Skara sommarland fälls för brott

2023 06 21

Skara sommarland åker på en smäll efter att en anställd fått allvarliga skador.

Förra året skadades en operatör på Skara sommarland vid en av åkattraktionerna som finns i parken.

Nu har det fastställts att sommarlandet ska betala en företagsbot på 400 000 kronor.

Detta enligt ett strafföreläggande om arbetsmiljöbrott, rapporterar Sveriges Radio.

Allvarliga skador

Den anställde skadades allvarligt efter att ha slagits till marken av passagerargondolens rörelse vid attraktionen Skepp o´hoj. 

Personen fick olika skador, däribland frakturer på flera ställen och en skada på levern.

Åklagaren menar att det rör sig om ett arbetsmiljöbrott på grund av att inga skyddsanordningar tagits fram för att förhindra händelsen.

Den anställda ska heller inte blivit tillräckligt utbildad i riskhantering.

“Säkerheten viktig”

Två olyckor skedde förra året vid attraktionen, och det står inte klart vilken av dem som lett till strafföreläggandet.

Efter den ena händelsen uttalade sig vd Christine Karmfalk om situationen.

– Säkerheten är jätteviktig för oss så det är klart att man blir förtvivlad. Många av våra anställda är ju ungdomar och det får ju inte hända dem något, sade hon till Göteborgs-Posten.

– Nu tänker vi på den unga kvinnan som skadats och sedan måste vi göra en utredning om vad som har hänt, som vi alltid gör.

Inte under drift

Den andra olyckan skedde under en undersökning av karusellen.

Då handlade det om en person som föll efter att ha träffats av attraktionen.

Pausat inköp

I andra nyheter angående Skara sommarland har de beslutat att ansluta sig till bojkotten av företaget Mondelez, som äger varumärken som Marabou och Toblerone.

– Trots att vi endast har svenska produkter från Marabou och Mondelez Sverige i våra parker kan vi inte bortse från att deras moderbolag Mondelez fortfarande bedriver affärsverksamhet i Ryssland och har svartlistats av Ukraina, framhåller Skara sommarland.

Foto: Skara sommarland pressbild, Parks and Resorts, Jesper Anhede

Text: Redaktionen


09 jun 26

Kalldusch för hushållen – beskedet ingen vill ha

2026 06 10

Räkna med dyrare kvitton framöver.

Nu ger svenska storföretag besked om nya prishöjningar.

Enligt en kartläggning från Riksbanken planerar samtliga företag att höja sina försäljningspriser det kommande året.

Prishöjningarna kommer att ske, oavsett om ett fredsavtal i Mellanöstern nås i närtid.

– Även om det blir fred i dag finns det kostnadsökningar som kommer behöva tas ut, framhåller Riksbanken.

Mycket kan ändras

Det är fortfarande osäkert hur stora prishöjningarna kommer att bli för svenska konsumenter.

– Än så länge pratar de om mindre prishöjningar, men det beror på hur kostnaderna och efterfrågan utvecklas, uppger Riksbanken.

Inflationen stiger

Beskedet om prisökningarna kommer efter att inflationen enligt KPIF steg från 0,8 procent till 1,5 procent i maj.

– Preliminära beräkningar visar att energi- och tjänstepriserna ökade i maj vilket bidrog till inflationstaktens uppgång, säger Mikael Nordin, prisstatistiker på SCB.

Stor osäkerhet

Enligt Riksbankens kartläggning pressas många svenska företag av högre oljepriser till följd av energikrisen i Mellanöstern.

Än så länge är dock situationen hanterbar.

– Det beror bland annat på att företagen blivit mer motståndskraftiga mot olika typer av störningar efter lärdomarna från de senaste årens kriser. Men ju längre kriget pågår, desto större förväntas effekten bli för både företagen och ekonomin i stort. Även om kriget får en lösning i närtid väntas vissa kostnader förbli förhöjda under en period, framhåller Riksbanken.

ANDRA LÄSER: Populär investering kan rasa 20 procent – analytiker varnar

Högre matpriser

Krisen i Mellanöstern har bland annat lett till ökade kostnader för svenskt jordbruk.

Kostnaderna har ökat kraftigt för både drivmedel och gödsel, vilket befaras leda till högre matpriser i Sverige.

LÄS OCKSÅ: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Ovanligt väderfenomen på midsommar – hela Sverige berörs

2026 06 10

Med bara 10 dagar kvar till midsommar kommer ett glädjande väderbesked för alla som hoppas på sol och uppehåll. 

För en gångs skull ser det ut som att svenskarna kan lämna paraplyet hemma.

Det visar en sammanställning av väderoddsen från Unibet.

Enligt spelbolagets tyder det mesta på att årets midsommar blir ovanligt torr. Hela Sverige kan slippa nederbörd, vilket är mycket ovanligt.

– I varje stad som listas är det större sannolikhet för att det inte faller regn än att det gör det, framhåller Unibet.

”Hela landet”

Den som vill maximera chansen till en solig midsommar uppmanas att fira i Gotland eller Västerbotten. Områdena toppar listan över platser med störst sannolikhet för uppehållsväder.

I både Visby och Umeå uppskattas sannolikheten för en regnfri midsommar till över 90 procent.

Även Kalmar, Karlskrona och Luleå ligger högt med en sannolikhet på 87 procent.

Chansen för en regnfri midsommar i storstäderna bedöms också som ovanligt god. I Stockholm, Göteborg och Malmö uppskattas sannolikheten till 80 procent.

– Det är sällan vi ser att oddsen pekar på så pass stora chanser för regnfri midsommar för i praktiskt taget hela landet. Både storstäder och landsbygd, från norr till söder kan se fram emot en dag utan tunga regnskurar, säger Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet.

ANDRA LÄSER: TRUMP: Stort besked om två eller tre dagar

Hela listan

Här är Unibets odds för en regnfri midsommar, stad för stad:

- Visby: 90,9% (odds: 1.10)

- Umeå: 90,0% (1.10)

- Luleå: 87% (1.15)

- Kalmar: 87% (1.15)

- Karlskrona: 87% (1.15)

- Kiruna: 83% (1.20)

- Stockholm: 80% (1.25)

- Göteborg: 80% (1.25)

- Malmö: 80% (1.25)

- Sundsvall: 80% (1.25)

- Östersund: 77% (1.30)

- Örnsköldsvik: 77% (1.30)

- Västerås: 77% (1.30)

- Norrköping: 77% (1.30)

- Karlstad: 77% (1.30)

- Örebro: 74% (1.35)

- Uppsala: 74% (1.35)

- Halmstad: 71,4% (1.40)

- Jönköping: 71,4% (1.40)

- Gävle: 71,4% (1.40)

LÄS OCKSÅ: MARDRÖMSBESKED: Bränslepriset kan dubbleras

Foto: lilmedia

Text: Redaktionen