en högre taxa för användning av huvudterminalen när den billigare lågpristerminalen är stängd av säkerhetsskäl.

Konsekvenser för resenärer

Detta har lett till att Ryanair överväger att dra sig ur marknaden helt.

Det kan påverka tusentals passagerare som använder flygbolaget för resor till regionen med högre biljettpriser och färre lågprisalternativ.

– Om inte israelerna tar sig samman och slutar störa oss, har vi ärligt talat mycket mer tillväxt på andra håll i Europa, säger han.

Frispråkig ledare

Det är inte första gången Ryanairs vd Michael O’Leary uttalar sig om hur krig påverkar flygtrafiken.

Under flera år har han varit en frispråkig röst i diskussionen om säkerhetsläget i Europa och Mellanöstern.

O’Leary varnar för att kriget i Ukraina och ryska drönarattacker kommer att påverka europeiskt flygresande i flera år framöver, rapporterar Reuters.

– Risken är en kontinuerlig störning snarare än en säkerhetsfråga, sade han efter att Polen tidigare i veckan skjutit ner misstänkta ryska drönare och tvingats stänga flera flygplatser tillfälligt.

Händelsen ledde till kraftiga förseningar och begränsat luftrum över Polen.

Beslutet över Israels framtid för Ryanair väntas bli avgörande för hur flygtrafiken utvecklas i regionen under de kommande månaderna.

Foto: Portuguese Gravity

Text: Redaktionen