JUST NU: Skarp kritik från svenska företagare – ”Har de inte förstått allvaret?”

2022 11 30

Svenska företagare är upprörda efter att energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) inte kunnat meddela när företagen kommer att få ta del av elprisstödet.

Busch meddelade under en presskonferens på onsdagen att elprisstödet väntas betalas ut i två steg, med en första utbetalning till hushållen i februari 2023.

Något besked till företagarna kunde inte ges, något som bidragit till kraftiga reaktioner bland företagare, inte minst i södra Sverige.

– Har de inte förstått allvaret? Den frågan kan man kanske känna nu när det fortfarande inte finns något besked till företagen, säger Berith Apelgren, informations- och hållbarhetschef på Pågen i Malmö, till Dagens Nyheter.

Krävt ett möte

Skånska M-toppen Carl Johan Sonesson har tidigare krävt ett möte med energi- och näringsministern, då han inte anser att elprisstödet lever upp till vallöftena.

En del av kritiken handlar om att elprisstödet ges retroaktivt i stället för att ta hänsyn till den kommande vintern.

Per Tryding som är vice VD för Sydsvenska handelskammaren kommenterar också situationen.

– Det kan vi tycka är lite bekymmersamt. Det finns en ganska stor andel företag som har ganska lite pengar kvar i kassan efter pandemin och den här kostnadsexplosionen. Och så går man nu in i en lågkonjunktur så det kommer kanske inte fyllas på med så mycket nytt. Det betyder ju att de sitter i en likviditetsknipa.

– Det är ganska viktigt att de sätter en plan med ett datum så det finns något att förhålla sig till. Annars kommer ju en del av de här företagen att behöva vidta åtgärder, vad man gör då är ju varsel och i enstaka fall kan det ju handla om att man måste kasta in handduken, säger Tryding till DN.

”Godkännande dröjde”

Busch har motiverat att det uteblivna beskedet till företagen handlar om att energimarknadsinspektionens godkännande dröjde till en bit in i november.

– Så vad gäller just företagen beklagar jag att vi i dag inte kan ge besked om hur det kommer gå till. I övrigt så menar jag att vi under väldigt tuffa omständigheter men med högt tempo har kunnat leverera de besked vi vet är så efterlängtade, sa hon under presskonferensen, rapporterar SVT.

”Rusande varseltal”

Regeringens vaghet om elprisstöd till företag upprör näringslivet som även nu varnar för rusande varseltal.

På Företagarna kallar man energiminister Busch för ”tondöv”, rapporterar Dagens Industri.

Johan Grip är chefsekonom och riktar också han mycket skarp kritik till regeringen.

– Vi hade väntat oss mer av en borgerlig regering, säger han.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29 april 2026

50 000 måste anställas – snittlön på 32 800 kronor

2026 07 19

En bransch skriker efter arbetskraft – och behöver anställa 50 000 de kommande åren.

Antalet personer som är 80 år eller äldre ökar kraftigt i Sverige.

Det innebär att det under de kommande åren väntas finnas ett stort behov av ny arbetskraft inom äldreomsorgen.

Äldreomsorgen är den verksamhet i kommuner och regioner där det behövs personal allra mest.

Fram till år 2030 måste så många som 50 000 anställas, enligt Socialstyrelsen.

Finns utmaningar

Myndigheten pekar ut en rad utmaningar som finns i branschen.

Undersköterskor i äldreomsorgen har exempelvis dubbelt så höga sjuktal som genomsnittet på arbetsmarknaden.

Samtidigt finns brister i arbetsmiljön, stora personalgrupper och svårigheter att rekrytera medarbetare med rätt kompetens.

Snittlönen för en undersköterska ligger enligt Statistiska centralbyrån på 32 800 kronor.

“Hög arbetsbelastning”

Bristerna i arbetsmiljön bedöms vara orsaken till att undersköterskor i äldreomsorgen har dubbelt så höga sjuktal som på arbetsmarknaden i övrigt.

– Många medarbetare gör ett fantastiskt arbete varje dag, säger Socialstyrelsens generaldirektör Björn Eriksson.

– Men arbetsbelastningen är hög och det märks. Arbetsmiljön behöver bli bättre för att få ner sjukskrivningstalen.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Svårt att ge stöd”

Enhetschefer i äldreomsorgen ansvarar i genomsnitt för 52 medarbetare.

Det bedöms göra det svårt att finnas nära medarbetarna och stötta personalen i vardagen. 

– När en chef har ansvar för så många medarbetare blir det svårt att ge personalen det stöd som behövs, säger utredaren Anna Brooks.

Behövs organisation

Socialstyrelsen konstaterar i sin rapport att mycket behöver göras för att förbättra möjligheterna att rekrytera de 50 000 som kommer att behövas fram till år 2030.

Anna Brooks menar att det handlar om organisering.

– Att organisera arbetet så att fler orkar arbeta heltid är en del av lösningen. Arbetsgivarna behöver också erbjuda heltidstjänster i högre utsträckning än idag, säger hon.

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


19 juli 2026

Kraftigt regn och åska drar in – varning i fem län

2026 07 19

Mer skyfallsliknande regn är att vänta på söndagen.

Under lördagen ställde vädret till med problem i Östergötland.

Det handlade då bland annat om översvämningar och strömavbrott.

SMHI har utfärdat gula varningar för skyfallsliknande regn även på söndagen.

Fem län berörs av varningarna, och även åska kan vara att vänta under dagen.

Varning i fem län

Kraftigt regn ser på söndagen ut att falla över:

- Kalmar län

- Skåne län

- Hallands län

- Kronobergs län

- Blekinge län

Varningen för Kalmar län gäller bland annat stora delar av Öland – men även ett område från Tingsryd till Borgholm, och som även inkluderar Kalmar.

Uppemot 40 millimeter

Från söndag eftermiddag fram till måndag morgon väntas regnskurar som kan vara kraftiga och ge stora regnmängder på kort tid. 

Även åska lär vara att vänta.

– Från söndag eftermiddag fram till måndag morgon tidvis skurar som lokalt kan ge stora regnmängder på kort tid, upp mot 30-40 mm, framhåller SMHI.

Läs mer: Kreml tystar ner – rädda för folkets reaktion

På kort tid

I delar av Skåne, Halland, Kronoberg och Blekinge kan det också komma uppemot 40 millimeter regn på kort tid och åska.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem, fortsätter vädermyndigheten. 

– Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

SMHI uppmanar

Varningen gäller mellan klockan 13 och klockan 21 på söndagen.

SMHI riktar en rad uppmaningar till alla som påverkas:

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Foto: T. Leery

Text: Redaktionen