18 februari 2026

Skrämmande uppgifter för ryska folket – svävar i livsfara

2023 05 18

Den 22 februari 2022 fattade Rysslands diktator Vladimir Putin ett ödesdigert beslut.

Han bestämde sig för att invadera grannlandet Ukraina.

Västvärlden reagerade snabbt.

Under krigets gång har massiva sanktionspaket riktats mot Ryssland.

Bland annat har landet stoppats från att importera viktiga komponenter från väst.

Importstoppet har slagit hårt mot Ryssland. Det märks inte minst i landets flygindustri.

– Ryska flygbolag utförde över 2 000 flygningar med utgångna delar under 2022, rapporterar oberoende Moscow Times.

Tidningen hänvisar till ett uttalande från Viktor Basargin, chef för den ryska transportmyndigheten.

”Är omöjligt”

– Vi har registrerat flera överträdelser. Flygplan kör med utgången utrustning, vilket direkt påverkar flygsäkerheten, uppges Basargin ha sagt under ett anförande bakom stängda dörrar i den ryska statsduman.  

– Vissa specifika komponenter är helt enkelt omöjligt att få tag på, tillade han.

Order till anställda

Men den ryska staten har ignorerat varningen.

Trots stora säkerhetsbrister fortsätter de ryska flygningarna. 

Och den ryska statspropagandan gör sitt för att mörka säkerhetsbristerna.

Den senaste veckan har flera oberoende medier rapporterar om hur landets största flygbolag – statligt ägda Russian Airlines – försöker tysta sina anställda.

– Rysslands största flygbolag har bett sina anställda att rapportera in färre fel för att hålla flygsiffran uppe, framhåller Moscow Times.  

Stängt luftrum

Efter den ryska invasionen av Ukraina har samtliga EU-länder stängt sitt luftrum för ryska flygplan.

Förbudet trädde i kraft den 28 februari 2022.

– Bland annat innebär det att flygplan som är registrerade i Ryssland eller som ägs eller kontrolleras av ryska företag eller privatpersoner inte kan flyga över något EU-medlemsland, uppger Transportstyrelsen.

Undantags kan göras vid särskilda händelser.

– Det finns undantag för nödsituationer som kan medges efter ansökan till Transportstyrelsen för svenskt luftrum, skriver myndigheten

Foto: L. Yip President of Russia Office

Text: Redaktionen


08mars26

Motståndsgrupp till attack i Ryssland

2026 03 08

Den ukrainska partisangruppen Atesh har gått till angrepp.

En viktig järnvägsknutpunkt i Brjansk i västra Ryssland har attackerats.

Partisanerna har själv publicerat en video på attacken, som uppges ha slagit ut minst ett tåg.  

– Gruppen hävdar att de framgångsrikt har förstört ytterligare ett elektriskt lokomotiv, rapporterar Ukrainska Pravda.

Tåget ska enligt uppgift ha använts av den ryska militären för att transportera vapen och utrustning till fronten i Ukraina.

Stärkt säkerheten

Atesh attackerade samma järnvägsknutpunkt i november 2025. Efter incidenten höjde den ryska säkerhetstjänsten FSB beredskapen. Fler vakter placerades ut vid platsen och nya övervakningskameror monterades upp.

Men den stärkta bevakningen hjälpte föga. De ukrainska partisanerna lyckades återigen genomföra en framgångsrik sabotageoperation.

– Efter vårt första besök uppgav ockupanterna att de ”stärkt säkerhetsåtgärderna”.  De satte in fler vakter, installerade nya kameror och skärpte tillträdesreglerna. Men som ni kan se i videon hjälpte inte detta dem, framhåller gruppen i ett uttalande.

– Medan FSB skriver rapporter om påstådd "förstärkning", går vårt folk lugnt in i skyddade anläggningar och förstör metodiskt den utrustning som används för att transportera ammunition till fronten. Det finns inga säkra platser kvar för dem, fortsätter uttalandet.

LÄS MER: ”Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film

Hävdar: Infiltrerat ryska militären

Atesh har tidigare hävdat att man lyckats infiltrera den ryska militären.

Flera Atesh-agenter har vittnat om att rörelsen har utvecklats till ett rikstäckande nätverk som inte bara är verksamt på Krym och i östra Ukraina, utan även långt inne i Ryssland.

– Om ockupanterna tidigare kände sig hotade på Krym eller i närheten av Donetsk, ryggar de i dag tillbaka vid varje ljud i Moskvaregionen eller Volgograd, sade en av gruppens medlemmar till Kyiv Post i slutet av december.

LÄS OCKSÅ: Rysk superhelikopter nedskjuten

Foto: President of Russia Office resp J Kingma

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Gränsen nådd för Erdogan – skickar stridsflygplan

2026 03 08

Svallvågorna från Irankriget har nått Cypern.

Den europeiska önationen har varit måltavla för en rad iranska drönar- och robotattacker sedan USA:s och Israels inledande attacker mot Iran för en vecka sedan.

Hotet från Iran har fått flera europeiska länder att agera.

Bland annat har Grekland, Frankrike och Storbritannien flyttat militär utrustning i riktning mot Cypern.

Nu uppges ytterligare ett land agera.

Turkiet, som kontrollerar den norra delen av Cypern, överväger att skicka flera F-16-stridsflygplan till ön.

– Utplacering av stridsflygplan är en av flera åtgärder som övervägs som svar på de ökade spänningarna, rapporterar den statliga tv-kanalen TRT Haber.

Sedan tidigare har Grekland stationerat fyra F-16-flygplan på Cypern.

Högsta beredskap

Iran uppges bland annat ha avfyrat drönare mot den brittiska flygbasen RAF Akrotiri på Cypern.

Attacken inträffade under krigets första dagar. Efter incidenten har Storbritannien satt sin militära personal i högsta beredskap.

– Skyddet av våra styrkor i regionen är på högsta nivå, sade en talesperson för det brittiska försvarsdepartementet i samband med händelsen.

LÄS MER: ”Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film 

Regeringsbyggnad brinner

Samtidigt fortsätter attackerna att rasa i Mellanöstern.

I ett inlägg på X uppger den israeliska militären att de genomfört en våg av attacker mot den internationella flygplatsen Mehrabad i den iranska huvudstaden Teheran. Flera iranska stridsflygplan uppges ha förstörts.

Iran har också genomfört storskaliga angrepp. Flera länder har attackerats – bland annat Kuwait, Saudiarabien och Bahrain.

I Kuwait står en regeringsbyggnad i brand, rapporterar CNN. Byggnaden på cirka 22 våningar uppges ha träffats i en drönarattack.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland – ”kommer bemötas kraftfullt”

Foto: Nato resp President of Turkey Office

Text: Redaktionen