14 juli 2026

Skarp regnvarning i flera län – sker enbart vart 25:e år

2024 01 24

SMHI har utfärdat flera gula och en orange varning under natten till onsdagen.

Efter en period med sträng kyla och många minusgrader har nu temperaturen stigit avsevärt.

Snön smälter och i kombination med det kraftiga regnoväder som drar in över Sverige innebär det stora problem i delar av Götaland.

– Regn och snabb snösmältning orsakar höga flöden i diken och bäckar med risk för översvämning, informerar SMHI på sin hemsida.

Sker vart 25:e år

Under natten har det regnat kraftigt i de sydvästra delarna av Sverige och översvämningsrisken finns främst i låglänta områden vid vattendrag och sjöar.

SMHI har därför gått ut med gul varning för höga flöden i tre län: Skåne, Halland och Kronoberg.

Expertmyndigheten konstaterar även att det här är omständigheter utöver det vanliga – det kan dröja 25 år mellan lika höga vattennivåer.

– Flöden som uppstår i genomsnitt vart 5:e till 25:e år, framhåller SMHI.

Lokalt: Uppemot vart 50:e år

Lokalt i Skåne är läget särskilt allvarligt. Vid Hörbyån från Hörby till utflödet av Ringsjön, som är belägen mitt i landskapet, har SMHI gått ut med orange varning.

Det är den näst högsta varningsnivån och det handlar om flöden som i snitt inte förekommer oftare än vart 25:e till 50:e år.

– Mycket höga strömhastigheter i vattendragen, varnar SMHI.

13 timmars regn

Även längre upp längs västkusten väntas stora problem med anledning av stormen Jocelyn som nu drar in över Sverige.

Under onsdagen kommer det att regna 13 timmar och blåsa mycket hårda vindbyar.

– Under hela dagen kommer det kanske 10-20 millimeter regn. Det är en hel del, säger SMHI-meteorologen Emma Rosengren till Göteborgs-Posten.

Gul varning för snöfall

Samtidigt som regnet vräker ned i Götaland fortsätter snön falla i södra Svealand.

I Värmland, Dalsland, Örebro, Sörmland och Östergötlands län har SMHI utfärdat gul varning med anledning av ymnig blötsnö.

– Men snöfallet väntas vara blött, understryker SMHI.

– Speciellt gäller det över södra delen där det på många håll väntas mest regn eller snöblandat regn, och snön faller främst i högre terräng. Där det blir snö väntas totalt 4-8 centimeter tung blötsnö under ganska kort tid.

Foto: A. Bingöl

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


04 aug 26

”8 000 kronor mer i månaden” – stor förändring för pensionärer

2026 08 04

Pensionärer har fått mer i plånboken.

Det visar pensionsbolaget Alectas årliga inkomststudie.

Enligt undersökningen har pensionärer i dag betydligt mer pengar att röra sig med än för tio år sedan.

–  Personer födda 1957 hade vid 67 års ålder typiskt sett 8 000 kr mer i månaden att röra sig med efter skatt jämfört med 67-åringar för tio år sedan, framhåller Alecta.

Samtidigt ökar andelen så kallade jobbonärer. I åldersgruppen 66 år eller äldre arbetar i dag en halv miljon personer i någon utsträckning. Bland 66–70-åringar har omkring 40 procent inkomster från sitt arbete.

Flera tusenlappar

Alectas studie bygger på inkomstuppgifter från Statistikmyndigheten SCB för samtliga tre miljoner svenskar som är 55 år eller äldre. Uppgifterna har kompletterats med en enkät om vardagsekonomin bland omkring 1 200 personer i åldern 67–75 år.

– Vi har gjort vår inkomststudie i snart tio års tid och sett hur nyblivna pensionärers inkomster ökat samtidigt som andelen fattiga minskat. Vid 67 års ålder hade personer födda 1957 typiskt sett 8 000 kronor mer i månaden att röra sig med jämfört med vad 67-åringar hade för tio år sedan, säger Staffan Ström, pensionsekonom på Alecta.

– Nytt för i år är att vi låtit göra en undersökning där dagens pensionärer själva får berätta vad de tycker om sin tillvaro – och många är faktiskt nöjda, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Trippelattack mot Ryssland – Moskva i lågor 

9 av 10

Enligt enkäten är 9 av 10 (87 procent) av de svarande ganska eller mycket nöjda med sin nuvarande ekonomi.

Bland jobbonärer är siffran ännu högre – 93 procent svarar att de är granska eller mycket nöjda med sin ekonomi.

Ekonomin är dock inte den viktigaste frågan för pensionärerna. På frågan om vad som är viktigast i livet svarar 79 procent att god hälsa är viktigast, medan 75 procent lyfter fram nära relationer. En god ekonomi kommer på tredje plats med 57 procent.

– Det finns många pensionärer som har det kämpigt med ekonomin. Men hur vi pratar om pension och hur vi porträtterar äldre har stor betydelse, säger Staffan Ström.

– Den typiska pensionären är inte fattig, grå och förbrukad som många tycks tro utan är nöjd med sin ekonomi, lever i stort sett som han eller hon vill och känner sig trygg inför sin ekonomiska framtid. Det är roligt att se att många äldre målar upp en så hoppfull bild när de själva beskriver sin tillvaro.

LÄS OCKSÅ: Värsta sedan 2002 – Ukraina stoppar Ryssland

Foto: Franz26

Text: Redaktionen