Skattesänkning för fyra miljoner svenskar

2024 11 28

Närmare fyra miljoner svenska sparare kan förvänta sig en skattesänkning i närtid.

Det står klart efter att Riksgälden fastslagit den nya statslåneräntan till 1,96 procent.

Beslutet påverkar uppemot fyra miljoner svenskar med investeringssparkonto (ISK).

Den årliga skatten – som räknas ut genom att statslåneräntan plus en procentenhet multipliceras med en schablonskatt på 30 procent – kommer att sänkas från 1,09 till 0,88 procent efter Riksgäldens besked.

Sänkningen sker efter flera år med skattehöjningar.

2022 fördubblades ISK-skatten till 0,88 procent och under 2023 höjdes den till 1,09 procent.

Höjningarna har inneburit att ISK-skatten varit högre än någonsin, nästan tre gånger så stor som under åren 2020-2022.

Sparar tusenlappar

Regeringen har tidigare meddelat att en skattefri grundnivå för sparande på ISK-konto kommer införas från och med nästa år.  Den skattefria grundnivån uppgår till 150 000 kronor 2025 och höjs till 300 000 kronor 2026.

Hushåll med investeringssparkonton (ISK-konto) beräknas spara tusenlappar. 

– En familj med en heltidsarbetande polis och sjuksköterska med varsitt mediansparande på investeringssparkonto får 10 400 kronor i lägre skatt 2025 jämfört med 2024. På samma sätt får en familj med två medianpensionärer med varsitt mediansparande på investeringssparkonto 5 000 kronor i lägre skatt 2025 jämfört med 2024, framhåller regeringen i sin uträkning.

Så beräknas ISK-skatten

- Med ett investeringssparkonto betalar du ingen skatt på de vinster du gör när du säljer aktier, fonder och andra tillgångar, och inte heller på räntor och utdelningar.

- Du kan inte heller göra avdrag i deklarationen om du gör förlust när du säljer värdepapper. Istället betalar du en schablonskatt på hela kapitalet varje år.

- Schablonskatten baseras på statslåneräntan och för 2024 är schablonskatten 1,086 %. 

Källa: Skandia 

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen


7 september 2026

Gör er redo – värmebesked till svenska folket

2026 09 07

Sommaren har periodvis varit riktigt varm.

Flera värmerekord har slagits på olika håll i Europa, när flera värmeböljor har dragit över kontinenten.

Sverige har också fått sin beskärda del av det extrema vädret, även om sommaren som helhet inte stuckit ut ur ett historiskt perspektiv.

– Sett till Sverige som helhet var sommaren 2026 den svalaste sedan 2017. Men jämfört med normalperioden 1991-2020 ligger den ändå över det normala, uppger SMHI.

– Framförallt juni var varmare än normalt medan juli och augusti låg kring det normala i söder och något kyligare än normalt i norr.

Kan behöva vänja sig

Extrema väder är något som svenska folket kan bli tvungna att vänja sig vid framöver.

Redan inom fyra år kan stora förändringar ske i det svenska klimatet, där temperaturer över 40 grader och extrema skyfall kan bli vanligt återkommande, uppger meteorologen Madeleine Westin till TV4.

– Det kommer inte att se ut så här varje dag under en sommar. Men vi måste vara mentalt förberedda på att det kan hända, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Värsta smällen på 50 år – många husägare drabbas

Gäller att vara redo

Klimatet blir varmare, torkan breder ut sig och vintrarna blir allt kortare. Kring det finns en stor enighet i forskarvärlden.

Utsläppen av växthusgaser är en av de stora orsakerna bakom utvecklingen.

Trenden ser ut att fortsätta och svenska folket och samhällets olika delar behöver göra sig redo för hur mer extremt väder ska hanteras framöver, menar Madeleine Westin.

– Man behöver ha den mentala förberedelsen för att det kan hända. Vad gör jag hemma, på mitt arbete, med min familj, om vi får temperaturer över 40 grader som håller i sig väldigt länge eller skyfallsliknande regn, säger hon till kanalen.

Åska och sol

Den svenska sommaren 2026 har präglats av både sol och åskoväder.

Det dygn med mest åska var den 5 juli, då 6933 blixtregistreringar gjordes, enligt SMHI. Den 30 juli noterades 6731 blixtregistreringar på kallfronter som passerade landets norra delar.

Flest soltimmar under sommarmånaderna har Nordkoster i Bohuslän fått, med preliminärt 909 timmar.

Storlien-Visjövalen i Jämtland har fått minst sol, med preliminärt 334 timmar.

LÄS MER: Trump ringer Putin direkt – dags att få slut på kriget

Foto: Geralt

Text: Redaktionen


7 sep 26

Går mot historiskt bakslag – stor mätning är här

2026 09 07

Socialdemokraterna riskerar ett historiskt dåligt valresultat.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy.

Modellen har tagit hänsyn till mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Socialdemokraterna riskerar att göra ett historiskt svagt val. Enligt prognosen är sannolikheten 50 procent att S får ett lägre valresultat än 2018, då partiet fick 28,3 procent av rösterna.

Modellen placerar S inom ett spann på 24 och 31,5 procent.

– Om man tittar på läget just nu så har vi S-mätningar på runt 27, 28 procent. Bedömningen i dag är att de ändå ska kunna landa lite högre, och det lutar sig mot att Socialdemokraterna historiskt ofta har överpresterat i förhållande till sina opinionsmätningar på slutet, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

Behåller övertaget

Samtidigt kan S glädjas åt att modellen tydligt pekar mot en rödgrön valseger. Enligt prognosen är sannolikheten för att den rödgröna sidan vinner valet hela 85 procent.

–  Det motsvarar ungefär de odds Sverige hade i sextondelsfinalen mot Frankrike i fotbolls-VM i somras. Oftast kommer favoriten vinna, men Kap Verde kryssade mot Spanien i gruppspelet med ännu sämre odds, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Amerikansk fabrik bombad

Ställningen just nu

Tidigare under måndagen presenterade TV4/Novus en ny opinionsundersökning. Mätningen visar att det skiljer 2,4 procentenheter mellan blocken. Oppositionen samlar 50,3 procent mot Tidöpartiernas 47,9 procent.

Här är Novus nya mätning uppdaterad 7 september jämfört med 1 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,8          -0,6
🔴Socialdemokraterna     27,0         +1,2
🟢Miljöpartiet                          7,8         +/-0
🟢Centerpartiet                      7,7         -0,6
🔵Liberalerna                           4,3         +1,0
🔵Moderaterna                     17,9         +0,7
🔵Kristdemokraterna           6,0         -0,5
🔵Sverigedemokraterna   19,7         -1,0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,3         +/-0 
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,9        +0,2   

 

Foto: iXimus

Text: Redaktionen