14 juli 2026

Skarp regnvarning i flera län – sker enbart vart 25:e år

2024 01 24

SMHI har utfärdat flera gula och en orange varning under natten till onsdagen.

Efter en period med sträng kyla och många minusgrader har nu temperaturen stigit avsevärt.

Snön smälter och i kombination med det kraftiga regnoväder som drar in över Sverige innebär det stora problem i delar av Götaland.

– Regn och snabb snösmältning orsakar höga flöden i diken och bäckar med risk för översvämning, informerar SMHI på sin hemsida.

Sker vart 25:e år

Under natten har det regnat kraftigt i de sydvästra delarna av Sverige och översvämningsrisken finns främst i låglänta områden vid vattendrag och sjöar.

SMHI har därför gått ut med gul varning för höga flöden i tre län: Skåne, Halland och Kronoberg.

Expertmyndigheten konstaterar även att det här är omständigheter utöver det vanliga – det kan dröja 25 år mellan lika höga vattennivåer.

– Flöden som uppstår i genomsnitt vart 5:e till 25:e år, framhåller SMHI.

Lokalt: Uppemot vart 50:e år

Lokalt i Skåne är läget särskilt allvarligt. Vid Hörbyån från Hörby till utflödet av Ringsjön, som är belägen mitt i landskapet, har SMHI gått ut med orange varning.

Det är den näst högsta varningsnivån och det handlar om flöden som i snitt inte förekommer oftare än vart 25:e till 50:e år.

– Mycket höga strömhastigheter i vattendragen, varnar SMHI.

13 timmars regn

Även längre upp längs västkusten väntas stora problem med anledning av stormen Jocelyn som nu drar in över Sverige.

Under onsdagen kommer det att regna 13 timmar och blåsa mycket hårda vindbyar.

– Under hela dagen kommer det kanske 10-20 millimeter regn. Det är en hel del, säger SMHI-meteorologen Emma Rosengren till Göteborgs-Posten.

Gul varning för snöfall

Samtidigt som regnet vräker ned i Götaland fortsätter snön falla i södra Svealand.

I Värmland, Dalsland, Örebro, Sörmland och Östergötlands län har SMHI utfärdat gul varning med anledning av ymnig blötsnö.

– Men snöfallet väntas vara blött, understryker SMHI.

– Speciellt gäller det över södra delen där det på många håll väntas mest regn eller snöblandat regn, och snön faller främst i högre terräng. Där det blir snö väntas totalt 4-8 centimeter tung blötsnö under ganska kort tid.

Foto: A. Bingöl

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Ryssland hämtar inspiration i Sverige

2026 08 02

Rysk underrättelsetjänst tycks härma metoder som används i Sverige.

Ryssland gör allt för att lyckas med sin hybridkrigföring mot Nato och EU.

Nu kommer larm om att rysk underrättelsetjänst gör precis som svenska gängkriminella.

Gör precis som i Sverige

I Sverige har gängkriminella de senaste åren kontaktat tonåringar via sociala medier och anlitat dem för att begå brott.

Nu kommer uppgifter om att Rysslands underrättelsetjänst FSB arbetar precis likadant.

– Det är inte bara gäng i Sverige och Danmark som anlitar tonåringar via telefon för att begå brott i utbyte mot betalning. Det är också en metod som Ryssland i allt högre grad använder, rapporterar Danmarks Radio.

Tonåringar rekryteras, bland annat via meddelandeappen Telegram, för att utföra mordbränder, sabotage och spionage, i Natoländer och i Ukraina.

Många av dem som rekryteras av Ryssland är unga ukrainare i en utsatt situation.

I sociala medier förekommer prislistor, som visar hur mycket pengar man kan få för olika uppdrag i exempelvis Polen, Baltikum eller Ukraina.

– Det finns faktiskt många som säger att de har fått en sådan prislista över vad man kan tjäna på olika typer av vandalism eller sabotage, säger DR:s Ukraina- och Rysslandskorrespondent Matilde Kimer.

– Det kostar 7 000 dollar om du sätter eld på ett rekryteringskontor i Ukraina, men det ger också mycket pengar om du sätter eld på NATO-utrustning i Polen, förklarar hon.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Vill skapa splittring i Natoländer

En 18-årig ukrainare som i polska medier kallas för Ilya K står just nu åtalad för att ha arbetat som sabotör för Ryssland i Polen.

Rysslands syfte med att rekrytera honom tycks ha varit att utföra sabotage som skapar spänningar mellan Polen och Ukraina – bland annat genom att sabotera minnesmärken för polska offer som dödats av ukrainska styrkor under andra världskriget.

Unga ukrainare kan ibland vara lätta för Ryssland att rekrytera, eftersom de befinner sig i en svår situation.

– De har problem att bosätta sig i det polska samhället. Till exempel kan de vara arbetslösa, eller så kan de bara ha tråkigt, säger han och tillägger att det kan verka som enkla pengar, säger Andrzej Kozłowski, underrättelsespecialist på företaget Navirisk och verksam vid universitetet i Łódź, enligt kanalen.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen