JUST NU: Skola utryms – stor polisinsats

2023 01 17

Det pågår en stor polisinsats på Tyresö gymnasium.

Cirka 600 gymnasie- och vuxenskolelever har tvingats gå hem för dagen.

Enligt uppgifter till Expressen har ett bombhot riktats mot skolan.  

– Det har fattats beslut om att göra en utrymning på grund av det inkommit ett hot mot skolan, säger Martin Lundell, skolchef vid Tyresö kommun för gymnasium och vuxenutbildning, till tidningen.

”Det skulle smälla”

Polisen larmades till platsen efter att en okänd person kontaktat skolan via telefon.

– Gymnasiet fick vid 13-tiden ett telefonhot riktat mot skolan om att det skulle smälla. Rektorn tog då beslutet att utrymma skolan, säger Martin Lundell till SVT Nyheter.

Polisen utreder det påstådda bombhotet.

– Eleverna är hemskickade och polisen är nu på skolan och förhör folk, säger Martin Lundell till tv-kanalen.

Vill inte kommentera

Polisen vill inte specificera vilken typ av hot det rör sig om.

– Vi är där på plats och arbetar. Skolan är utrymd, men det är inte vi som utrymt, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till Aftonbladet och tillägger:

– Just nu handlar det mycket om informationsinhämtning. Vad som hänt är inte helt klart.

Kan öppna imorgon

I en intervju med TV4 kommenterar skolchefen Martin Lundell samtalet och det påstådda bombhotet.  

Han har ingen information om vem inringaren kan vara.

– Jag kan inte uttala mig om den här personen, säger han till tv-kanalen.

Vidare framhåller Martin Lundell att skolan har inlett insatser för att stötta berörd personal.

Skolan kommer även löpande informera vårdnadshavare och elever om händelseutvecklingen.

Avslutningsvis konstaterar skolchefen att han tror att gymnasieskolan återigen kan öppna under morgondagen.  

Minderårig låg bakom bombhot

Rapporterna om det påstådda bombhotet mot gymnasieskolan i Tyresö kommer drygt två månader efter att ett bombhot riktats mot Mariebergsskolan i Motala.

Tisdagen den 27 november mottog skolan ett anonymt bombhot via mejl. Polisen startade en utredning om olaga hot och undersökte byggnaden, men hittade ingenting.

Några veckor senare lyckades polisen spåra meljet till en person under 15 år. Mycket tyder på att den minderåriga personen var den som utfärdade bombhotet mot skolan.

– Känslan är att det här bara är en dum grej eller att man har suttit med någon kompis och skrivit och fnissat. Det är den nivån på det, känns det som. Och så fattar man inte vilka konsekvenser det blir av det, sa polisens förundersökningsledare Jan Braf till Motala Vadstena Tidning i samband med att polisen gick ut med informationen.

Foto: M. Förtsch

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 08

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen