VAL 2022: Skarp uppmaning om att släcka lamporna

2022 09 06

Regeringen tar i med hårdhandskarna för att spara ström.

Därför ställer man nu hårda krav på landets 200 statliga myndigheter.

Samtliga uppmanas nu att kapa energianvändandet till ett minimum, meddelar regeringen på en pressträff enligt Aftonbladet.

– Varenda kilowattimme vi frigör kan användas för att minska sårbarheten när Ryssland vill påverka energipriserna, säger energiminister Khashayar Farmanbar (S).

"Stänga av lampor och fläktar"

Exakt hur kraven ska formuleras återstår att lämna besked om.

Enligt energiministern ligger dock ett antal förslag på bordet.

Bland annat handlar det om något så enkelt som att trycka på strömbrytaren och att inte använda elektricitet mer än när det är nödvändigt.

– Det kan handla om att byta till energisnål belysning och stänga av lampor och fläktar, säger Khashayar Farmanbar.

Hoppas på sjunkande priser

Redan i helgen som var gav statsminister Magdalena Andersson (S) en hint om att krav likt dessa skulle kunna vara på väg att införas.

När vi minskar vår förbrukning av el så kan också priserna sjunka. Här är också många hushåll som redan i dag gör en stor insats, både för sin egen elräkning, men också för att minska förbrukningen, sade hon till SVT i söndags.

Optimistiska inför förslaget

Energimyndighetens generaldirektör Robert Andrén ställer sig positiv till ett sådant förslag.

– Vi behöver se över hur vi använder energi på ett klokare sätt i Sverige i dag, inte minst inom den offentliga sektorn som är en stor energiförbrukare, säger Robert Andrén.

M släppte liknande förslag

Även Moderaterna anser att elförbrukningen i offentlig verksamhet måste tvingas ned.

När Ulf Kristersson igår presenterade ett förslag med fem åtgärdspunkter för att mildra energikrisen finns bland annat ett sådant krav med på listan.

Kristersson: S skyller på Putin

Han kritiserade samtidigt regeringen för skylla ifrån sig ansvaret på Ryssland.

– Det är provocerande att nu låtsas att allt är Putin-priser. Jag förstår att S tycker det är fin analogi. Men jag tycker den är stötande också, för Putin-priser, det betalar Ukraina på riktigt, på allvar. Det här handlar om en kombination av dålig svensk energipolitik och kriget i Europa, säger han på en pressträff.

Foto: I. Yoon resp M. Liljegren Regeringskansliet


18 jun 26

Logga inte in: BankID-varning utfärdas

2026 06 18

Anmälningar väller in till polisen.

En ny bedrägerivåg riktar sig mot äldre och flera har redan blivit lurade.

Än så länge kopplas fallen till Gotland, men bedrägerierna kan sprida sig till andra delar av Sverige.

Enligt polisen har ett antal fullbordade brott konstaterats där det försvunnit tiotusentals kronor.

Bedrägerierna följer samma mönster: bedragaren uppger att den företräder polisen när den ringer till brottsoffren.

– Under samtalet syns även polisens logotyp i brottsoffrets telefon, framhåller polisen.

Nästa steg i bedrägeriet handlar om e-legitimationstjänsten Bank-ID.

– Genom att oroa och stressa brottsoffret med att någon gjort köp med brottsoffrets konton förleder man brottsoffret att logga in med Bank-ID och göra olika slags transaktioner och på så vis har brottsoffrens konton tömts på pengar, uppger polisen.

Skarp uppmaning om Bank-ID

Nu går polisen ut med en tydlig uppmaning kopplad till Bank-ID.

– Logga aldrig in med Bank-ID på uppmaning av någon som ringt upp dig, betonar myndigheten.

Vidare framhåller polisen att de aldrig ringer upp personer och ber dem att logga in på tjänster eller föra över pengar. Myndigheten betonar också att ingen polislogga syns i telefonen när polisen ringer.

– Varje gång någon uppringare ber dig logga in någonstans så ska du lägga på luren. Även om du ser en logotyp på telefonen när de ringer, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till tidningen Helagotland.

Han beskriver bedrägerivågen som ett klassiskt exempel på hur bedragare går till väga för att lura äldre personer på stora summor.

– Som vid så många andra åldringsbrott försöker bedragarna skrämma, oroa och stressa den utsatta personen genom att säga något i stil med att någon redan kommit över deras konto.

ANDRA LÄSER:

Sverige slår USA – hamnar en plats före 

SWEDBANK: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


18 jun 26

Höjer beredskapen i stora delar av Sverige

2026 06 19

Ett omfattande oväder drar in över Sverige.

Under lördagen har SMHI utfärdat varningar för kraftig åska i 16 län.

Nu agerar Eon.

Elnätsjätten höjer beredskapen i Götaland och Svealand inför midsommardagen.

– Vi följer väderutvecklingen noggrant och har förstärkt vår beredskap med extra resurser hos våra entreprenörer. Vår driftcentral är bemannad för att snabbt kunna agera om ovädret orsakar störningar i elnätet, säger Lena Berglund, regionchef på Eon.

”Tappa upp vatten”

Eon varnar för att åskovädret kan orsaka strömavbrott. Blixtnedslag kan skada elnätets anläggningar, samtidigt som kraftigt regn och hårda vindbyar kan leda till nedfallna träd och andra störningar.

Vanligtvis orsakar åskoväder kortvariga strömavbrott, men längre avbrott kan förekomma om anläggningar skadas så allvarligt att omfattande reparationsarbete krävs.  

– De senaste årens stora investeringar i vädersäkring har gjort elnätet betydligt mer robust, men det går aldrig att helt skydda sig mot naturens krafter. Därför höjer vi nu beredskapen och uppmanar också allmänheten att förbereda sig, säger Lena Berglund.

Allmänheten uppmanas att ha ficklampor, batterier och laddade mobiltelefoner tillgängliga.

Enligt Eon kan det också vara klokt att tappa upp extra vatten eftersom vattenförsörjningen kan påverkas vid längre avbrott.

ANDRA LÄSER: Populär utbildning kan begränsas kraftigt i Sverige

Sexton län

Här är samtliga 16 län som berörs av SMHI:s varningar under lördagen:

- Skåne län

- Blekinge län

- Hallands län

- Kronobergs län

- Kalmar län

- Jönköpings län

- Västra Götalands län

- Värmlands län

- Örebro län

- Östergötlands län

- Södermanlands län

- Västmanlands län

- Uppsala län

- Stockholms län

- Dalarnas län

- Gävleborgs län

LÄS OCKSÅ: Sverige slår USA – hamnar en plats före

Foto: Arniii

Text: Redaktionen