JUST NU: Skarp kritik från svenska företagare – ”Har de inte förstått allvaret?”

2022 11 30

Svenska företagare är upprörda efter att energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) inte kunnat meddela när företagen kommer att få ta del av elprisstödet.

Busch meddelade under en presskonferens på onsdagen att elprisstödet väntas betalas ut i två steg, med en första utbetalning till hushållen i februari 2023.

Något besked till företagarna kunde inte ges, något som bidragit till kraftiga reaktioner bland företagare, inte minst i södra Sverige.

– Har de inte förstått allvaret? Den frågan kan man kanske känna nu när det fortfarande inte finns något besked till företagen, säger Berith Apelgren, informations- och hållbarhetschef på Pågen i Malmö, till Dagens Nyheter.

Krävt ett möte

Skånska M-toppen Carl Johan Sonesson har tidigare krävt ett möte med energi- och näringsministern, då han inte anser att elprisstödet lever upp till vallöftena.

En del av kritiken handlar om att elprisstödet ges retroaktivt i stället för att ta hänsyn till den kommande vintern.

Per Tryding som är vice VD för Sydsvenska handelskammaren kommenterar också situationen.

– Det kan vi tycka är lite bekymmersamt. Det finns en ganska stor andel företag som har ganska lite pengar kvar i kassan efter pandemin och den här kostnadsexplosionen. Och så går man nu in i en lågkonjunktur så det kommer kanske inte fyllas på med så mycket nytt. Det betyder ju att de sitter i en likviditetsknipa.

– Det är ganska viktigt att de sätter en plan med ett datum så det finns något att förhålla sig till. Annars kommer ju en del av de här företagen att behöva vidta åtgärder, vad man gör då är ju varsel och i enstaka fall kan det ju handla om att man måste kasta in handduken, säger Tryding till DN.

”Godkännande dröjde”

Busch har motiverat att det uteblivna beskedet till företagen handlar om att energimarknadsinspektionens godkännande dröjde till en bit in i november.

– Så vad gäller just företagen beklagar jag att vi i dag inte kan ge besked om hur det kommer gå till. I övrigt så menar jag att vi under väldigt tuffa omständigheter men med högt tempo har kunnat leverera de besked vi vet är så efterlängtade, sa hon under presskonferensen, rapporterar SVT.

”Rusande varseltal”

Regeringens vaghet om elprisstöd till företag upprör näringslivet som även nu varnar för rusande varseltal.

På Företagarna kallar man energiminister Busch för ”tondöv”, rapporterar Dagens Industri.

Johan Grip är chefsekonom och riktar också han mycket skarp kritik till regeringen.

– Vi hade väntat oss mer av en borgerlig regering, säger han.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Attackerar tre oljeplattformar – ”direktträffar”

2026 01 11

Tre ryska oljeplattformar i Kaspiska havet har attackerats.

Rapporten kommer från Ukrainas generalstab.

– Ukrainska styrkor slår till mot tre ryska oljeborrplattformar som tillhör Lukoil, en av Rysslands största oljeproducenter, rapporterar Kyiv Independent.

Stöd till kriget

Oljejätten Lukoil är en av Rysslands största oljebolag och syftet med attacken är att bromsa påfyllningen av den ryska krigskassan.

– De tre borrplattformarna från Lukoil som träffats av Ukraina stödjer aktivt den ryska armén i dess invasion av Ukraina. Plattformarna används för att utvinna olja och gasutvinning, uppger tidningen.

”Direktträffar”

Enligt uttalandet från de ukrainska styrkorna har flera direktträffar registrerats på plattformarna.

– Direktträffar har registrerats. Omfattningen av skadorna bedöms, uppger Ukrainas generalstab, i ett uttalande.

Flera attacker

Den ukrainska militären går också ut med rapporter om attacker mot ett ryskt luftvärnsmissilsystem i de ockuperade delarna av den ukrainska regionen Luhansk.

– Dessutom slog ukrainska styrkor till mot ett lager med materiel från Rysslands armé i ryskockuperade Kherson, uppger tidningen, som ännu inte kunnat verifiera uppgifterna.

Ukraina slår återkommande mot ryska militära anläggningar i syfte att försvaga den anfallande arméns framryckningar.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

Ukraina varnar

Den ukrainska militären går också ut med en varning för nya kraftsamlingar från den ryska sidan.

– Ryska styrkor mobiliserar för nya offensiva operationer i nordöstra Ukraina, vilket potentiellt kan bana väg för en framryckning mot staden Sumy, uppger den ukrainska militären i ett uttalande på Telegram.

– Alla sådana försök upptäcks omedelbart och avvärjs.

Ryssland intensifierar

Ryska styrkor har intensifierat sina attacker mot Sumy i norra Ukraina.

I staden bor omkring 250 000 invånare men Ryssland har inte lyckats ockupera området kring staden.

– Ryska styrkor intensifierar sina operationer i Sumyregionen med målet att avancera mot Khotin, en by som ligger cirka 15 kilometer norr om Sumy, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Sociala medier/Telegram

Text: Redaktionen


11 januari 2026

”Kommer stoppa det” – stort bakslag för Trump

2026 01 12

USA:s president har skapat mycket uppståndelse sedan han tillträdde ämbetet för ungefär ett år sedan.

Den senaste tiden har frågan om Grönland återigen blivit högaktuell.

Speciellt när den amerikanske presidenten hotat med ett militärt angrepp för att få igenom sin önskan om att införliva den gigantiska ön under amerikansk flagg.

Kritiseras

Trumps agerande de senaste veckorna har väckt stor uppmärksamhet internationellt, men också i de egna leden.

Och nu går presidentens republikanske partikollega, senatorn Rand Paul, ut och kritiserar agerandet.

– Låt oss säga att du vill köpa Grönland, och jag bestrider inte att det kanske är något vi skulle vilja, att köpa Grönland. Men man kommer inte dit genom att göra de som bor där arga och förnedra dem och säga: Vi ska marschera in med marinsoldater och ta om ni inte säljer det till oss, säger Rand Paul till ABC News.

– Det gör dem inte särskilt villiga att sälja till oss.

Stort motstånd

Den republikanske senatorn menar att strategin är helt fel.

Och att det inte finns någon, varken på Grönland eller i senaten i Washington, som står bakom tillvägagångssättet.

– Om ditt mål på något sätt är att vi ska skaka sabeln och sedan säljer de till oss, tror jag att det har motsatt effekt, säger Rand Paul.

– Jag tror att det skulle vara svårt att hitta någon på Grönland som är för det, men det skulle också vara svårt att hitta någon i Washington som är för en militär invasion, oavsett vilket parti man tillhör.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

”Kommer stoppa det”

Senatorn är förvissad om att ett militärt angrepp kommer stoppas.

– Jag tror att det kommer att finnas tillräckligt med press och att man kommer stoppa det, säger Rand Paul med hänvisning till en amerikansk lag som begränsar presidentens makt att sätta in militära styrkor utomlands utan kongressens godkännande.

– Det är därför denna debatt är så viktig. Det handlar om Venezuela. Det handlar om Grönland. Det handlar om Colombia. Det handlar om Kuba. Det handlar om huruvida folket får bestämma om vi går i krig.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Official White House Photo by Tia Dufour

Text: Redaktionen