Skola stänger – elevernas säkerhet i fara

2023 02 15

Färsingaskolan i Sjöbo stänger.

Skolans ansvariga kan inte längre garantera säkerheten för elever och personal efter en längre tid av hot, våld och skadegörelse, uppger Skånska Dagbladet.

Bland annat har hemmagjorda bomber detonerats på skolan, rapporterar Ystad Allehanda.

– Skolan kan inte garantera eleverna säkerhet, och därför blev vi tvungna att dra i nödbromsen, säger Helene Olofsson, som företräder fackförbundet Sveriges lärare, till tidningen.

Skyddsstopp

Fackförbundet Sveriges Lärare lämnade under onsdagen in en anmälan om skyddsstopp som Sjöbo kommun tagit ställning till under dagen.

Det blir ett skyddsstopp.

 Kommunen håller med om att en stängning av verksamheten är befogat.

– Sjöbo kommun stänger tillfälligt Färsingaskolan för att omedelbart säkra och trygga arbetsmiljön för alla. Lektionerna ställs in torsdag och fredag - då ansvarar vårdnadshavarna för barnen, framhåller kommunen i ett pressmeddelande.

Skolan kommer att hålla stängt under torsdagen och fredagen. Nästa vecka väntar sportlov. Måndagen efter sportlovet kommer skolan även att vara stängd för elever. Undervisningen väntas återupptas tisdagen den 28 februari.

I dag kommer undervisningen att fortsätta som vanligt.

Färsingaskolan har hamnat i en negativ spiral som vi ser allvarligt på och tar på största allvar. Vi lägger stora resurser i det pågående arbetet med att vända situationen, och vi är medvetna om att det kommer krävas ännu mer insatser, säger förvaltningschef Ninda Wegbratt Menkus.

”Ansträngande tid”

Sjöbo kommun framhåller att det ”under en period varit en ansträngande tid på högstadiet Färsingaskolan”

– Det har bitvis varit en stökig skolvardag då det bland annat förekommit skadegörelse, skriver kommunen.  

Sjöbo kommun har i eftermiddag ett första möte med fackförbundet Sveriges Lärare för att gemensamt lösa den uppkomna situationen.

Lärare och vårdnadshavare är informerade och får löpande mer information om situationen.

Arkivfoto: K. Azuma

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


02feb26

”Aldrig sett något liknande” – folk paniksäljer på börsen

2026 02 02

Ädelmetallmarknaden fortsätter att rasa på börsen.

Efter fredagens historiska ras fortsätter guld- och silverpriserna nedåt.

Guldpriset sjönk med ytterligare fyra procent under måndagen till 4 770 dollar per uns efter att ha öppnat på 5 600 dollar per uns på fredagsmorgonen. 

Samtidigt sjönk silverpriset med 9 procent efter fredagens ras på som mest 37 procent.

Handelsbankens råvaruanalytiker Christian Kopfer överraskas av de kraftiga svängningarna, rapporterar Di.

– Jag har aldrig sett något liknande. Det flög upp till månen förra veckan, och nu åker det ned till jorden igen, säger han till tidningen.

– Det var exceptionella rörelser uppåt, och nu är det rakt ned i källan. Det är allt från tvångsförsäljningar till totala panikförsäljningar till följd av fredagens utveckling, fortsätter Kopfer.

”Var inte oväntat”

Maria Landerborn, sparekonom och seniorstrateg på Danske Bank Sverige, anser att nedgången är ganska väntad.

– Att det förr eller senare skulle komma ett bakslag för guldet var inte oväntat efter den kraftiga uppgången, skriver hon i sitt veckobrev.

LÄS MER: Swedbank: Sverige utklassar USA och Europa 

Experten: Se det som ett komplement

Samtidigt betonar Maria Landerborn att de långsiktiga drivkrafterna för ädelmetallmarknaden är intakta.

– Centralbanker, inte minst den kinesiska, väntas fortsätta öka sina guldreserver som en följd av den ökade geopolitiska risken, och det finns en solid efterfrågan från den globala smyckesindustrin.

Vidare skriver experten att investerare som adderar guld till portföljen bör se det som ett långsiktigt komplement till sin portfölj.  

– Guld har en låg korrelation med både aktier och obligationer, och kan därför bidra till att öka den riskjusterade avkastningen. På kort sikt kan dock kursrörelserna åt båda håll bli stora när något stigit kraftigt på kort tid, oavsett om det handlar om en aktie eller en råvara.

LÄS OCKSÅ: “Oacceptabelt” – Lavrov fördömer USA

Foto: A. Nygård

Text: Redaktionen