7 februari 2026

Skarpt besked från Sverige – kan bli ”komplicerat för USA att hantera”

2026 02 07

Det oroliga säkerhetsläget i Sveriges direkta närhet har gett bränsle till en kraftfull militär upprustning.

Det har också gjort frågan om europeiska kärnvapen högaktuell.

En färsk undersökning från Novus visar att 68 procent av det svenska folket inte vill att Sverige skaffar egna kärnvapen för att öka landets säkerhet.

Men 17 procent svarar ja på frågan, vilket är en överraskande hög siffra enligt forskningsledaren för FOI:s kärnvapenanalysprogram, Karl Sörenson.

– Folks oro får ett uttryck i det här, och det är väl inte helt orimligt. Det är väl en reflektion av att vi har ett utmanande säkerhetspolitiskt läge där folk är villiga att ompröva tidigare positioner, säger han till TV4.

Sverige ÖB ger besked

Nu kommer ett skarpt besked från Sveriges överbefälhavare Michael Claesson.

Han menar att Europa behöver stärka sin kärnvapenarsenal för att kunna stå upp och försvara sig mot Ryssland, även utan hjälp från andra sidan Atlanten.

– Så länge det finns kärnvapen som hotar vår existens så behöver vi, för en nöjaktig avskräckning och en reell försvarsförmåga, tänka in den dimensionen, säger Michael Claesson till SR.

Idag har USA kärnvapen utplacerat i flera europeiska länder, men det är endast Frankrike och Storbritannien som förfogar över egna kärnvapenarsenaler.

De motsvarar dock endast omkring en tiondel av den ryska arsenalen.

LÄS OCKSÅ: Trump tar bort inlägg - "Vidrigt beteende"

”Komplicerat för USA att hantera”

En ökad rustning av Europas kärnvapenförmåga skulle kunna innebära svårigheter för USA, menar FOS:s forskningsledare.

Han tror inte att den amerikanska administrationen vill se en ökning av den europeiska förmågan på det området.

– Den spridningseffekt som då skulle uppstå kanske inte bara i Europa utan smitta och ta sig vidare i världen, den skulle skapa en situation som är mycket mer komplicerad även för USA att hantera, om många länder i världen skaffar kärnvapen. Så för USA är det nog på många sätt bättre att ha det som det är än att så att säga öppna pandoras box, säger Karl Sörenson till TV4.

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) uppgav nyligen att Sverige för samtal med kärnvapenmakterna Storbritannien och Frankrike löpande.

LÄS OCKSÅ: Biljätte rasar 23 procent på börsen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


07mars26

Varnar för kraftigt snöoväder – kalldusch för svenska folket

2026 03 08

Ett dramatiskt väderomslag väntar.

SMHI har nyligen meddelat att det nu är vår i en stor del av Sverige.

Men snart kan vädret skifta rejält.

Meteorologer varnar för ett dramatiskt bakslag i form av snöoväder.

”Dramatik i vädret”

Idag lördag är det lite kallare på sina håll jämfört med hur det har varit de senaste dagarna.

Men det är bara en försmak på vad som ska komma, rapporterar TV4. Den som har trott att våren har kommit för att stanna riskerar att bli rejält besviken.

Framåt slutet av nästa vecka slår vädret om ordentligt.

– Det blir en allmän omläggning i väderläget för då kommer kalluften ner och de här lågtrycken in. Så det är upplagt för att det kan bli lite mer dramatik i vädret, säger meteorologen Ulrika Elvgren till kanalen.

Nästa helg ser det ut att bli ett riktigt snöoväder.

– Djupa lågtryck, kanske större nederbördsområden och snöoväder. Det är för långt fram för att ge detaljer men vi ser bakslagen i kikaren, säger meteorologen.

Vårväder senaste dagarna

Att den tidiga våren råkar ut för bakslag är egentligen allt annat än oväntat, men många lär nog ändå bli besvikna efter den senaste tidens vårliknande väder.

Det är vår när medeltemperaturen har varit över noll grader i en vecka.

I dagarna har SMHI alltså meddelat att det är vår i södra och delar av mellersta Sverige, från Sveriges sydligaste del upp till Stockholm, rapporterar SR.

Men nästa helg ser alltså vintervädret ut att göra comeback.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland - "kommer bemötas kraftfullt"

Soligt imorgon söndag

Redan idag lördag är vädret lite mindre vårlikt jämfört med de senaste dagarna.

– Idag får Götaland mycket moln och i främst de norra landskapen något lätt regn. I Svealand regn eller blötsnö som passerar åt sydost och följs möjligen av något uppluckrat molntäcke, rapporterar SMHI:s meteorolog Christopher Greenland.

– I Norrland varvas på dagen sol med moln, men längst i söder kan regn dröja kvar till mitt på dagen, tillägger han.

Imorgon söndag kan det dock bli mycket milt och gott om sol i en stor del av landet.

I början av nästa vecka väntas fortsatt mest högtrycksbetonat väder.

Men i slutet av veckan kommer alltså bakslaget med ett möjligt snöoväder nästa helg.

LÄS OCKSÅ: "USA kommer attackera oss" - Putins "hjärna" övertygad

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


08mars26

Motståndsgrupp till attack i Ryssland

2026 03 08

Den ukrainska partisangruppen Atesh har gått till angrepp.

En viktig järnvägsknutpunkt i Brjansk i västra Ryssland har attackerats.

Partisanerna har själv publicerat en video på attacken, som uppges ha slagit ut minst ett tåg.  

– Gruppen hävdar att de framgångsrikt har förstört ytterligare ett elektriskt lokomotiv, rapporterar Ukrainska Pravda.

Tåget ska enligt uppgift ha använts av den ryska militären för att transportera vapen och utrustning till fronten i Ukraina.

Stärkt säkerheten

Atesh attackerade samma järnvägsknutpunkt i november 2025. Efter incidenten höjde den ryska säkerhetstjänsten FSB beredskapen. Fler vakter placerades ut vid platsen och nya övervakningskameror monterades upp.

Men den stärkta bevakningen hjälpte föga. De ukrainska partisanerna lyckades återigen genomföra en framgångsrik sabotageoperation.

– Efter vårt första besök uppgav ockupanterna att de ”stärkt säkerhetsåtgärderna”.  De satte in fler vakter, installerade nya kameror och skärpte tillträdesreglerna. Men som ni kan se i videon hjälpte inte detta dem, framhåller gruppen i ett uttalande.

– Medan FSB skriver rapporter om påstådd "förstärkning", går vårt folk lugnt in i skyddade anläggningar och förstör metodiskt den utrustning som används för att transportera ammunition till fronten. Det finns inga säkra platser kvar för dem, fortsätter uttalandet.

LÄS MER: ”Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film

Hävdar: Infiltrerat ryska militären

Atesh har tidigare hävdat att man lyckats infiltrera den ryska militären.

Flera Atesh-agenter har vittnat om att rörelsen har utvecklats till ett rikstäckande nätverk som inte bara är verksamt på Krym och i östra Ukraina, utan även långt inne i Ryssland.

– Om ockupanterna tidigare kände sig hotade på Krym eller i närheten av Donetsk, ryggar de i dag tillbaka vid varje ljud i Moskvaregionen eller Volgograd, sade en av gruppens medlemmar till Kyiv Post i slutet av december.

LÄS OCKSÅ: Rysk superhelikopter nedskjuten

Foto: President of Russia Office resp J Kingma

Text: Redaktionen