1 jan 2026

Skräckbesked för Putin – Moskva attackeras inifrån

2025 05 08

På fredag firar Ryssland 80-årsdagen av segern i andra världskriget mot Nazityskland.

Flera världsledare är inbjudna till den årliga militärparaden på Röda torget.

Samtidigt rasar kriget mot Ukraina. Den ryska diktatorn Vladimir Putin har utlyst en tillfällig vapenvila under firandet, men eldupphöret har inte accepterats av Ukraina.

Den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj har kallat Putins förslag för ”oseriöst” och ett ”spel för kulisserna” Samtidigt har Zelenskyj varnat för att Ukraina inte kan garantera säkerheten för utländska tjänstemän som planerar att delta i Rysslands segerdagsfirande i Moskva.

Sabotage mitt under förberedelserna

Med anledning av hotbilden har den ryska militären vidtagit massiva säkerhetsåtgärder. Flygplatser har tvingats stänga och internet har begränsats i flera regioner.

Samtidigt övervikas luftrummet ovanför Moskva noggrant.

Ukraina har utfört flera drönarattacker mot den ryska huvudstaden. Nu fruktar Putinregimen att Ukraina ska genomföra en ny attack mitt under firandet.

Men Moskva hotas inte enbart av attacker från ukrainskt territorium. Flera militära anläggningar i närheten av huvudstaden har utsatts för sabotage, endast en dag innan militärparaden på Röda torget. 

Partisangruppen Atesh har tagit på sig ansvaret för sabotageaktionerna. Enligt den pro-ukrainska motståndsgruppen har kommunikationen slagits ut vid flera ryska militära anläggningar.

– Avbrott i kommunikationen har bekräftats vid ett antal viktiga militära anläggningar, inklusive: det 629:e luftvärnsrobotregementet (militärenhet 51857), den 21:a separata operativa brigaden (militärenhet 3641), liksom vid området där de militära enheterna 20007, 03523 och 51084 är belägna, framhåller gruppen i ett inlägg på Telegram.

Regelbundna attacker

Atesh har tidigare utfört flera sabotage på ryskt territorium. Partisanerna har även slagit till i ryskockuperade områden i Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS MER HÄR:

Natoledare till Putins stora firande

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


3 juni 2026

UPPGIFTER: Trump försvunnen

2026 06 03

Donald Trump tycks ha försvunnit från offentligheten.

Förra veckan besökte Donald Trump militärsjukhuset Walter Reed.

Dagen efter var han var han på ett regeringsmöte.

Sedan dess har han inte synts till i offentligheten, enligt uppgifter.

”Har nu gått en vecka”

Presidentens långa frånvaro uppmärksammas bland annat av den amerikanske journalisten Aaron Rupar.

– President Trump har inga offentliga evenemang på sitt schema idag heller. Det betyder att det nu har gått en vecka sedan han offentligt deltog i något annat än en förinspelad intervju, skriver Rupar på X.

I den förinspelade intervjun bekräftade Trump bland annat sitt utbrott mot Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

Men i övrigt har presidenten varit ovanligt frånvarande.

– Hans sista offentliga evenemang var hans kabinettmöte i onsdags, en dag efter hans besök hos Walter Reed, uppger Aaron Rupar.

Webbplatsen Roll Calls, som följer presidentens schema, bekräftar att Trump bara har haft evenemang som varit stängda för pressen den senaste veckan, rapporterar Iltalehti.

Ryktades vara död

Trumps ”försvinnande” från offentligheten leder till ryktesspridning och spekulationer, inte minst om presidentens hälsa.

Och det är inte första gången Trump håller sig borta från tv-kamerorna.

I augusti förra året uppstod ett rykte om att Trump hade dött, enligt tidningen. Detta efter att han hållit sig undan offentligheten under en ovanligt lång tidsperiod.

När ryktesspridningen tog fart på allvar och blev en nyhet, visade sig Trump dock offentligt igen.

LÄS OCKSÅ: Ransonering i Moskva - mardröm för Putin

Blåmärken på händerna

Även denna gång har Trumps frånvaro lett till rykten och spekulationer om hans hälsa – en fråga som diskuterats flitigt även tidigare.

Blåmärken på Trumps händer har väckt frågor om hans hälsotillstånd. Det har även uppmärksammats att presidenten ibland tycks somna vid offentliga tillställningar.

Besöket vid sjukhuset Walter Reed förra veckan var hans fjärde hälsokontroll sedan han återvände till Vita huset. I vanliga fall går presidenter bara på hälsokontroll en gång om året.

Vita huset hävdar dock att presidentens hälsa är utmärkt, även efter den senaste hälsokontrollen.

LÄS OCKSÅ: Närboende kan få mer pengar vid vindkraftsbygge

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


3 juni 2026

Måste avskaffas i Sverige – EU har fått nog

2026 06 03

Hösten 2015 införde Sverige särskilda gränskontroller mot Danmark.

Anledningen var flyktingkrisen som den dåvarande S-ledda regeringen menade innebar okontrollerad migration till Sverige.

Gränskontrollerna har sedan dess förlängts varje halvår, senast i maj 2026 med hänvisning till ett allvarligt säkerhetsläge.

Nu riktar EU-kommissionen en skarp uppmaning till Sverige, och flera andra länder, att avskaffa den “tillfälliga” kontrollen, rapporterar DN.

Fasa ut den

Enligt EU har polisen i Sverige redan möjlighet att hantera gränsöverskridande brottslighet, inte minst tack vare en lag som infördes 2023 som ger utrymme för utökade befogenheter.

Med tanke på de alternativa åtgärder som svenska myndigheter har infört bör Sverige sträva efter att successivt avveckla de inre gränskontrollerna, framhäver kommissionen, enligt DN.

Kan dra Sverige till domstol

Om Sverige och övriga länder inte lyder uppmaningen kan EU dra samtliga inför domstol. I grunden handlar det om att människor inom Europas Schengensamarbete ska fritt utan pass. 

Enbart om länderna står inför allvarliga hot ska det göras undantag., enligt EU.

Kommissionen kommer att hålla nära kontakt med alla berörda medlemsstater för att uppnå detta mål, uppger kommissionen.

LÄS OCKSÅ: Grön satsning i konkurs – “Marknaden finns inte” 

Regeringen: åtgärden krävs

Det är just "allvarliga hot mot Sveriges inre säkerhet” som ligger bakom den senaste förlängningen.

– Ett beslut om förlängning av återinförd gränskontroll vid inre gräns är en av flera åtgärder som krävs för att kunna bemöta det fortsatt allvarliga hotet mot Sveriges inre säkerhet. Beslut om återinförd gränskontroll fattas i enlighet med EU:s gemensamma lagstiftning, framhöll regeringen i maj och tillade:

– Tidigare beslut har grundat sig på olika allvarliga hot mot allmän ordning och inre säkerhet, men det nu aktuella beslutet bygger på den befintliga hotbild som fortsatt är såväl allvarlig som komplex. 

Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Danmark har också infört inre gränskontroller.

ANDRA LÄSER: Elon Musk varnas för magplask – kan innebära slutet

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet resp © European Union, 2021, Dati Bendo, CC BY 4.0 

Text: Redaktionen