I NATT: Skräckscener på restaurang

2023 06 12

En mycket farlig händelse har ägt rum på en skånsk restaurang under natten till måndagen.

Det rapporterar flera medier nu på morgonen.

Restaurangen i fråga ligger i Landskrona och ska ha utsatts för en “kraftig detonation” – som skakade hela området.

– Detonationen hördes lång väg och väckte folk flera kvarter bort, säger vakthavande befäl Peter Martin från Skånepolisen till SVT.

Mitt i bostadsrområde

Restaurangen ligger mitt i ett bostadsområde i Landskrona.

Såväl bredvid som mittemot lokalen finns lägenheter. Det finns till och med bostäder ovanpå restauranglokalen.

Polisen ställer sig frågande till varför dådet har skett.

Klart är dock att det funnits uppsåt att skada.

– Någon har med flit anrättat detonationen som har orsakat stor skada och var farlig för människor, så någon olycka var det sannolikt inte. Det är ganska tydligt att det är ett brott, informerar Peter Martin vidare till tv-kanalen.

"Aktiv brottshandling"

Även till lokaltidningen beskriver Peter Martin nattens händelse i liknande ordalag.

Han trycker på att det tycks vara en ytterst medveten aktion mot Landskronarestaurangen och att polisen arbetar “intensivt” för att klara upp incidenten fortast möjligt.

– Det här är en aktiv brottshandling, framhåller polisen till Helsingborgs Dagblad.

Fullt av glassplitter

Fasaden och entrédörren uppges vara totalförstörda och svåra skador har även uppstått på uteservering, på insidan och på källarfönster i en helt annan intilliggande byggnad.

Utanför restaurangen är det fullt av glassplitter.

Lyckligtvis har ingen person skadats i nattens vansinnesdåd, uppger HD.

Brottsrubriceringen är för närvarande allmänfarlig ödeläggelse. Ingen är hittills gripen.

Dödsskjutning på samma gata

Det är andra gången på kort tid som det sker ett kraftigt våldsbrott på exakt samma gata i Landskrona.

I maj blev en ung man i 20-årsåldern skjuten utanför en mindre livsmedelsbutik precis i närheten, då med dödliga konsekvenser.

På den aktuella gatan, Artillerigatan, bor det flera vanliga familjer.

– Det är ett bostadsområde med framför allt flerfamiljshus, framhöll polisens presstalesperson Patric Fors till HD efter dödsskjutningen.

Arkivfoto: Polisen Göteborg Nordost FB

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen