Skrämmande fartyg nära Sverige – “aldrig sett något liknande”

2024 11 10

Ett ryskt spionfartyg har lokaliserats i närheten av Sverige.

Fartyget har identifierats av Norges kustbevakning, som övervakar situationen, och uppges ha rört sig längs den norska västkusten under flera dagar.

Det går under namnet “Yantar” och dess närvaro sammanfaller med amerikansk-norska militärövningar som bland annat involverar personal från ett amerikanskt hangarfartyg, rapporterar Newsweek. 

Förföljde i 18 timmar

USA:s hangarfartyg anlände till Oslofjorden förra veckan.

Yantar uppges ha dröjt sig kvar i området sedan slutet av förra månaden. Enligt norsk media har fartyget setts nära kritisk havsbotteninfrastruktur som olje- och gasledningar samt kablar för internet och telekommunikation.

Tidigare i höstas förföljde Yantar det norska forskningsfartyget Kronprins under 18 timmar.

En mycket obehaglig situation för besättningen ombord.

– Jag har inte upplevt liknande situationer till sjöss tidigare, säger kaptenen Hallgeir Magne Johansen till NRK.

"Skrämmande och farligt nära"

Rapporterna från incidenten beskriver den nästan dygnslånga förföljelsen som “skrämmande”, “provocerande” och “onödig”.

Vid ett tillfälle var det ryska fartyget “farligt nära”.

– Två av deras personer, klädda i svart, kommer ut på bron vid Yantar med utrustning, filmar och fotograferar vår aktivitet, står det i en rapport som den norska kanalen bekräftar.

Det ryska agerande beskrivs som trakasserande.

– Det finns inga naturliga förklaringar till varför de ska följa efter, stanna där vi stannar eller vara så nära oss på öppet hav. Då kan jag inte hitta någon annan förklaring än att det är ett försöka att provocera oss eller kustbevakningen, säger Hallgeir Magne Johansen.

Utanför Bergen igår

Så sent som igår torsdag ska det ryska fartyget ha befunnit strax väster om Bergen i Norska havet. 

Enligt Steffan Watkins, forskningskonsult och specialist på att spåra fartyg och flygplan, letar Yantar sannolikt efter undervattenskablar som tillhör Nato och dess allierade och som inte finns tillgängliga i offentliga register.

– Riktigt hemliga kablar för sensorer eller högklassificerad informationsöverföring skulle behöva mer konkret ansträngning för att hitta, det är där jag tror Yantar kommer in, säger han till Newsweek.

– Jag tvivlar inte på att de letar efter saker på havsbotten, men exakt vad det är kan diskuteras.

Foto: Mil.ru

Text: Redaktionen


JUST NU: Lukasjenko går ut med brutal varning

2025 10 16

Imorgon möts Donald Trump och Volodymyr Zelenskyj i Vita huset.

Högst upp på önskelistan för den ukrainska presidenten:

Tomahawkmissiler med räckvidd på 2 500 kilometer vilket skulle sätta Moskva inom räckhåll.

Om det sker kan världen stå inför ett kärnvapenkrig, varnar nu Belarus diktator och Vladimir Putins allierade Alexander Lukasjenko.

– Tomahawks kommer inte att lösa problemet. De kommer att eskalera situationen till kärnvapenkrig, säger han enligt Newsweek som hänvisar till belarusisk media.

"Trump förstår bättre än någon annan"

Det amerikanska supervapnet skulle ge Ukraina möjlighet att attackera energiinfrastruktur, militärbaser och vapenfabriker långt in i Ryssland och på så vis försvaga den ryska krigsmaskinen.

Ryssland har antytt att det blir konsekvenser om USA levererar missilen till Ukraina.

Lukasjenko säger det utan filter. Och det efter att Ryssland placerat taktiska kärnvapen i Belarus och att länderna så sent som i september genomförde en gemensam militärövning i att avfyra dem.

– Kanske förstår Donald Trump detta bättre än någon annan, eftersom han inte har någon brådska att överlämna detta dödliga vapen för djupa attacker in på ryskt territorium, vilket president Zelenskyj räknar med, säger diktatorn.

LÄS MER: Krigsministern hotar Ryssland

"Vill gå på offensiven"

Mötet mellan Trump och Zelenskyj blir det femte mellan de två presidenterna i år. Trump har gett besked om att Ukrainas strategi för att “ta tillbaka kriget till Ryssland” står på agendan.

– De vill gå på offensiven. Jag kommer att fatta ett beslut om det, men de vill gå på offensiven. Och vi måste fatta ett beslut, säger republikanen enligt Kyiv Independent, utan att ge några detaljer om vad den strategin skulle vara.

Den amerikanska ledaren uppmanar på nytt Putin om att ingå ett fredsavtal.

– Allt vi vill från president Putin är detta: sluta döda ukrainare och sluta döda ryssar, för han dödar många ryssar. Återigen, det får honom inte att se bra ut.

Kan pressa Ryssland till fred

Zelenskyj har tidigare uttryckt att en leverans av Tomahawks kan vara det som behövs för att få Ryssland att sätta sig ned vid förhandlingsbordet igen.

– Vi ser och hör att Ryssland fruktar att amerikanerna kan förse oss med Tomahawks, vilket signalerar att den här typen av påtryckningar kan vara effektiva för att uppnå fred, sade han i ett tal i helgen.

LÄS MER: ”Kommer räkna förluster” – Kreml dundrar mot EU

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Värsta som hänt en svensk biograf” – Filmstaden i chock

2025 10 15

För knappt två veckor sedan gjordes en obehaglig upptäckt på Filmstaden Luxe i Uppsala.

Biografen hade drabbats av vägglöss.

Nyheten skapade rubriker över hela Sverige och biografen tvingades stänga.

Nu får biojätten skarp kritik från Christer Nordström, facklig förtroendeman på Filmstaden.

– Det här är nog det värsta som hänt en biograf i Sverige. Det kom ju som en riktig chock och kalldusch för företaget, säger han till UNT.

"Mycket kritisk"

Biografen stängde i tisdags förra veckan. Gäster hade dock slagit larm om misstänkta vägglöss på fredagen dessförinnan.

Att man inte stängde redan då var fel, enligt Christer Nordström. Han säger att många är arga över felbedömningen.

Fackmannen kritiserar dessutom att Filmstaden lagt locket på till dess att saneringen är klar.

– Jag är mycket kritisk mot hur företaget har hanterat den här mediakommunikationen. I det här finns inget att dölja, säger Christer Nordström.

Avvaktade Anticimex

Filmstaden har inte bemött Christer Nordströms kritik specifikt, men skriver i ett pressutskick att företaget velat säkerställa att “all fakta var bekräftade av externa experter” innan några besked gavs.

Enligt biojätten kontaktades Anticimex omedelbart för bedömning och diagnos efter att personalen fått syn på krypen.

– Filmstaden kommunicerar inte om frågor förrän korrekt information finns tillgänglig, och i det här fallet avvaktade man därför professionell vägledning och bekräftelse från Anticimex innan man lämnade en uppdatering, skriver företaget.

LÄS OCKSÅ: Årets bästa tv-film är utsedd – finns på Netflix

Öppning skjuts fram

Planen var att bion skulle öppna igen idag 16 oktober.

Så blir det inte. I början av november är nästa bud. Hela biografen omfattas av en pågående behandling som beskrivs som en försiktighetsåtgärd.

– Vi genomför just nu en sanering av lokalen med metoder som effektivt bekämpar vägglöss. Vi arbetar för att Filmstaden ska kunna återgå till sin normala verksamhet så snart som möjligt. När saneringsarbetet är klart kommer vi att genomföra uppföljande inspektioner och stötta Filmstaden i deras förebyggande arbete, säger Joakim Olsson, regionchef på Anticimex, i ett uttalande.

LÄS MER: Rusning till biograferna – ny skräckfilm krossar förväntningarna

Foto: T. Miroshnichenko

Text: Redaktionen