15 augusti 2026

Skarp regnvarning i flera län – sker enbart vart 25:e år

2024 01 24

SMHI har utfärdat flera gula och en orange varning under natten till onsdagen.

Efter en period med sträng kyla och många minusgrader har nu temperaturen stigit avsevärt.

Snön smälter och i kombination med det kraftiga regnoväder som drar in över Sverige innebär det stora problem i delar av Götaland.

– Regn och snabb snösmältning orsakar höga flöden i diken och bäckar med risk för översvämning, informerar SMHI på sin hemsida.

Sker vart 25:e år

Under natten har det regnat kraftigt i de sydvästra delarna av Sverige och översvämningsrisken finns främst i låglänta områden vid vattendrag och sjöar.

SMHI har därför gått ut med gul varning för höga flöden i tre län: Skåne, Halland och Kronoberg.

Expertmyndigheten konstaterar även att det här är omständigheter utöver det vanliga – det kan dröja 25 år mellan lika höga vattennivåer.

– Flöden som uppstår i genomsnitt vart 5:e till 25:e år, framhåller SMHI.

Lokalt: Uppemot vart 50:e år

Lokalt i Skåne är läget särskilt allvarligt. Vid Hörbyån från Hörby till utflödet av Ringsjön, som är belägen mitt i landskapet, har SMHI gått ut med orange varning.

Det är den näst högsta varningsnivån och det handlar om flöden som i snitt inte förekommer oftare än vart 25:e till 50:e år.

– Mycket höga strömhastigheter i vattendragen, varnar SMHI.

13 timmars regn

Även längre upp längs västkusten väntas stora problem med anledning av stormen Jocelyn som nu drar in över Sverige.

Under onsdagen kommer det att regna 13 timmar och blåsa mycket hårda vindbyar.

– Under hela dagen kommer det kanske 10-20 millimeter regn. Det är en hel del, säger SMHI-meteorologen Emma Rosengren till Göteborgs-Posten.

Gul varning för snöfall

Samtidigt som regnet vräker ned i Götaland fortsätter snön falla i södra Svealand.

I Värmland, Dalsland, Örebro, Sörmland och Östergötlands län har SMHI utfärdat gul varning med anledning av ymnig blötsnö.

– Men snöfallet väntas vara blött, understryker SMHI.

– Speciellt gäller det över södra delen där det på många håll väntas mest regn eller snöblandat regn, och snön faller främst i högre terräng. Där det blir snö väntas totalt 4-8 centimeter tung blötsnö under ganska kort tid.

Foto: A. Bingöl

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

100 millimeter regn – varning i flera län

2026 08 15

Flera län drabbas av upp till 100 millimeter regn.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn under lördagskvällen och söndagen.

Vissa områden kommer att drabbas extra hårt.

Stora mängder regn

En gul varning har utfärdats för skyfallsliknande regn i delar av såväl Svealand som Norrland.

SMHI har tidigare uppgett att det blir upp till 60 millimeter regn.

Men nu meddelar man att det i delar av Västernorrland kommer att regna ännu mer än så.

– Den här 24-timmarsperioden ser det ut att lokalt röra sig om uppåt 100 millimeter på sina håll, så det är ju mycket regn som väntar, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till SR.

– Området där de största mängderna ser ut att hamna är från de inre delarna av Medelpad och sedan upp över Ångermanland, tillägger han.

Det är dock betydligt fler områden som kommer att drabbas av skyfallsliknande regn, och eventuellt även av åska.

Den gula varningen omfattar sju län: Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Värmland, Västernorrland, Västmanland och Örebro.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

SMHI uppmanar

I nordligaste Svealand och södra Norrland gäller varningen från kl. 18 på lördagskvällen till kl. 05 på söndagsmorgonen.

I västra Svealand gäller den från kl. 22 på lördagskvällen till kl. 09 på söndagsmorgonen.

Skurarna kan bli kraftiga, och det kan alltså komma stora mängder regn på kort tid.

SMHI uppmanar människor att vidta nödvändiga åtgärder mot exempelvis översvämningar.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Människor uppmanas också att rensa hängrännor och dagvattenbrunnar så att vattnet kan rinna obehindrat.

Värmen kulminerar på lördagen

När det gäller vädret i övrigt så väntas värmen kulminera i södra Sverige på lördagen, med temperaturer upp emot 30 grader på sina håll.

På söndagen blir det svalare väder på många håll.

I början av nästa vecka väntas vädret bli ostadigt, enligt SMHI.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

 Foto: A Bingöl

Text: Redaktionen