Skrämmande uppgifter om ryska förskolebarn

2025 01 31

Nu kommer ny och oroväckande information om vad som händer med ryska förskolebarn.

Vladimir Putins regim har blivit allt mer totalitär sedan Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina.

Den ryska diktatorn vill att alla ryssar ska formas till regimtrogna ”patrioter”.

Inte ens dagisbarnen slipper undan regimens försök att hjärntvätta människor, enligt rapporter från Ryssland.

”Viktiga samtal”

Ryska dagisbarn involveras nu i ett omstritt program som syftar till att stärka barnens patriotism.

Programmet har tidigare bara omfattat skolan, men testas nu även på förskolor i flera regioner, rapporterar Meduza.

Inom ramen för skolämnet ”Viktiga samtal” kläs barnen i uniform och tilldelas leksaksvapen. Barnen samlas också varje måndagsmorgon för att hissa flaggan och sjunga nationalsången.

Lektionerna innehåller också diskussioner om bland annat krig och rollspel som har med krig att göra. Barnen får också lära sig om ryska ”krigshjältar” från bland annat Andra världskriget.

De blir också intalade att kärlek till hemlandet också innebär att man ska vara beredd att bära vapen och kriga för landet.

Upplägget har väckt blandade reaktioner inom den ryska befolkningen.

”Hjältar skyddar oss”

En pappa berättar för tidningen om hur hans son i förskoleåldern har pratat om den här typen av undervisning.

– Den första dagen som de hade de här ”Viktiga samtal”-sessionerna, sade min son på vägen hem att de hade haft ”kramdag”, ”pingvindag” och att de också pratade om krig – att det är läskigt, att det pågår ett krig nu men att ”hjältar skyddar oss”. Det var allt han sade, berättar pappan Viktor för tidningen.

Han är tveksam till den här typen av undervisning. Ryska föräldrar har reagerat både positivt och negativt på den nya propaganda-undervisningen.

Vissa ser inget som helst problem med lektionerna, och uppfattar det som vanlig historieundervisning. Men andra har uttryckt kritik och tvivel i ryska sociala medier. Många skriver också sarkastiska kommentarer med tanke på att det handlar om så små barn.

– Varför stanna där? Dela ut hörlurar på förlossningsavdelningar och ställ in dem på rätt frekvens så att nödvändig information överförs till fostret i livmodern, skriver en person i sociala medier, enligt tidningen.

Det är dock fortfarande inte bestämt om programmet ska bli en permanent del av undervisningen på förskolan. Det ska beslutas senare i vår.

Foto: Andrew Ebrahim

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen