KLIMATET: Skarp kritik mot regeringen

2022 11 16

Flera expertmyndigheter riktar skarp kritik mot regeringens förslag som handlar om att göra det billigare att åka bil.

Regeringen la under gårdagen fram förslag till riksdagen om sänkta skatter på drivmedel och ändrade avdrag vad gäller arbetsresor, trots att kritik riktats från flera större myndigheter.

Regeringen mötte också stor kritik förra veckan när de presenterade att klimatbonusen vid köp av bränslesnåla bilar slopas.

Föreningen Gröna Mobilister, vilken arbetar för hållbart resande, var kritiska till beslutet.

– Det är helt felaktigt, kommer inte hjälpa oss att snabba på elektrifieringen, sa Jesper Johansson, ordförande i föreningen, då till Sveriges Radio.

Lägre skatt och nya förslag

Regeringen presenterar i sin första budget flera förslag om att mildra effekterna för de höga drivmedelspriserna. Ett exempel gäller lägre skatt på drivmedel.

Regeringen vill också ändra avdragen för arbetsresor. Ersättningen per mil för den som tar bilen höjs. Men regeringen beslutar också samtidigt att ta bort det tidigare förslaget som riksdagen beslutade om tidigare i år, som skulle göra det mer gynnsamt att åka kollektivt.

Trots kritik från flera expertmyndigheter landade alltså förslagen igår hos riksdagen, rapporterar DN.

Kritik från Naturvårdsverket

Naturvårdsverket, som driver och samordnar Sveriges miljöarbete, är emot regeringens förslag om sänkta drivmedelsskatter.

De talar om målen i Parisavtalet, som just nu också diskuterats på FN-mötet COP27.

Naturvårdsverket menar att regeringen försvårar möjligheterna att nå dit, uppger DN.

– Vi ser en tioprocentig ökning på de totala utsläppen i Sverige, säger Sara Almqvist, chef för klimatanalys på Naturvårdsverket, i en tidigare intervju med SVT.

När bränslet blir billigare blir också utsläppen fler, är ett resonemang som ofta upprepas i debatten.

Motsätter sig skattesänkning

Energimyndigheten skriver på sin hemsida att reduktionsplikten är avgörande för att nå Sveriges energi- och klimatmål.

De motsätter sig regeringens förslag om skattesänkning på drivmedel.

Myndigheten varnar även för att priserna på drivmedlet kan komma att pressas upp, då utbudet är mindre till följd av kriget i Ukraina, uppger DN.

”Stora satsningar på klimatet”

Sveriges klimat- och miljöminsiter Romina Pourmokhtari (L), har tidigare i en intervju med SVT kommenterat regeringens kommande miljöarbete. Hon är optimistisk.

– Där finns det väldigt stora satsningar på klimatet, sa klimat- och miljöministern då till SVT.

Fakta –  Parisavtalet

  • Parisavtalet är ett globalt klimatavtal som trädde i kraft 2016. Kärnan i avtalet är att begränsa den globala uppvärmningen genom att minska utsläppen av växthusgaser.

Några av de viktigaste punkterna i Parisavtalet är:

  • Hålla den globala uppvärmningen långt under 2 °C och sträva efter att begränsa den till 1,5 °C.
  • Öka ambitionerna efter hand, avstämning var femte år.
  • Stöd från industrialiserade länder till utvecklingsländer
  • Källa: Naturvårdsverket

Foto: N. Syed

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Folk tror det är förbjudet att göra på flygplan – är fullt tillåtet

2025 05 09

Det vimlar av förbud och regler ombord på flygplan.

Inga kompromisser kan göras med säkerheten när folk ska transporteras i luften med en mil ned till marken.

Exempelvis har flera flygbolag, inklusive Ryanair, övervägt att förbjuda powerbanks efter att ett flygplan i Sydkorea drabbats av en våldsam brand strax före avgång.

En del regler handlar dock om själva upplevelsen ombord.

Bland annat diskuteras förbud mot att kunna fälla ned stolen och så sent som i vintras planerade det amerikanska flygbolaget Spirit Airlines att upprätta klädkoder för sina passagerare.

Avlivar myten

En sak som många tror är förbjudet, men som i själva verket är tillåtet, är att ta med egen mat ombord.

Det berättar flygvärdinnorna Sophie Moss och Mikkel Dammen för den norska tidningen Din Side.

– Många är inte medvetna om att det är tillåtet att ta med matsäck. Om du vill kan du spara lite pengar på det. Jag packar ofta wraps i aluminiumfolie så att jag kan slänga omslaget när jag är klar med att äta, säger Sophie Moss.

LÄS MER: Flygbolag inför klädkod – passagerare kan stoppas i dörren

Betalar i onödan

Enligt flygvärdinnorna är det dessutom många som lägger onödigt mycket pengar på att köpa vattenflaskor efter säkerhetskontrollen, eftersom det inte är tillåtet att ta med sig mer än 100 milliliter vätska.

Men då tänker man inte tillräckligt långt.

– Det finns vattenstationer på de flesta flygplatser. Så ta med en tom vattenflaska och spara pengar, säger Mikkel Dammen.

Kan bli en dyr flaska

Det sistnämnda rådet kan dock bli dyrköpt. Åker du till exempel med Ryanair måste flaskan få plats i ditt handbagage. Sticker vattenflaskan ut riskerar väskan att bli för stor och du kan drabbas av höga böter.

Det fick journalisten Ruby Flanagan erfara när hon flög hem från Dublin med just Ryanair.

– Jag har hört talas om några galna Ryanairavgifter under mina år, men det här är den absolut värsta, sade konsumenträttsexperten Martyn James till Mirror efteråt.

LÄS MER: Skarp kritik mot petig regel hos Ryanair – Experten: “Värsta jag hört”

Foto: SAS Group

Text: Redaktionen