Skottlossning i köpcentrum

2024 10 06

En person har skjutits i ett köpcentrum.

På söndagseftermiddagen kommer uppgifter om att höga smällar har hörts vid köpcentret Kungsmässan i Kungsbacka.

Rapporter kom tidigt in om flyende kunder och stora polisiära resurser på plats.

Nu uppger polisen att en person har skjutits, rapporterar Expressen.

En person skjuten

Christian Brattgård, presstalesperson vid polisen i region väst, bekräftar skjutningen.

– Flera samtal kommer in. En person är skjuten och livräddande insatser startas på den person som är skadad, säger han till Expressen.

En person ska ha gripits i samband med skjutningen.

Många på plats

Vittnen som Aftonbladet har pratat med berättar om de dramatiska scenerna.

– Folk står och gråter, och det är avspärrat och fullt med poliser och brandbilar, säger en person till Aftonbladet.

– Jag fick fullständig panik och tänkte ”vad händer?”. Det var en sån otrolig smäll, så man reagerar ju, framhåller en annan.

Den skjutne mannens skadeläge är oklart.

Hektisk dag

Det har varit en hektisk söndag för polisen på flera olika håll runt om i landet.

I Kristianstad har en kvinna gått till attack mot en man.

– Polis skickas till Vångavägen med anledning av uppgifter om ett bråk utomhus. En kvinna uppges bråka med en man, meddelar polisen via sin webbsida.

– Kvinnan grips, misstänkt för försök till mord, hot/våld mot tjänsteman samt våldsamt motstånd. 

Explosion i Tensta

Polisen fortsätter.

– Kvinnan misstänks ha slitit ett trädgårdsverktyg från mannen och angripit honom med det. Mannen ska inte ha skadats fysiskt i samband med händelsen. 

Samtidigt har en explosion skett i ett trapphus i Tensta.

– Ingen person ska ha skadats i samband med explosionen. Polisen söker efter gärningsperson eller -personer samt pratar med de boende och vittnen till händelsen. Ingen person är i nuläget frihetsberövad. 

– Polisen har genomfört ett antal förhör och ett stort antal personer har kontrollerats men ingen är ännu frihetsberövad i ärendet. 

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Nytt körkort införs – men inte för bilar

2025 12 04

Från och med den 1 januari skärps reglerna för en omstridd farkost.

Det handlar om drönare, som blivit allt populärare i Sverige.

Vid årsskiftet blir det straffbart att flyga farkosterna utan ett så kallat drönarkort. Den som använder drönare utan giltig licens riskerar böter på mellan 30–150 dagsböter.

I de allvarligaste fallen kan straffet bli fängelse i upp till sex månader.

– Det är många som ska samsas i vårt gemensamma luftrum. Där behöver vi förhålla oss till trafikregler – precis som på vägen eller till sjöss. Det är viktigt att vi alla bidrar till att behålla säkerheten när trafiken i luftrummet ökar, säger Karl-Axel Edén, flyginspektör på Transportstyrelsen.

Flera incidenter

Beslutet fattas under en känslig tid. Transportstyrelsen har noterat en kraftig ökning av antalet inrapporterade händelser med drönare. Det handlar bland annat om att drönare flyger för nära flygplatser och folksamlingar, i restriktionsområden eller på för hög höjd. 

– De flesta som flyger drönare är noga med att följa regler och flyger på ett säkert och ansvarsfullt sätt. Men i de fall man bryter mot reglerna kan det få allvarliga konsekvenser, både för säkerheten och för andra människors trygghet, säger Karl-Axel Edén.

– Bättre kunskap hos drönarpiloter bidrar till att öka säkerheten i luften. Genom att fler tar drönarkort får också fler den kunskap som krävs för att flyga tryggt och lagligt, tillägger han.

LÄS MER: EBBA BUSCH: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad” 

Har mer än fördubblats 

Antalet säkerhetsincidenter kopplat till drönarflygningar har mer än fördubblats sedan 2020. 

I synnerhet har antalet drönare i närheten av flygplatser ökat kraftigt. 

Under årets första sex månader har 35 händelser rapporterats, uppger SVT med hänvisning till statistik från Transportstyrelsen. 

LÄS OCKSÅ: En av Rysslands största producenter under attack 

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


04dec25

JUST NU: Ryssland hotar med nytt krig

2025 12 04

JEU-kommissionen föreslår att ryska frysta tillgångar ska användas som säkerhet i nya miljardlån till Ukraina.

De ryska statstillgångarna som finns frysta i Europa kan således för första gången användas för att stödja Ukraina.

Nu går Kreml i taket.

Rysslands ex-president Dmitrij Medvedev varnar för att beslutet kommer att leda till krig.  

Om EU använder de frysta ryska tillgångarna kommer Kreml betrakta det som en handling som rättfärdigar ett krig, uppger Medvedev, som numera är vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd.

– Om det galna EU försöker stjäla ryska tillgångar som frysts i Belgien under täckmantel av ett så kallat "kompensationslån", kan Ryssland mycket väl komma att betrakta åtgärden som en casus belli, med alla följder det kan få för Bryssel och enskilda EU-länder, säger han enligt Reuters.

Känt uttryck

Casus belli är latin och betyder bokstavligen ”anledning till krig” eller ”krigsorsak”.

Begreppet används för att beskriva en händelse eller handling som rättfärdigar ett krig.

LÄS MER: Ukrainska barn kidnappade – skickas till annat land än Ryssland

Putin: Vi är redo för krig

Medvedevs utspel kommer kort efter att Rysslands diktator Vladimir Putin sagt att hans land är redo för krig mot EU-länderna.

– Vi planerar inte att gå i krig med Europa, jag har sagt det hundra gånger. Men om Europa plötsligt vill slåss mot oss och startar, är vi redo redan nu. Det kan inte råda något tvivel om det, sade den ryske ledaren på tisdagskvällen.

Enligt Putin står Europa i vägen för ett fredsavtal i Ukraina, som han menar att Ryssland och USA är nära att komma överens om.

– Om Europa plötsligt vill starta ett krig med oss och gör det, då skulle en situation mycket snabbt kunna uppstå där vi inte har någon att förhandla med, hävdar diktatorn.

LÄS OCKSÅ: F16-plan har kraschat

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen