Skola stänger – “beväpnad person”

2023 12 18

Svarteskolan utanför Ystad i Skåne stänger idag med omedelbar verkan.

Även skolskjutsar, förskola och fritids ställs in, rapporterar Ystads Allehanda.

Anledningen är att en person med vapen ska ha rört sig runt omkring skolan.

– Beslutet att stänga var enkelt. Vi tar alltid det säkra före det osäkra, säger förvaltningschefen för barn och utbildning Stefan Ahlbäck i Ystads kommun till lokaltidningen.

"Uppehållit sig"

Uppgifterna kom till förvaltningens kännedom från polisen.

Enligt myndigheten ska en beväpnad person ha “uppehållit sig runt skolan under helgen” och händelsen håller just nu på att utredas.

Även om vi i dagsläget inte vet om det finns en verklig hotbild så har vi för säkerhets skull bestämt att hålla skolan helt stängd måndagen den 18 december, står det i information som skickats ut till vårdnadshavarna från utbildningsförvaltningen i Ystad, enligt YA.

Ska återkomma

Stefan Ahlbäck konstaterar att beslutet att stänga en skola påverkar väldigt många, men att man i det aktuella fallet inte kände att det fanns något val.

I och med att även förskola och fritidshem stängs går barnen inte bara miste om en undervisningsdag, de står även utan omsorg.

Förvaltningen försäkrar att man kommer att kommunicera mer information så fort det går att uppdatera om det aktuella läget.

Nuvarande prognos är satt till klockan 12.

Flera larm senaste tiden

Polisen har i skrivande stund inte gått ut med några uppgifter om att den beväpnade personen är gripen.

Det har inte heller getts några besked om vem som eventuellt är misstänkt eller några andra detaljer om händelsen.

Klart är att dock att flera skolor i Sverige skakats den senaste tiden av larm om personer med vapen.

Senast skedde det häromveckan i Karlstad efter att polisen fått in uppgifter om just en sådan händelse.

– Det är elever som har sagt att de sett en beväpnad man i närheten av skolans utemiljö. Polis är på plats och eleverna är i säkerhet inomhus, sade skoldirekötren Maria Källström till SVT mitt under pågående situation.

Polisen lyckades vid det tillfället inte lokalisera den man som myndigheten ville få kontakt med. 

Ingen person skadades i insatsen.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


27 maj 2026

Populär app slutar fungera på alla Androidmobiler

2026 05 28

Appen slutar fungera för miljontals användare.

Microsoft har meddelat att en app som har laddats ned av över 10 miljoner användare stängs ned helt och hållet.

Det handlar om en Outlook-app som nu slutar fungera för gott.

Skapades för enklare telefoner

Appen Outlook Lite stängs ned i slutet av maj, alltså nu, har Microsoft meddelat, rapporterar The Herald.

Outlook Lite är en app som lanserades 2022.

Det är en app för Android-enheter som ger användarna alla Outlook-funktioner i mindre storlek, enligt tidningen.

Outlook Lite skapades alltså för enklare mobiltelefoner med låga resurser, och hade fördelen att den fungerade även i långsammare nätverk.

Men nu slutar alltså appen att fungera helt och hållet.

Egentligen lades appen ned redan i oktober 2025 och togs bort från Google Play Store, men sedan dess har befintliga användare ändå kunnat fortsätta använda den.

Men från och med den 25 maj har den stängts ned helt.

Uppmanas använda vanliga appen

Det går förvisso fortfarande att öppna appen, men åtkomst till brevlådan har inaktiverats och appen fungerar inte längre.

Använderkonton kommer dock inte att raderas, och befintliga e-post, kalenderobjekt och bilagor kommer fortfarande att vara tillgängliga om man loggar in på den vanliga Outlook-appen, enligt tidningen.

Användare av Outlook Lite har inför stängningen av appen uppmanats att övergå till den vanliga Outlook-appen.

Nedläggningen av Outlook Lite är en av flera förändringar som har meddelats från Microsoft den senaste tiden.

LÄS OCKSÅ: Succé för Lidls reklam - i kamp med Ica-Stig

Har lagt ned Skype

Nyligen har man bland annat också meddelat att även Skype ska stängas ner helt och hållet.

– Även om Skype officiellt stängdes ner i maj förra året, hade användare fortfarande tillgång till gamla meddelanden fram till januari 2026 innan de raderades, rapporterar tidningen.

Microsoft lade ned Skype för att istället kunna fokusera helhjärtat på Teams.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin förödmjukad - försöker dölja pinsamhet

Foto: P Puvvukonvict

Text: Redaktionen


26 maj 2026

Klassisk choklad i konkurs

2026 05 27

En populär choklad kan försvinna.

En älskad chokladtillverkare har försatts i konkurs.

Detta kan innebära slutet för en klassisk produkt som även är älskad i Sverige.

Ekonomisk kollaps

Den traditionsrika chokladproducenten Salzburg Schokolade GmbH har försatts i konkurs efter flera år av ekonomiska svårigheter, rapporterar den schweiziska nyhetssajten Watson.

Företaget, som är starkt förknippat med de berömda Mozartkulorna genom varumärket Mirabell, har tidigare försökt räddas genom en saneringsplan – men utan långsiktig framgång.

– Enligt kreditskyddsorganisationen KSV1870 uppgår företagets skulder till cirka 7,7 miljoner euro. Omkring 300 borgenärer påverkas av konkursen, uppger nyhetssajten.

Produktionen har redan stoppats stegvis och de sista 58 anställda har sagts upp.

LÄS MER: UPPGIFTER: Marknadsekonomin på väg bort i Ryssland

Mozartkulornas framtid i fara

För många konsumenter är det just Mozartkulorna som gör företaget känt.

I Sverige är de en återkommande favorit vid högtider och gåvor, men nu riskerar den klassiska chokladen att försvinna från butikshyllorna helt.

Den klassiska chokladfabriken i Grödig i södra Salzburg har en lång och betydelsefull historia som sträcker sig tillbaka till slutet av 1800-talet.

Där har de berömda Mozartkulorna tillverkats sedan 1890 – nästan ett sekel efter att Wolfgang Amadeus Mozart gick bort.

Misslyckad saneringsplan

Företaget ansökte först om sanering redan 2021 och lyckades då undvika konkurs genom en saneringsplan.

En del av skulderna betalades, men den sista delen uteblev.

– Vi arbetar hårt för att säkerställa att produktionen av Mirabell-produkter kan fortsätta utan avbrott. Efter att noggrant ha granskat våra produktionsalternativ har vi hittat en lösning inom vårt europeiska nätverk som kommer att säkra den framtida produktionen av vårt varumärke Mirabell, uppgav Mondelez ledning i Österrike, till Euronews i fjol.

Planen föll till slut samman när tillgångarnas värde inte räckte till.

Om ingen ny lösning hittas riskerar nu ett av Europas mest kända chokladnamn att försvinna från marknaden.

LÄS MER: Jätteföretag delar ut miljoner – till varje anställd

Foto: C Proust

Text: Redaktionen