Skottlossning vid skola – flera döda

2025 02 05

En omfattande polisinsats pågår vid Risbergska skolan i Örebro efter att skottlossning utbrutit vid lunchtid på tisdagen.

Polisen uppger att ett tiotal personer har dödats i dådet.

Det framkommer i en pressträff som polisen har hållit vid 18-tiden.

Gärningsmannen uppges vara avliden, och är inte känd av polisen sedan tidigare. 

Öppnade eld inomhus

Skottlossningen ägde rum inne på Risbergska komvux.

– Skottlossningen har skett inomhus, på komvux, säger polisens presstalesperson Lars Hedelin till tidningen. 

Automatvapen 

Polisen larmades till platsen klockan 12.23. Brottsrubriceringarna är mordförsök, mordbrand och grovt vapenbrott, men kan komma att ändras. 

Enligt uppgifter till flera medier ska gärningspersonen ha använt automatvapen, men polisen har ännu inte bekräftat denna uppgift. 

– Vi har extremt mycket resurser på plats, det är en allvarlig händelse, säger polisens presstalesperson Sophia Jiglind till Nerikes Allehanda. 

Skolor inryms 

I samband med insatsen har flera skolor i området påverkats. På Entréskolan har eleverna beordrats att hålla sig inomhus.

– Vi kan inte gå ut, det är farligt för oss. Vi har hört flera skott utanför, säger en person som befinner sig inne i skolan till Aftonbladet. 

 Elever har inrymts i skolor som ligger intill det drabbade området samt i den aktuella skolan.

– Detta sker i trygghetsskapande syfte, skriver polisen. 

Patronhylsor inomhus 

Fynd av patronhylsor har gjorts inne i skolans korridorer, och polisens insatsstyrka deltar i operationen. 

Samtidigt arbetar räddningstjänst och sjukvårdspersonal intensivt på platsen. Enligt SOS Alarm är fyra ambulanser på plats och två ytterligare är på väg. 

– Vi har stannat en bit ifrån och inväntar klartecken från polisen, säger Linda Forsberg vid SOS Alarm till Aftonbladet. 

Polisen: "Håll er borta"

Polisen uppmanar allmänheten att hålla sig borta från platsen. 

– Om man ser polis ska man gå åt andra hållet. Kan man vara inomhus ska man hålla sig borta från fönster, säger polisens talesperson Lars Hedelin till SVT Nyheter. 

Vid 13.20 var insatsen fortfarande aktiv. Polisen har ännu inte lämnat uppgifter om misstänkta gärningspersoner eller gripanden. 

– Det kommer upprättas en informationsplats dit anhöriga och andra som har frågor kommer kunna samlas. Personer uppmanas återigen att inte bege sig till skola eller sjukhus, framhåller polisen i ett uttalande vid 13.30-tiden. 

Stabsläge

Region Örebro har gått upp i stabsläge.

Sjukhuset har inrättat en särskild sjukvårdsledning och har tagit emot skadade patienter. 

– Patienter som väntat på akuten och som inte har livshotande skador hänvisas nu till närliggande vårdcentraler, säger Åsa Svennebäck, kommunikatör på regionen, till SVT. 

Uppgifter: Har skjutit sig själv 

Enligt uppgifter till Expressen har gärningspersonen skjutit sig själv. 

Polisen misstänker att en av personerna som befinner sig på sjukhuset är gärningspersonen.

Texten uppdateras...

Foto: 

Text: Redaktionen


Fruktar värsta vintern sedan 2022 – “tror många svenskar förstår”

2025 12 02

Sverige förbereder att gå fram med ett särskilt vinterpaket värt 1,1 miljarder kronor.

Ryssland fortsätter att attackera Ukraina, mitt under de pågående fredsförhandlingarna.

I synnerhet siktar Moskva in sig på att förstöra ukrainsk infrastruktur, vilket leder till svåra och långa strömavbrott.

– De här attackerna har intensifierats de senaste veckorna. När temperaturen nu börjar falla riskerar det här att bli den värsta vintern sedan 2022, säger Sveriges biståndsminister Benjamin Dousa (M) till GP.

"Tror många svenskar förstår"

Det är på grund av de eskalerande ryska attackerna som vinterpaketet tagits fram. När de nya 1,1 miljarderna ska skänkas har regeringen valt att fördela om bistånd som tidigare varit avsett för bland annat afrikanska länder.

Nu går en del av pengarna till Ukraina istället. Enligt Benjamin Dousa beror det på två saker: dels solidariteten med Ukraina, dels det svenska nationella säkerhetsintresset i att hålla Ukraina på benen.

Ministern upplever att svenska folket har förståelse för omfördelningen.

– Jag tror också att många svenskar förstår att vår statsbudget inte är oändlig. Ska vi inte behöva höja skatter för att finansiera Ukrainastödet så behöver vi ta från andra områden i biståndsbudgeten.

LÄS MER: Kängan till Europa – “Har inget att säga till om”

600 miljoner till nytt initiativ

Sedan Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina i februari 2022 har Sverige bidragit med motsvarande cirka 108 miljarder kronor för att på olika sätt stötta Ukraina.

I november meddelade regeringen att Sverige avsätter 600 miljoner kronor till det amerikanska initiativet Prioritised Ukraine Requirement List.

– Bidraget stärker Ukrainas luftförsvarsförmåga och försvar mot Ryssland. Ryssland utgör ett hot mot Europa och Sverige kommer fortsatt agera med andra via finansiella, militära och humanitära medel för att stödja Ukraina och skydda Europa, säger försvarsminister Pål Jonson (M) i ett uttalande.

LÄS MER: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Foto: Niklas Forsström/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 december 2025

Trump riktar sylvass varning – till nära allierad

2025 12 02

Spänningarna eskalerar i en känslig region.

President Donald Trump riktar en skarp varning till en av USA:s närmaste allierade.

Efter en skottlossning på fredagen, där 13 personer dog, vill Trump förhindra ytterligare eskalering.

”Inget störande får ske”

Trump kräver nu att det USA-allierade Israel inte stör utvecklingen i Syrien, rapporterar Newsweek.

Detta efter att Israel utfört razzior i en syrisk by på fredagen och haft en dödlig konfrontation med invånare i byn.

– Det är mycket viktigt att Israel upprätthåller en stark och sann dialog med Syrien, och att inget sker som kommer att störa Syriens utveckling till en välmående stat, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social på måndagen.

För några veckor sedan besöktes Trump i Vita huset av den syriska presidenten Ahmed al-Sharaa, som har ersatt den avsatta Bashar al-Assad.

– Syriens nya president, Ahmed al-Sharaa, arbetar flitigt för att säkerställa att goda saker händer, och att både Syrien och Israel får en lång och framgångsrik relation tillsammans, skriver Trump.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump kallar till stormöte

Syrien har bett om hjälp

Trump-administrationen har som mål att uppnå fred i Mellanöstern, och Trump har bland annat verkat för eldupphöret mellan Israel och Hamas i oktober.

Nu hoppas man även på att uppnå stabilitet och utveckling i Syrien, efter att al-Assad avsattes för nästan ett år sedan.

Men läget är alltså spänt, och Israel har förutom räder i syriska byar – som bemötts av beväpnade invånare – även genomfört flyganfall mot syriska militära anläggningar, enligt tidningen.

Från syriskt håll har man fördömt Israels agerande och beskrivit det som ett brott mot Syriens suveränitet.

Den syriska regeringen har också vädjat till det internationella samfundet.

I fredags bad man omvärlden att vidta ”akuta åtgärder” för att stoppa Israels agerande.

Nu reagerar alltså Donald Trump – och uppmanar Israel att föra en dialog med Syrien samt att inte störa utvecklingen i landet.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian flickr 

Text: Redaktionen