Skarp kritik mot Putin – han kan ta över

2023 01 11

Ny inhemsk kritik riktas mot Rysslands diktator Vladimir Putin.

Denna gång efter ett nytt uppmärksammat beslut kopplat till den ryska anfallskriget i Ukraina.

Putin har bestämt sig för att utse generalöversten Aleksandr Lapin till ny högsta befälhavare för landets markstyrkor, rapporterar flera ryska medier.

Aleksandr Lapin är sedan tidigare starkt ifrågasatt.

Flera försvarsexperter och militärbloggare har kritiserat  generalöversten för hans insats i den ”militära operationen” i Ukraina. Lapin beskylls bland annat för det ryska ”genanta” nederlaget i staden Lyman.

Lyman, en stad som fungerade som samlingspunkt för transporter av ryska soldater och rysk ammunition, befriades av Ukraina i början av oktober.

Stöttar ett maktskifte

Igor Girkin,  tidigare militant befälhavare och en framstående rysk militärbloggare, är en av flera som kritiserar Putins beslut, rapporterar den amerikanska tankesmedjan ISW.

– Igor Girkin uttalar sig om att utnämningen av Lapin måste vara ett ”stort missförstånd” eftersom ryska styrkor under hans befäl led stora förluster, skriver tankesmedjan.

Vidare uppger ISW att Girkin numera stöttar ett maktskifte i Ryssland.

Det är i så fall första gången som en framstående militärbloggare går direkt emot Putin.

– Girkin antyder att han skulle stödja ett avsättande av Vladimir Putin. Han kritiserar Putin för att han befordrar och vägrar avskeda ryska militärledare som stått bakom flera misslyckanden i Ukraina, framhåller ISW.

Han kan ta över

Om Putin tvingas bort från makten lär många andra inom Kremls maktelit vilja ta över.

Malcolm Dixelius, SVT:s tidigare Moskvakorrespondent, pekar ut en trolig efterträdare.

–  Den som ligger närmast till hands i det korta perspektivet är Nikolaj Patrusjev, sekreterare i det ryska säkerhetsrådet. Det är visserligen en hårdför person, som står Putin nära, men erfarenheten säger att det är lättare för någon som gentemot den egna befolkningen framstår som kraftfull att förhandla fram en realistisk fred, än en person som framstår som är vek och eftergiven, säger han till Expressen och tillägger:

– Vem som i det längre perspektivet skulle kunna föra Ryssland in i den internationella gemenskapen är i dag omöjligt att förutspå.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


Max-mat stoppas – ”Ät den inte”

2026 04 22

En Max-produkt återkallas nu då den kan innehålla plast.

Beskedet kommer från Lantmännen och skickas ut “som en försiktighetsåtgärd”.

Det är ett parti av produkten Crispy Green Nuggets (MAX/GoGreen) 360 g som stoppas från marknaden, då det finns risk att produkten innehåller bitar av plast.

Kunder som har köpt produkten uppmanas att inte äta – och istället kontakta Lantmännen för att reklamera.

Max-mat återkallas

Det är Crispy Green Nuggets från Max som nu återkallas.

Återkallelsen gäller endast förpackningar med bäst före-datum 31-07-2027 och försäljningen av det berörda partiet är enligt Lantmännen stoppad hos samtliga återförsäljare.

– Observera att inga andra bäst före-datum eller produkter inom MAX & GoGreen-sortimentet omfattas, framhåller Lantmännen i ett pressmeddelande.

– Återkallelsen gäller inte heller Crispy Green Nuggets som inhandlats på en MAX-restaurang, utan endast de som säljs i dagligvaruhandeln.

“Konsumera inte”

Konsumenter som har köpt den berörda produkten uppmanas att inte konsumera den, utan istället kontakta Lantmännen Cerealia för reklamation.

Följande information ges till de som har köpt produkten:

- Det aktuella bäst före-datumet (31-07-2027) återfinns på baksidan av förpackningen.

- Det går bra att reklamera köpet via formuläret på GoGreens webbplats: www.gogreen.se/kontakt.

- För att underlätta hanteringen är det viktigt att bifoga bilder på produkten där bäst före-datumet tydligt framgår. Produkten bör sparas till dess att reklamationen är godkänd.

Läs mer: Kraftig prisändring på preventivmedel

Har ett samarbete

Max och Lantmännen Cerealia har sedan 2023 ett samarbete med fokus på hållbarhet.

Lantmännen Cerealia levererar två ärtbaserade produkter till Max “satsning på ett ännu grönare sortiment”.

– De två produkterna, en burgare och en nuggets-produkt, är båda baserade på svenska ärtor, förklarar Lantmännen.

“Odlas i stor omfattning”

Så här sade Lantmännen Cerealias Kristin Marmsjö om samarbetet för ett par år sedan:

– Ärta finns och odlas redan i stor omfattning i det svenska jordbruket och därför är steget kort till att nu mer och mer använda detta som vegetabiliskt protein i tillverkningen av gröna livsmedel, sade hon då.

– Vi ser att intresset för vegetarisk, närproducerad mat ökar i hela Norden, och är glada över att kunna erbjuda sådana produkter till ännu fler genom Max gröna måltider.

Läs mer: Vanligt misstag med pizza kan göra dig sjuk

Foto: Max hamburgare

Text: Redaktionen


22 april 2026

Krisen total – ersättning kan skickas ut till hushållen

2026 04 22

Tidigare idag sade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att den “värsta energikrisen någonsin” har drabbat Sverige.

Regeringen är inte den enda aktören som hissar röd varningsflagg.

Idag har även EU-kommissionen gett besked om att tillfälligt ändra sina regler för statligt stöd. Det innebär att medlemsländerna får klartecken att kunna skydda sina invånare och företag med elstöd och sänkt elskatt, rapporterar Reuters.

Krisbeskedet kommer till följd av kriget i Iran och de skenande kostnaderna för EU:s energiimport.

– Även ett bästa möjliga scenario där kriget snart tar slut är ett dåligt scenario, säger Dan Jørgensen, EU-kommissionär med ansvar för energi, till nyhetsbyrån.

Svenskarnas elräkningar

Onsdagens nyheter innebär att EU:s medborgare, däribland svenska folket, ska få ekonomiskt hjälp med att betala sina elräkningar, uppger SR.

Radion konstaterar att det är ett ovanligt besked. Att ändra reglerna innebär att EU:s grundvalar, det som skyddar den inre marknaden och hela EU:s existens, nu justeras.

– Men enligt kommissionen är situationen så allvarlig att detta nu är nödvändigt, framhåller kanalen.

Läggs fram inom kort

Planen från EU är nu att gå fram med det nya lagförslaget i maj. Då ska medlemsländerna få större frihet att sänka avgifter och skatter “för utsatta grupper och energiintensiva industrier”, skriver The Guardian.

Förslaget att minska nät- och skattekomponenterna i elräkningen, som i genomsnitt i EU står för över 50 procent av hushållsräkningen, är ett snabbt steg i rätt riktning. Men dessa reformer kommer bara att vara så effektiva som de genomförs – och många regeringar har ännu inte utnyttjat sin befintliga möjlighet att minska beskattningen på el, säger Louise Sunderland från tankesmedjan Regulatory Assistance Projekt till tidningen.

LÄS MER: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen

Busch: "En bred palett"

Tidigare idag sade Ebba Busch att det finns “en bred palett” med åtgärder som kan sättas in för att stödja hushållen. Ministern gav också besked om att det tills vidare inte finns någon skarp rekommendation om att spara bränsle.

EU uppmanar dock medlemmarna att fortsätta “göra vad de kan för att minska efterfrågan”.

– Vilka specifika åtgärder medlemsstaterna väljer att använda anser vi att det är bäst för medlemsstaterna att avgöra, säger Dan Jørgensen enligt The Guardian.

LÄS MER: Chocken: Två miljoner har förlorat jobbet – på två månader

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen