KLIMATET: Skarp kritik mot regeringen

2022 11 16

Flera expertmyndigheter riktar skarp kritik mot regeringens förslag som handlar om att göra det billigare att åka bil.

Regeringen la under gårdagen fram förslag till riksdagen om sänkta skatter på drivmedel och ändrade avdrag vad gäller arbetsresor, trots att kritik riktats från flera större myndigheter.

Regeringen mötte också stor kritik förra veckan när de presenterade att klimatbonusen vid köp av bränslesnåla bilar slopas.

Föreningen Gröna Mobilister, vilken arbetar för hållbart resande, var kritiska till beslutet.

– Det är helt felaktigt, kommer inte hjälpa oss att snabba på elektrifieringen, sa Jesper Johansson, ordförande i föreningen, då till Sveriges Radio.

Lägre skatt och nya förslag

Regeringen presenterar i sin första budget flera förslag om att mildra effekterna för de höga drivmedelspriserna. Ett exempel gäller lägre skatt på drivmedel.

Regeringen vill också ändra avdragen för arbetsresor. Ersättningen per mil för den som tar bilen höjs. Men regeringen beslutar också samtidigt att ta bort det tidigare förslaget som riksdagen beslutade om tidigare i år, som skulle göra det mer gynnsamt att åka kollektivt.

Trots kritik från flera expertmyndigheter landade alltså förslagen igår hos riksdagen, rapporterar DN.

Kritik från Naturvårdsverket

Naturvårdsverket, som driver och samordnar Sveriges miljöarbete, är emot regeringens förslag om sänkta drivmedelsskatter.

De talar om målen i Parisavtalet, som just nu också diskuterats på FN-mötet COP27.

Naturvårdsverket menar att regeringen försvårar möjligheterna att nå dit, uppger DN.

– Vi ser en tioprocentig ökning på de totala utsläppen i Sverige, säger Sara Almqvist, chef för klimatanalys på Naturvårdsverket, i en tidigare intervju med SVT.

När bränslet blir billigare blir också utsläppen fler, är ett resonemang som ofta upprepas i debatten.

Motsätter sig skattesänkning

Energimyndigheten skriver på sin hemsida att reduktionsplikten är avgörande för att nå Sveriges energi- och klimatmål.

De motsätter sig regeringens förslag om skattesänkning på drivmedel.

Myndigheten varnar även för att priserna på drivmedlet kan komma att pressas upp, då utbudet är mindre till följd av kriget i Ukraina, uppger DN.

”Stora satsningar på klimatet”

Sveriges klimat- och miljöminsiter Romina Pourmokhtari (L), har tidigare i en intervju med SVT kommenterat regeringens kommande miljöarbete. Hon är optimistisk.

– Där finns det väldigt stora satsningar på klimatet, sa klimat- och miljöministern då till SVT.

Fakta –  Parisavtalet

  • Parisavtalet är ett globalt klimatavtal som trädde i kraft 2016. Kärnan i avtalet är att begränsa den globala uppvärmningen genom att minska utsläppen av växthusgaser.

Några av de viktigaste punkterna i Parisavtalet är:

  • Hålla den globala uppvärmningen långt under 2 °C och sträva efter att begränsa den till 1,5 °C.
  • Öka ambitionerna efter hand, avstämning var femte år.
  • Stöd från industrialiserade länder till utvecklingsländer
  • Källa: Naturvårdsverket

Foto: N. Syed

Text: Redaktionen


06 maj 26

6,5 miljoner svenskar får pengar på kontot – nu på fredag

2026 05 07

Miljontals svenskar får i veckan dela på 8,2 miljarder kronor.

På fredagar kommer pengarna.

Då sätter nämligen Pensionsmyndigheten in 8,2 miljarder kronor till pensionssparares och pensionärers premiepensionskonton.

För de som är nära pensionen blir pengarna tillgängliga inom kort. Redan tre år före riktåldern går det att ta ut premiepension.

Fondrabatter och arvsvinster  

Insättningen omfattas av fondrabatter och arvsvinster. Avdrag har gjorts för premiepensionsavgifter.

– Den som tjänar in allmän pension tjänar också in en del till premiepensionen vars fonder har en rabatterad avgift för att få vara med på fondtorget. Rabatten fördelas nu tillsammans med arvsvinster som betalas ut månadsvis, säger Agneta Claesson, pensionsspecialist på Pensionsmyndigheten.

Över sex miljoner svenskar

Enligt Pensionsmyndigheten finns det omkring 6,5 miljoner premiepensionssparare i Sverige.

Premiepensionen är en del av den allmänna pensionen. Varje år avsätts 2,5 procent av din lön till pensionsformen. De intjänade pengarna placeras i fonder.

– Om du vill kan du göra ett eget val i premiepensionen. Valet innebär att du väljer i vilka fonder dina premiepensionspengar ska placeras. Om du inte gör ett val placeras din premiepension i det statliga förvalsalternativet AP7 Såfa, framhåller Pensionsmyndigheten.  

LÄS MER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

FAKTA: Premiepension när du går i pension

- Du kan tidigast ta ut din premiepension tre år före din riktålder och då som ett månadsbelopp. 

- När du går i pension kan du välja att ha kvar dina premiepensionspengar i fondförsäkring eller byta till traditionell försäkring.

- Du kan välja att bara ta ut premiepensionsbeloppet eller bara inkomstpensionen.

- Storleken på månadsbeloppet kan inte höjas, men du kan ändra din uttagsandel så ofta du vill. Du kan välja mellan att ta ut 100 procent, 75, 50 eller 25 procent av ditt månadsbelopp.

- Premiepensionen får man livet ut, precis som inkomstpensionen.

- I vissa fall kan du lägga till ett efterlevandeskydd. Då betalas din premiepension ut till din make/maka/registrerade partner/sambo om du avlider.

Källa: Pensionsmyndigheten

LÄS OCKSÅ: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under den byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen