14 juli 2026

Skarp regnvarning i flera län – sker enbart vart 25:e år

2024 01 24

SMHI har utfärdat flera gula och en orange varning under natten till onsdagen.

Efter en period med sträng kyla och många minusgrader har nu temperaturen stigit avsevärt.

Snön smälter och i kombination med det kraftiga regnoväder som drar in över Sverige innebär det stora problem i delar av Götaland.

– Regn och snabb snösmältning orsakar höga flöden i diken och bäckar med risk för översvämning, informerar SMHI på sin hemsida.

Sker vart 25:e år

Under natten har det regnat kraftigt i de sydvästra delarna av Sverige och översvämningsrisken finns främst i låglänta områden vid vattendrag och sjöar.

SMHI har därför gått ut med gul varning för höga flöden i tre län: Skåne, Halland och Kronoberg.

Expertmyndigheten konstaterar även att det här är omständigheter utöver det vanliga – det kan dröja 25 år mellan lika höga vattennivåer.

– Flöden som uppstår i genomsnitt vart 5:e till 25:e år, framhåller SMHI.

Lokalt: Uppemot vart 50:e år

Lokalt i Skåne är läget särskilt allvarligt. Vid Hörbyån från Hörby till utflödet av Ringsjön, som är belägen mitt i landskapet, har SMHI gått ut med orange varning.

Det är den näst högsta varningsnivån och det handlar om flöden som i snitt inte förekommer oftare än vart 25:e till 50:e år.

– Mycket höga strömhastigheter i vattendragen, varnar SMHI.

13 timmars regn

Även längre upp längs västkusten väntas stora problem med anledning av stormen Jocelyn som nu drar in över Sverige.

Under onsdagen kommer det att regna 13 timmar och blåsa mycket hårda vindbyar.

– Under hela dagen kommer det kanske 10-20 millimeter regn. Det är en hel del, säger SMHI-meteorologen Emma Rosengren till Göteborgs-Posten.

Gul varning för snöfall

Samtidigt som regnet vräker ned i Götaland fortsätter snön falla i södra Svealand.

I Värmland, Dalsland, Örebro, Sörmland och Östergötlands län har SMHI utfärdat gul varning med anledning av ymnig blötsnö.

– Men snöfallet väntas vara blött, understryker SMHI.

– Speciellt gäller det över södra delen där det på många håll väntas mest regn eller snöblandat regn, och snön faller främst i högre terräng. Där det blir snö väntas totalt 4-8 centimeter tung blötsnö under ganska kort tid.

Foto: A. Bingöl

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Tiotusentals måste anställas – snittlön på 42 900 kronor

2026 08 03

Det finns stora utmaningar med rekrytering inom elbranschen.

Arbetslösheten är fortsatt förhållandevis hög i Sverige.

Men vissa branscher är alltjämt i stort behov av nya anställda.

Bland annat behövs ny personal inom vårdyrket.

Även i el-och energibranschen behöver tiotusentals människor anställas under de kommande åren, rapporterar SVT.

Behövs fler

I dagsläget behövs 1 200 personer i Sverige, och på några års sikt måste tiotusentals anställas inom elbranschen.

Henrik Jönsson, hr-specialist på Karlstads Energi, vittnar om behovet.

– Det är förödande, just nu ser vi en ganska skev demografi i åldersfördelningen hos oss, säger han.

Har lektioner

Just Karlstads Energi har varit på plats på skolor för att prata om elnätet.

Jönsson hoppas kunna inspirera fler till att välja elbranschen genom att informera ungdomar om det idag.

– Jag såg några nyfikna ansikten där så jag tror nog att vi har en chans där, säger han. 

Mer än hälften av företagen i energibranschen har svårt att rekrytera.

Det behövs bland annat fler distributionselektriker, driftingenjörer och elkraftsingenjörer.

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Snittlön på 42 900 kronor

Den viktade genomsnittslönen för en distributionselektriker i Sverige är 42 900 kronor.

Även Arbetsförmedlingen konstaterar att jobbutsikterna är goda.

– På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning, framhåller myndigheten.

Det innebär yrket

En distributionselektriker arbetar med felavhjälpning, reparationer, underhåll, ny- och ombyggnationer inom både hög- och lågspänning, mestadels utomhus. 

Man arbetar både självständigt och i team bestående av montörer eller tekniker, maskinister, beredare och projektledare. 

– Distributionselektrikern behöver vara på plats så snabbt som möjligt, ibland vid stora oväder, för att lösa problemet så att kunderna får tillbaka strömmen. 

Läs mer: Krisstöd till svenska livsmedel

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen