VAL 2022: Skissar på ny plan – så kan S ta tillbaka makten

2022 09 14

Allt tyder på att Socialdemokraterna förlorar valet och att Ulf Kristersson (M) får uppdraget att bilda regering.

Med färre än 100 distrikt kvar att räkna har S och MP till och med backat med 0,1 procentenheter var.

Det har dock inte påverkat mandatfördelningen, som fortsatt består av 175 stycken för Moderaterna, Kristdemokraterna, Sverigedemokraterna och Liberalerna jämfört med 174 stycken för Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Centerpartiet.

Två spår

Socialdemokraterna skissar redan på planer för hur de ska ta tillbaka den makt som de av allt att döma förlorar, rapporterar Dagens Nyheter.

Ulf Bjereld, statsvetare vid Göteborgs universitet och uttalad socialdemokrat, ser två huvudsakliga vägval.

– Det ena är att ladda för att gå i stenhård opposition och lyfta fram Magdalena Andersson som den givna, starka oppositionsledaren. Det andra spåret är att framställa sig själv här och nu som ett regeringsalternativ och söka samråd med Centern, där Annie Lööf och Magdalena Andersson tillsammans skulle kunna sondera med Liberalerna.

Kan locka över L

Enligt Ulf Bjereld skulle det kunna vara möjligt att locka över Liberalerna om det börjar kärva i förhandlingarna mellan högerpartierna.

– Det kan ta tid för Kristersson att få ihop detta. Ju längre tid det tar, desto skakigare blir regeringsbygget och desto skakigare blir det inom L, säger han till DN.

“Lämnade walkover”

Åtta procent av partiets väljare bytte i valet 2022 till Sverigedemokraterna, enligt SVT:s vallokalsundersökning.

S-profilen och debattören Daniel Suhonen anser att S “lämnade walkover om arbetarklassen” och att Socialdemokraterna framöver måste förändra sin strategi gentemot SD.

A-kassa nyckelfråga

Istället för att fokusera på “rädda” väljare måste man enligt Suhonen “besegra” Jimmie Åkesson (SD) med argument.

Vilket skulle kunna bli svårt om M ger vika för flera uttalade SD-krav.

– Om det inte blir slakt av a-kassa och slakt av sjukförsäkring, då blir det tuffare att argumentera hem det här, säger han till DN.

Uppges förhandla om elpriser

Källor till Aftonbladet uppgav under gårdagen att M och KD redan samtalat om ministerposter, vilket senare avfärdades av Moderaternas presschef Niklas Gillström i SVT.

Idag uppger källor till Expressen att M KD, SD och L redan har satt sig ned för att förhandla om energipolitiken med syfte att stoppa de höga elpriserna.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29sep2025

“Det som inträffat är inte okej” – bild från Coopbutik får kunder att fasa

2025 11 13

En bild som tagits i en av Coops butiker har väckt starka reaktioner på sociala medier.

Det var en privatperson som tog bilden och som sedan lade ut den på Linkedin.

På bilden syns hur en person fyller på butikshyllan med nya förpackade wraps – samtidigt som flera av dem ligger slängda direkt på golvet.

– En minut efter att jag själv tagit en wrap från hyllan kommer tydligen en ny leverans. Därför slängs alla "gamla" rakt ner på golvet. Om jag nu får köpa en likadan wrap (med samma utgångsdatum) en minut tidigare, är det då verkligen omöjligt att göra något vettigare än detta? skriver personen som lagt upp bilden.

"Blir så provocerad"

Reaktionerna har haglat in. Många frågar sig folk hur livsmedelshanteringen på Coop generellt egentligen fungerar och om kedjan följer reglerna om att mat som slängs ska separeras från förpackningen. 

– Jag blir så provocerad när jag ser detta. Lägg dom i en låda 40 % rabatt så folk kan välja, skriver en person i kommentarerna.

– Otroligt. Är det detta ni menar med “Coop ska vara den goda kraften där mat, hälsa och hållbarhet går hand i hand”? frågar sig en annan.

"Inte okej"

Coop Sverige har svarat på kritiken. Enligt matkedjan tar man incidenten på “största allvar”.

– Det som inträffat är inte okej, något vi även bett om ursäkt för på Linkedin till personen och de som reagerat och uppmärksammat oss på detta. Att förpackade wraps slängs på golvet i samband med rensning och datumkontroll är inte acceptabelt, framhåller Marcus Björling, pressekreterare på Coop Sverige, för Dagligvarunytt, som också uppmärksammat händelsen.

LÄS MER: City Gross nya besked till kunderna – “Vi har lite att bevisa”

"Ser mycket allvarligt på det"

Coop understryker också att ärendet kommer att följas upp noggrant. Något liknande ska inte ske framöver.

Det framhålls också att Coop varsamt hanterar och källsorterar varor enligt gällande regelverk. Enligt Coop har man varit i kontakt med den berörda leverantören, som man menar bär ansvaret för incidenten.

Hanteringen i detta fall har skötts av en extern leverantör och inte av Coops egen personal. Vi ser dock mycket allvarligt på det som hänt, uppger Marcus Björling.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Arkivfoto: Coop Sverige

Text: Redaktionen


Ryssland “redo att agera fullt ut” – 960 mil från Moskva

2025 11 13

Venezuelas diktator Nicolás Maduro har gett order om att mobilisera nästan 200 000 soldater.

Landet uppges förbereda sig för en fullskalig amerikansk invasion.

Beskedet om den massiva mobiliseringen kom i veckan från den venezuelanska försvarsministern Vladimir Padrino López.

Nu låter Ryssland meddela att Moskva står klara att backa sin allierade i Sydamerika, rapporterar Newsweek.

– Kreml är redo att agera fullt ut inom ramen för de skyldigheter som ömsesidigt fastställdes i detta avtal med våra venezuelanska vänner, säger den ryska utrikesministern Sergej Lavrov till rysk statlig media, enligt tidningen.

Han syftar på det avtal om ett strategiskt partnerskap som Venezuela och Ryssland undertecknade i maj tidigare i år och som är på väg att ratificeras.

"USA kan få sig en överraskning"

De ryska banden till Venezuela sträcker sig tillbaka till den tidigare ledaren Hugo Chavez, som styrde landet från 1999 fram till sin död 2013.

Samarbetet inkluderar diplomatiska, ekonomiska och militära förbindelser. Nyligen har Aleksej Zhuravlev, som sitter i försvarsutskottet i ryska statsduman, föreslagit att Ryssland ska förse Venezuela med den omtalade ballistiska medeldistansroboten Oresnik. 

– Vi förser landet med praktiskt taget hela vapenutbudet, från mindre vapen till flygplan. Amerikanerna kan få sig en del överraskningar, säger han enligt Newsweek.

Forskare: osannolikt med ryska trupper

Om USA skulle invadera Venezuela är det dock osannolikt att Ryssland bidrar med några trupper för att försvara Caracas och Maduro.

Det menar Carlos Solar, senior forskare inom latinamerikansk säkerhet vid den brittiska tankesmedjan Royal United Services Institute. 

Han får medhåll av John Foreman, tidigare brittisk försvarsattaché i Ryssland och Ukraina.

– Med tanke på den ryska truppförlusten i Ukraina ser jag inte Putin skicka trupper för att rädda Maduro, säger han till Newsweek.

LÄS MER: ”Alla förbereder sig för krig” – Putinallierad slår larm

Kopplas till narkotikasmuggling

USA har under hösten genomfört återkommande dödliga attacker mot fartyg i Karibien och Stilla havet. Enligt Vita huset kopplas fartygen till venezuelanska drogkarteller, mot vilka den amerikanska presidenten Donald Trump förklarat krig.

Trumpadministrationen har också utfärdat en belöning på 50 miljoner dollar för information som leder till gripandet av Venezuelas diktator Nicolás Maduro.

Maduro misstänks för narkotikasmuggling. Enligt det amerikanska justitiedepartementet använder diktatorn terrororganisationer för att smuggla in droger i USA.

LÄS MER: Putin desperat – vänder sig till Rysslands fattigaste

Foto: President of Russia Office resp Donald Trump/Truth Social

Text: Redaktionen