Skola i krismöte – rektor sliter ner student från scenen

2024 06 07

Tumult har uppstått under ett studentfirande i Malmö.

Mitt under studenterna utspring på en gymnasieskola i staden rusade skolans rektor upp på scenen.

Enligt Sydsvenskan ska rektorn med våld ha hindrat en student från att hålla upp Palestinaflaggan.

Rektorn ska ha placerat sin underarm mot studentens övre del av bröstet eller mot halsen och tryckt bort studenten från scenen. Med ett grepp om flaggan drog rektorn sedan ner studenten från trappan till scenen.

Tidningen framhåller att agerandet sannolikt bryter mot lagen och hänvisar till hur Justitieombudsmannen, JO, har dömt i liknande ärenden.

– Utöver att rektornanvänder våld mot en student är det inte troligt att en skola, oavsett vad skolans ordningsregler säger, har rätt att hindra någon från att hålla upp en flagga eller föra fram ett politiskt budskap, rapporterar Sydsvenskan.

Skolan i krismöte

Rektorns nya arbetsgivare efter sommaren, en friskola i Malmö, sitter i krismöte efter händelsen.

Det uppger en styrelseledamot för tidningen.

Flaggförbud råder enligt rektorn

Den utpekade rektorn har tidigare förklarat att han infört flaggförbud vid utspringet på studenten. 

– Vi har 450 elever som ska springa ut och det måste kännas säkert. Vi vill inte att någon ska snubbla och komma till skada, sa han till SVT Nyheter förra sommaren.

Rektorn konstaterade även att förbudet handlar om att stoppa budskap som ”inte hör hemma på en skolgård”.

– Vi vill inte att flaggor ska skymma när de som står bakom och vi vill inte ha flaggor och banderoller med budskap som inte hör hemma på en skolgård, som en IS-flagga till exempel.

Het debatt

Att bära andra flaggor än den svenska under studentfirandet har blivit allt vanligare i Sverige.

Frågan är omdiskuterad.

Nalin Pekgul, tidigare riksdagsledamot för Socialdemokraterna, har bland annat argumenterat för att den svenska flaggan borde vara tongivande under studentfirandet.

– Som samhälle har vi samtidigt skäl att vara stolta över att ha utbildat ännu en årskull med de medel som vi alla har bidragit till med våra skatter. Detta bör vi fira tillsammans med en symbol för vårt gemensamma samhälle, den svenska flaggan.

– Att då komma dragande med kurdiska, turkiska eller några andra utländska flaggor ger en väldig konstig signal. Förnekar man att skolan är en gemensam angelägenhet och tackar den kurdiska eller turkiska folkgruppen för barnens utbildning? Detta borde invandrarföreningarna ta en ordentlig diskussion om, framhöll hon i en debattartikel i Expressen.

Enligt studenter på Jensen gymnasium i Uppsala, som förra året förbjöd flaggor under utspringet, ska flaggvalet inte tolkas som en pik mot Sverige.

– Vi vill hylla landet vi kommer ifrån. Det handlar inte om att trycka ner Sverige utan snarare att lyfta upp våra föräldrar, sade en av studenterna till SVT Nyheter när hon kommenterade förbudet.

Foto: Mats Fallqvist, Länsmuseet Gävleborg

Text: Redaktionen


JUST NU: Betalningsjätte lämnar Bank-ID

2025 05 27

Den svenska betaljätten Klarna öppnar för att överge Bank-ID som funktion för digital identifiering.

Det meddelar Klarnas vid Sebastian Siemiatkowski i ett inlägg på X.

Siemiatkowski kommenterar de senaste överbelastningsattackerna mot betalningstjänsten Swish.

Enligt Klarnas vd är Bank-ID det huvudsakliga problemet.

Nu meddelar han att Klarna kommer avsluta samarbetet med e-legitimationstjänsten.

– Stora problemet är inte Swish, det är mobilt bank-id. Det är där vi måste få använda annat. Mycket frustrerad över hur det funkar och vi kommer aktivt bryta oss loss för att bryta bristen på konkurrens! skriver Siemiatkowski.

Central del av Klarna

Det är oklart vilken annan aktör Klarna kommer vända sig till.

Klarna har använt sig av Bank-ID sedan 2016 – då bolaget lanserade "Klarna Direkt" – en betalningsmetod som möjliggör direktbetalningar online enbart med mobilt Bank-ID och ett bankkonto.

Sedan dess har Bank-ID blivit en central del av Klarnas system, särskilt för inloggning och verifiering av användare. Exempelvis kräver Klarna identifiering via Bank-ID varje gång användare loggar in, och om det är aktiverat, varje gång kunder gör en order.

Riksbanken: ”Bristande konkurrens”

Både Bank-ID och Swish har upplevt stora problem den senaste tiden. Plattformarna har legat nere i flera timmar på grund av kritiska överbelastningsattacker.

Riksbanken har pekat ut bristande digital konkurrens som ett problem i Sverige. Många användare är beroende av ett fåtal digitala plattformar, menar centralbanken. 

– Bristande konkurrens leder till lägre innovation och stagnering. Om det bara finns en stor aktör finns inte mycket valmöjligheter om den aktören av någon anledning får problem och ligger nere några timmar, har Elin Ritola, Riksbankens enhetschef för betalningsanalys och innovation, sagt till SVT Nyheter.

Foto: Bank-ID

Text: Redaktionen


Extremt väderfenomen på väg till Sverige – ”aldrig upplevt förut”

2025 05 27

Södra Sverige kommer att drabbas av värmeböljor som tidigare aldrig upplevts.

Det visar en historisk väderprognos från danska TV2.

Enligt prognosen kan Danmark och södra Sverige drabbas av värmeböljor med temperaturer på över 40 grader inom några decennier.

– Vi kommer att få värmeböljor som vi aldrig upplevt förut inom en snar framtid, berättar TV2:s meteorolog Andreas Nyholm.

Nyholm pekar på att temperaturerna har stigit ordentligt i norra Europa de senaste åren.

– Strax söder om Danmark har sommaren blivit mycket varmare. Extrem värme har upplevts där – över 40 grader så nära som Hamburg, framhåller meteorologen och tillägger:

– Det är troligt att vi i Danmark (inklusive södra Sverige, reds.anm.) kan nå 40 grader år 2050. Därefter kommer det bara att bli vanligare fram till år 2100.

Ovanligt många värmerekord

Enligt FN kan den globala temperaturökningen nå över 3 grader fram till år 2100 om nuvarande utsläpp av växthusgaser inte minskar.

Konsekvenserna av temperaturökningen syns redan i dag.

Under 2025 har ovanligt många värmerekord noterats i Mellanöstern och stora delar av Asien.

LÄS MER: ”Århundradets sommar” på väg – då kommer värmen till Sverige

Vädertjänsten Klart rapporterar att värmerekord slagits i bland annat följande länder:

  • Saudiarabien (kusten vid Dammam): 47,6 °C – extremt högt även i inlandet.
  • Iran (Khvormuj): 46,1 °C – nationellt värmerekord för april.
  • Afghanistan (Zabol): 44,7 °C – station vid gränsen mot Iran mätte nytt rekord för april.
  • Turkmenistan (Sarahs/Bayramaly): 43,3°C – nationellt värmerekord för april.
    Samt minst 27,0 °C – landets varmaste aprilnatt som uppmätts.
  • Förenade Arabemiraten (Tawiyen, Fujirah): minst 32,5 °C – varmaste aprilnatten som uppmätts.
  • Uzbekistan (Tamdy): minst 28,9 °C – varmaste aprilnatten som uppmätts i landet.
  • Kazakstan (Testy): minst 23,0 °C – landets högsta notering för en aprilnatt.
  • Kyrgyzstan (Bishkek): minst 20,3°C – första tropiska natten som uppmätts i landet någonsin.
  • Sibirien (Chemal): minst 17,0 °C – rekordvarmt för en natt i april i Altaj.

Sveriges värmerekord

Det svenska värmerekordet återfinns i småländska Målilla.

1947 blev det 38,0 grader – ett rekord som hittills står sig.

LÄS MER: Då blir det 60 dagars värmebölja i Sverige

Foto: RosZie resp GraphixMade

Text: Redaktionen