30 november 2025

SVERIGE: Skärpt säkerhet i flera hamnar

2022 05 23

På grund av kriget i Ukraina och Sveriges ansökan till Nato skärps säkerheten i fyra av Sveriges sex största hamnar.

En av de hamnar som trappar upp sin säkerhet är Göteborgs hamn, som också är den största hamnen i hela Norden, rapporterar SVT.

– Vi är väldigt observanta på Ukrainasituationen och det som målas upp som en hotbild nu när Sverige har skrivit på en Nato-ansökan, säger Thomas Fransson, hamnskyddschef i Göteborgs hamn, till kanalen.

“Är mer observanta”

Anledningen till den förhöjda säkerheten sker på grund av det förändrade säkerhetsläget i Europa i kombination med att fortsätta möjliggöra svensk handel och samhällsservice som normalt.

– Vi har en krisledning igång och är mer observanta, säger Thomas Fransson.

Tagit egna initiativ

Det är Polisen och Transportstyrelsen som avgör vilken nivå skyddet ska ligga på i hamnarna. Det finns tre skyddsnivåer, och för närvarande ligger skyddet på den lägsta av dem. 

Enligt SVT har dock fyra av Sveriges sex största hamnar uppgett att de tagit egna initiativ för att öka säkerheten i hamnarna.

Iakttagit märkligt beteende

Hamnarna har inte velat kommentera exakt vad som ingår i det konkreta säkerhetsarbetet. I Luleå och Göteborg uppger man dock att man noterat en ökning av riskobservationer sedan Ryssland inledde sitt anfallskrig.

Det handlar då om att man iakttagit oväntade drönare, men också att hamnpersonalen observerat att personer befunnit sig på särskilda platser och uppehållit sig på ett sätt som avviker från det normala.

Ökade cyberhot

I torsdags höll Försvarsmakten en presskonferens där myndighetens insatschef Michael Claesson uttalade sig om att man ser en risk för ett ökat hot från Ryssland. Hoten kanaliseras via cyberattacker och verbala hot, förklarade Michael Claesson.

– Det går att använda sårbarheter i vårt samhälle genom mediekanaler, säger han enligt Sveriges Radio.

Förväntad rysk närvaro

Sverige bör också förvänta sig en ökad rysk närvaro i Östersjöområdet var beskedet från Försvarsmakten, sedan beslutet om att gå med i Nato.

– Det är en kortsiktig risk för att på sikt kunna uppnå en sammanhållen och långsiktig säkerhet, sade Michael Claesson på Försvarsmaktens pressträff.

Foto: G. Nilsson

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen