JUST NU: Skarp kritik mot Natos Sverigehantering

2022 06 13

Sveriges ansökan till Nato har hanterats klantigt av militäralliansen.

Det anser Nato-experten Ann-Sofie Dahl.

– Att Turkiet skulle strula var förutsägbart. Det har de gjort nästan sedan de blev medlemmar i Nato och hade Stoltenberg bara tänkt efter skulle han lätt ha kunnat räkna upp en handfull gånger då turkarna satt käppar i hjulet, säger hon, till SvD.

Hon är docent i internationell politik och är sedan många år verksam i Nato-landet Danmark.

Borde lärt sig av historien

Ann-Sofie Dahl anser att Turkiets agerande kunde ha förutsetts av Nato och Jens Stoltenberg.

Landet har agerat på liknande vis förut. 

Till exempel när Danmarks före detta statsminister Anders Fogh Rasmussen skulle väljas in som ny Nato-chef 2009.

Plötsligt hotade Turkiet med sitt veto.

– De hade inte gett några sådana signaler tidigare, men sade att det var på grund av Muhammed-karikatyrerna, förklarar hon och tillägger:

– Jag tycker att Stoltenberg har varit godtrogen. Man kan inte lita på Erdogans ord och att turkarna tidigare sagt att det inte skulle vara några problem med Sveriges och Finlands ansökningar räcker inte. Man måste försäkra sig mer om att de löftena verkligen gäller.

Är hoppfull

På en gemensam pressträff med Sveriges statsminister Magdalena Andersson (S) under måndagen utryckte Nato-chefen Jens Stoltenberg en hoppfullhet över Sveriges ansökningsprocess, men konstaterade att det ännu inte finns någon lösning på debaclet med Turkiet. 

– Vårt mål är att finna en lösning så snabbt som möjligt. Men det är klart att när flera nationer är inblandade så går det inte att säga en exakt när vi kan lösa detta och finna en gemensam väg framåt, sa Stoltenberg enligt DN.

Toppmöte i juni

Stoltenberg avfärdade att en fullvärdig inbjudan kan vara klar vid alliansens toppmöte i Madrid 28-30 juni.

– Madridtoppmötet var aldrig en tidsgräns, betonade Nato-chefen som dock underströk att både Sverige och Finland är inbjudna till mötet.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 november 2025

Forskare varnar – gör inte det här med dina tänder

2025 11 15

Forskare varnar för att tänderna kan skadas.

Att ha hela och fina tänder är nog viktigt för de flesta av oss.

Men vissa begår allvarliga misstag när de försöker göra sina tänder finare.

Nu varnar forskare för ”horribla exempel” på beteenden och produkter som kan skada tänderna.

Varning om tänderna

Många väljer att bleka tänderna för att få ett vitare och finare leende.

Men det är förknippat med vissa risker, rapporterar SVT.

Forskare varnar nu för tandblekningsprodukter som marknadsförs på sociala medier, och som är till för att man ska bleka tänderna själv hemma.

Vissa av dessa produkter innehåller en alltför stor koncentration av ämnen som väteperoxid och karbamid, säger Lena Karlsson, docent i cariologi vid Karolinska Institutet, till kanalen.

Dessa ämnen kan skada tänderna och tandköttet.

– Jag hittar horribla exempel som har väteperoxid 90 gånger mer än det tillåtna och väldigt, väldigt taffliga användarinstruktioner. Någon påstår att man ska applicera det här på tänderna en till två gånger om dagen, säger Lena Karlsson.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Gör det inte hemma”

Tänderna kan också få ett gråaktigt utseende av dessa ämnen, vilket knappast är syftet när man bleker tänderna hemma.

En granskning som Läkemedelsverket har gjort visar att 19 av 23 tandblekningsprodukter har stora brister när det gäller antingen innehåll eller märkning.

Om man absolut vill använda tandblekningsprodukter hemma så bör man jämföra dem med rådande EU-direktiv.

Men det bästa rådet är att inte bleka tänderna hemma, utan hellre gå till tandläkaren i så fall, menar hon.

– Ett jätteenkelt svar är nej, man ska inte syssla med det här hemma, säger Lena Karlsson till kanalen.

52 procent vill bleka tänderna

Många, i synnerhet unga, tycker dock att det är väldigt viktigt att ha vita tänder, vilket gör att de lockas av tandblekningsprodukter som marknadsförs i sociala medier.

En studie från Göteborgs universitet visade nyligen att unga tycker att det är viktigt att ha vita tänder, vilket SR har rapporterat.

Enkätundersökningen visade dock också att det är viktigare för unga att tänderna har en jämn färg än att de är vita.

52 procent av deltagarna i undersökningen svarade att de var intresserade av att bleka tänderna.

– Egentligen borde ju tandvård mer arbeta för hälsa och kanske inte estetisk tandvård. Men jag ser ju ändå riskerna om man inte bleker inom tandvården för vad som kan ske. Och att det också kanske ingår i munhälsa att vilja skratta och le, säger Nina Sabel, docent och övertandläkare i pedodonti vid Göteborgs universitet, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik - så mycket tvingas han betala

Foto: Marek Studzinski

Text: Redaktionen


15 november 2025

JUST NU: Kyiv och Moskva överens – glädjebesked för Ukraina

2025 11 15

Ryssland och Ukraina har nått en överenskommelse i en viktig fråga.

Rysslands krig mot Ukraina fortsätter att skörda offer på båda sidor varje dag.

Men nu har Kyiv och Moskva nått en överenskommelse i en viktig fråga, meddelar den ukrainska sidan.

Kyiv och Moskva överens

Parterna har kommit överens om att gå vidare med avtal som har ingåtts i Istanbul angående fångutväxling, rapporterar Kyiv Independent.

Det innebär för ukrainsk del att 1 200 ukrainska fångar ska friges från ryskt fångenskap, uppger det ukrainska säkerhets- och försvarsrådets sekreterare Rustem Umerov i ett inlägg på Telegram.

Beskedet kommer efter att Umerov haft möten med medlare från Turkiet och Förenade Arabemiraten angående att återuppta utbytesprocessen.

Processen ska snart slutföras praktiskt.

Förhoppningen är nu att 1 200 ukrainare ska få komma hem så att de får fira jul hemma i Ukraina.

– Vi arbetar utan paus så att ukrainare som ska återvända från fångenskap kan fira nyår och jul hemma, vid familjens bord och med sina nära och kära, säger Rustem Umerov, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Aktie rusar när storbank lämnar Ryssland

Har fått hem över 5 000

Enligt Umerov har samtalen resulterat i ett ”tydligt åtagande” för att fångutbytet ska genomföras.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppgav i somras att Kyiv har fått hem mer än 5 800 ukrainska fångar genom utbyten med Ryssland.

Kyiv har å sin sida velat få till en överenskommelse om ett utbyte enligt principen ”alla för alla”.

Putinregimen har dock avvisat det förslaget.

Änka till Tjernobyloffer dödad av Ryssland

Samtidigt fortsätter Rysslands invasionskrig som kräver nya offer varje dag.

På lördagen rapporterar ukrainska medier att änkan till Tjernobylkatastrofens första offer har dött i Kyiv efter att ha skadats allvarligt i en rysk attack natten till den 15 november.

Det handlar om Natalia Khodymchuk, änka efter Valerii Khodymchuk, som alltså var den första som dog vid Tjernobylkatastrofen 1986.  

Natalia Khodymchuk, 73, dog efter att hennes hus hade träffats i en rysk attack som ledde till att hela hennes lägenhet brändes ner.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: "Enorma mängder" ryska bomber avslöjas

Foto: President of Ukraine Office resp President of Russia Office

Text: Redaktionen