14 juli 2026

Skarp regnvarning i flera län – sker enbart vart 25:e år

2024 01 24

SMHI har utfärdat flera gula och en orange varning under natten till onsdagen.

Efter en period med sträng kyla och många minusgrader har nu temperaturen stigit avsevärt.

Snön smälter och i kombination med det kraftiga regnoväder som drar in över Sverige innebär det stora problem i delar av Götaland.

– Regn och snabb snösmältning orsakar höga flöden i diken och bäckar med risk för översvämning, informerar SMHI på sin hemsida.

Sker vart 25:e år

Under natten har det regnat kraftigt i de sydvästra delarna av Sverige och översvämningsrisken finns främst i låglänta områden vid vattendrag och sjöar.

SMHI har därför gått ut med gul varning för höga flöden i tre län: Skåne, Halland och Kronoberg.

Expertmyndigheten konstaterar även att det här är omständigheter utöver det vanliga – det kan dröja 25 år mellan lika höga vattennivåer.

– Flöden som uppstår i genomsnitt vart 5:e till 25:e år, framhåller SMHI.

Lokalt: Uppemot vart 50:e år

Lokalt i Skåne är läget särskilt allvarligt. Vid Hörbyån från Hörby till utflödet av Ringsjön, som är belägen mitt i landskapet, har SMHI gått ut med orange varning.

Det är den näst högsta varningsnivån och det handlar om flöden som i snitt inte förekommer oftare än vart 25:e till 50:e år.

– Mycket höga strömhastigheter i vattendragen, varnar SMHI.

13 timmars regn

Även längre upp längs västkusten väntas stora problem med anledning av stormen Jocelyn som nu drar in över Sverige.

Under onsdagen kommer det att regna 13 timmar och blåsa mycket hårda vindbyar.

– Under hela dagen kommer det kanske 10-20 millimeter regn. Det är en hel del, säger SMHI-meteorologen Emma Rosengren till Göteborgs-Posten.

Gul varning för snöfall

Samtidigt som regnet vräker ned i Götaland fortsätter snön falla i södra Svealand.

I Värmland, Dalsland, Örebro, Sörmland och Östergötlands län har SMHI utfärdat gul varning med anledning av ymnig blötsnö.

– Men snöfallet väntas vara blött, understryker SMHI.

– Speciellt gäller det över södra delen där det på många håll väntas mest regn eller snöblandat regn, och snön faller främst i högre terräng. Där det blir snö väntas totalt 4-8 centimeter tung blötsnö under ganska kort tid.

Foto: A. Bingöl

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 14

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen