Skarpt polismeddelande till bilister

2024 03 17

Polisen vänder sig nu till alla som är ute på vägarna.

Det råder kaotiska väderförutsättningar på flera håll i landet, vilket har lett till köer och olyckor i trafiken.

Synnerligen svårt är det just nu på E4 i höjd med Uppsala.

Polisen går därmed ut med en skarp uppmaning till bilister om att ta det lugnt i trafiken.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

“Alla som är ute”

Polisen riktar sig till alla som är ute på vägarna för att informera om väglaget.

– Vi har haft en hel del olyckor, men hittills inga allvarliga. Det är snöigt och ju längre norr ut i regionen man kommer desto mer snö är det. Vi uppmanar alla som är ute och kör att vara försiktiga och hålla avstånd, säger Ida Mattsson, polis vid Region Mitt, till DN.

“Mycket besvärligt”

I bland annat Gävleborg och Uppsala har det varit en svår dag i trafiken med flera olyckor.

Trafikverket har gått ut med en varning för “mycket besvärligt väglag”, och bilister uppmanas att vara varsamma och lugna i trafiken.

SMHI har varnat

SMHI har gått ut med varningar för vind och snöfall som gäller Uppland, Gävleborg, norra Södermanland, Värmland och Dalarna samt för plötslig ishalka i delar av Svealand och Götaland.

– Sent lördag kväll börjar temperaturen i vägytorna sjunka till minusgrader samtidigt som regn och blötsnö rör sig bort österut. På flera håll då risk för att fortfarande blöta vägar fryser till med ishalka som följd, framhåller SMHI angående isvarningen.

– Under lördagen övergår regn till snöfall med början norrifrån, från kvällen snöfall i hela området. Tidvis även frisk nordlig vind med hårda vindbyar, som kan orsaka nedsatt sikt och efter hand drivbildning, understryker myndigheten om snöfallet i Uppland.

Når även Gotland

Framöver väntas de utmanande förutsättningarna även nå Gotland.

– Under lördagskvällen berör snöfall norra Götaland och Svealand som under natten även når Gotland. Främst i Svealand och Gästrikland är det tidvis ymnigt och i Uppland i kombination med blåsigt väder.

– Samtidigt mattas snöfallet av västerifrån och det väntas snabb uppklarning och därav risk för ishalka.

Foto: C. Corlew

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen