Skarp uppmaning till svenska folket – “Stäng av tv:n”

2023 09 27

Barn och ungdomar lockas allt mer in i den svenska gängkriminaliteten.

Tidigare i september sköts en 17-årig pojke till döds i södra Stockholm och förra veckan utfördes ett mordförsök mot ett barn i Lidingö.

Det är bara två av flera exempel på grova våldsdåd där ungdomar och till och med barn varit inblandade.

Men det är inte enbart som offer för dåden.

Polisen har varnat för att barn rekryteras till de kriminella gängen i allt högre utsträckning.

– Det kan vara vilket barn som helst, vanliga skolbarn som är 13 år, har områdespolisen Rissa Seidou från Järva, Stockholm, uppgett för SVT.

Kraftig markering: "Jätteproblem"

Nu sätter polismästare Carin Götblad ned foten.

Hon varnade redan 2010 för den våldsamma utvecklingen efter att ha utrett gängrekrytering i ett uppdrag från dåvarande Alliansregeringen.

– Alltså vi har jättestora problem. Det är en hisnande känsla att se allting som vi måste arbeta med, säger Carin Götblad i en längre intervju med Dagens Nyheter.

"Stäng av tv:n"

Polismästaren kallar både samhället och lagstiftningen för “naiv” och betonar att tidigare regeringar gjort alldeles för lite – även om det är positivt att nya åtgärder är på gång.

Carin Götblad vädjar dock om att det krävs ett folkligt engagemang för att nå en riktig förändring.

Hon menar att hela svenska folket måste sätta ned foten, likt nykterhetsrörelsen gjorde mot superiet.

– Jag hoppas att folk ska stänga av tv:n och gå ut och ta tag i saker. Vi kan inte ha ett samhälle där så stora grupper lever bredvid, säger polismästaren.

"Fler och fler pojkar"

Dagens budskap i DN är en upprepning av vad Carin Götblad flaggade för även i SVT:s “Agenda” så sent som förra veckan.

Hon hänvisade då till den utredning som gjordes mellan 2008 och 2010.

– Vi såg fler och fler unga pojkar som inte klarade skolan. Fler och fler pojkar flöt omkring i utsatta förorter, sade hon till tv-kanalen och betonade att dessa befann sig i “riskzonen” för att hamna i kriminella gäng.

"Lyssnar inte"

Enligt Carin Götblad tog man inte varningarna på allvar vid det tillfället. Hon pekar på att mycket hade kunnat förebyggas med hjälp av riktade insatser till pojkar som inte klarade skolan eller gick arbetslösa.

– Man blir inte lyssnad på förrän problemet är ett faktum. Det är väldigt synd, sade Carin Götblad i Agenda.

Foto: Clement M.

Text: Redaktionen


49 Tomahawk-missiler avfyrade – “helvetet” står för dörren

2026 06 11

USA har avfyrat 49 Tomahawkmissiler under natten till torsdagen.

Den amerikanska militären har genomfört flera större anfall mot Iran, bekräftar det amerikanska centralkommandot Centcom.

Amerikanska marinkåren, flygvapnet och flottan avfyrade precisionsvapen mot iranska mål som utgjorde ett hot mot amerikanska styrkor och internationella handelsfartyg som passerade regionala vatten, framhåller Centcom.

Iran: "Vi gör det till ett helvete"

Anfallen kommer i samma veva som USA:s president Donald Trump ställt ytterligare ett skarpt ultimatum till Iran om att acceptera de amerikanska villkoren för ett fredsavtal.

– Annars bombar vi skiten ur dem imorgon kväll, säger presidenten enligt Fox News.

Iran har omedelbart svarat på angreppen och stängt Hormuzsundet för all sjötrafik, uppger Reuters.

Alla fartyg, inklusive tankfartyg, som passerar genom sundet kommer att attackeras, uppger den iranska militären. 

Iran har dessutom utfört två attackvågor mot amerikanska styrkor i regionen nära Hormuzsundet, vilket diktaturen beskriver som en hämnd för tidigare amerikanska attacker mot landet.

Gör ni det heliga Hormuzsundet osäkert? Då kommer vi att göra hela regionen till ett helvete, från hela Iran. Detta är svaret på USA:s aggression i regionen, säger Majid Mousavi, befälhavare för luftstyrkorna i Irans revolutionsgarde, enligt den statliga iranska nyhetsbyrån IRNA.

"Mest brutna i världshistorien"

Fox Newsreportern Trey Yingst har talat med Donald Trump i samband med att han från Vita huset övervakade de amerikanska attackerna mot Iran.

Presidenten berättade för mig att han talade direkt med iranska tjänstemän ikväll som bad honom att sluta bomba. 49 Tomahawk-missiler hade avfyrats av USA när vi pratade, tillsammans med bombningar från stridsflygplan, framhåller Trey Yingst på X.

Han tillägger:

– President Trump kallade detta "den mest brutna vapenvilan i världshistorien". Vicepresident JD Vance berättade för mig att USA har att göra med både moderata och mer extrema röster i Iran som en del av förhandlingsprocessen. 

Foto: X

Text: Redaktionen


10 juni 2026

Raseri i Italien – blir förbjudet att ta med till stranden

2026 06 11

Är du mellan 10 och 65 år?

Då kan du glömma att ta med ett parasoll till stranden om du besöker den italienska paradisön Sardinien. 

Lokala myndigheter har nämligen förbjudit föremålet vid turistpärlan Punta Molentis i Villasimìus – om du inte är under 10 år eller äldre än 65.

Åtgärden har orsakat ramaskri bland italienarna, rapporterar The Guardian.

– Måste jag hyra ett barn för att sätta upp ett parasoll? frågar sig en person som kommenterat beskedet på Villasimìus Facebooksida.

– Så för att besöka stranden med ett parasoll ska jag antingen ta med min farfar eller så måste jag skaffa ett barn? skriver en annan.

Uppmanar till bojkott

Reaktionerna på förbudet har varit starka.

Många uppmanar till och med att bojkotta Punta Molentis, skriver den brittiska tidningen. Flera uppger att de kommer att besöka andra stränder framöver.

Bakgrunden till beslutet är den skogsbrand, anlagd av mordbrännare, som förra året tvingade stranden att hålla stängt. När den nu öppnar igen har myndigheterna infört stränga regler för att bevara naturen i området.

– Av denna anledning är det nödvändigt att begränsa [den mänskliga] påverkan och säkerställa skyddet av detta arv för kommande generationer, framhåller Villasimìus kommun.

LÄS OCKSÅ: Svensk raket på börsen – ökar 200 procent direkt

Överfulla

Utöver att parasoll och paraplyer förbjuds kommer det inte heller att vara tillåtet att sätta upp exempelvis tält för att skydda sig från solen.

Liknande regler har införts på Jesolostranden nära Venedig, där antalet platser för solstolar och parasoller minskat med 20 000 för att skapa mer utrymme mellan besökarna.

– Italiens offentliga stränder blir ofta överfulla, särskilt på grund av de stigande kostnaderna för att hyra solstolar på privata strandklubbar, förklarar The Guardian.

LÄS OCKSÅ: Norge förlorar miljarder - pekar ut Sverige

Foto: T. Salas

Text: Redaktionen