Skånsk uppmaning till hela Stockholm

2023 03 10

Skåne och Halland utmärker sig i helt ny statistik från Statistiska centralbyrån, SCB.

Det visar sig att de två länen är de enda med positivt flyttnetto varje år de senaste 20 åren, 

Med andra ord – fler människor har flyttat till Skåne och Halland  från ett annat svenskt län än antalet som har lämnat.

– I båda länen var det 18-30-åringarna som flyttade mest och 65-plussare som flyttade minst under åren 2017-2021, säger Li Ma demograf på SCB, i ett pressmeddelande. 

Uppmanar stockholmarna 

Carl Johan Sonesson (M), regionstyrelsens ordförande i Skåne, är inte förvånad över siffrorna. 

Han skickar dessutom en tydlig uppmaning till såväl Stockholms invånare som politiska aktörer. 

– Stockholm bör lyssna mer på Skåne. Vi har uppmanat den statliga nivån många gånger att satsningar på infrastruktur i Skåne ger tillväxt i hela Sverige, säger han till Expressen. 

Enligt Carl Johan Sonesson är det exempelvis samarbetet med Köpenhamn som lockar folk till södra Sverige. Skåne och Halland är de enda regionerna i landet som är medlemmar i Greater Copenhagen. 

– Att många flyttar hit visar att staten måste satsa mer här. Det är här folk uppenbarligen vill bo och verka, säger skånepolitikern.

Stor lokalpatriotism 

I Skåne är lokalpatriotismen stor. Bland annat syns ofta den gulröda skånska flaggan i samband med fotbollsmatcher i exempelvis Malmö och Helsingborg. 

Samma flagga har även en egen dag: tredje söndagen i juli.

– Detta är tradition sedan den första flaggdagen år 1967. Platsen för firandet den gången var kaffestugan och rastplatsen Bialitt på väg 108 mellan Marieholm och Röstånga, informerar Stiftelsen Skåneländska Flaggans Dag på sin webbplats.

Det delas även ut pris för “Årets skåning” varje år. Förra året gick priset till radioprofilen Farah Abadi.

Pendlande siffror för Stockholm

När det gäller Stockholm har in- och utflyttningskurvan gått upp och ned sedan början på 2000-talet.

– Stockholms län hade ett negativt flyttnetto i början och i slutet av perioden, då fler flyttade från än till länet. Men under mitten var det fler som flyttade in än ut ur länet, säger Li Ma.

Noterbart i SCB:s statistik är även att sex län haft positivt flyttnetto för personer födda i Sverige – men negativt för utrikesfödda.

– Vi ser att många födda i Sverige flyttar till Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Kalmar, Värmland och Västerbotten men att många utrikesfödda lämnar dessa län, tillägger Li Ma till SCB:s hemsida.

Fyra län med negativt flyttnetto

Fyra län utmärker sig på helt andra sätt än Skåne och Halland.

Här har totalt sett fler flyttat från länen mellan 2002 och 2021.

- Kronoberg

- Blekinge

- Norrbotten

- Västernorrland

Enligt SCB är studier på annan ort den vanligaste anledningen till att personer lämnar ovanstående landskap.

Uppsala län, Östergötlands län och Västerbottens län, har attraherat många unga vuxna som flyttar dit för att studera, framhåller myndigheten.

Foto: A. Hunke

Text: Redaktionen


Många får samma sms just nu – radera direkt

2025 01 11

Nu utfärdas en ny bedrägerivarning.

Den här gången låtsas bedragarna komma från Coop.

Sms utfärdas till tilltänkta offer där det står att de har vunnit ett pris.

Enligt sms:et ska personen lämna ifrån sig känsliga uppgifter för att komma åt priset - ett tupperware-set.

Det rapporterar Råd & Rön.

Så lyder meddelandet

Så här lyder bluffmeddelandet som cirkulerar just nu:

– Grattis! Du är en vinnare. Din belöning är ett Tupperware-set med 36 delar. Observera att en leveransavgift kan tillkomma. 

Personen som får meddelandet uppmanas att göra anspråk på belöningen genom att klicka sig fram till en plats där man ska lämna känsliga uppgifter.

Radera direkt

Det rör sig dock om ett bluffmeddelande och den som får den här typen av sms gör rätt i att radera meddelandet omedelbart och inte följa några uppmaningar.

Den som redan har lämnat ifrån sig uppgifter bör omedelbart kontakta banken och polisen.

Coop meddelar att sms:et inte kommer från dem.

Flera fall

Polisen har gått ut med ett meddelande om att flera fall av bedrägerier som synnerligen riktar in sig mot äldre har inträffat under inledningen av 2025.

– I januari har ett stort antal bedrägerier mot äldre inträffat runt om i landet och polisen vill med anledning av det påminna om hur man kan skydda sig, framhåller polisen.

De förklarar vidare att ärendena framförallt har handlat om fysisk vishing, en form av bedrägeri där kriminella först ringer eller smsar sitt tilltänkta offer i syfte att komma åt personlig information och påstår sig företräda en banktjänst eller företag för att sedan även komma hem till den drabbade.

“Sannolikt bedrägeri”

Lotta Mauritzson på polisens nationella bedrägericenter förklarar.

– Om du mottar ett sms eller telefonsamtal med information som du inte känner igen så rör det sig sannolikt om bedrägeri, säger hon.

– Kontakta endast banker, myndigheter och företag via deras officiella telefonnummer som du söker upp själv och via inte nummer som anges i sms.

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen


Anmälningar väller in mot tv-bolag – har en halv miljon svenska kunder

2025 01 10

Ett tv- och streamingföretag med en halv miljon svenska kunder har fått mängder av anmälningar emot sig.

Det handlar om tv-distributören och streamingbolaget Allente.

Konsumentverket har översköljts av anmälningar mot bolaget, rapporterar DN.

Nu får företaget allvarlig kritik av Konsumentverket.

Hamnat på ”skamlista”

Det är långt ifrån första gången Allente hamnar i blåsväder.

Redan 2023 hamnade företaget på konsumentorganisationen Råd & Röns ”skamlista” över organisationer som anmälts flest gånger till Konsumentverket, vilket MarcusOscarsson.se rapporterade om.

Allente låg då fyra på listan efter att ha fått 161 anmälningar emot sig.

Men tv-distributören tycks inte ha bättrat sig – snarare tvärtom.

Mängder av nya anmälningar

Allente har anmälts till Konsumentverket 166 gånger under 2024, enligt DN, och får nu allvarligt kritik från Konsumentverket.

Företaget, som uppges ha cirka en halv miljon svenska kunder, anklagas för att använda sig av vilseledande och aggressiva säljmetoder, enligt tidningen.

Många kunder har uppgett i anmälan att de känner sig lurade av företaget. Konsumentverket kritiserar också att Allentes säljare är otydliga med att deras syfte är att sälja abonnemang för Allente.

– Det har till exempel presenterat sig som att de vill informera om något viktigt, och att de inte alls är där för att sälja, säger Christopher Flamborn, jurist på Konsumentverket, till tidningen.

Har fått löften

Konsumentverket har tidigare drivit flera ärenden mot företag och då fått löften om bättring.

– Då har vi nöjt oss med de löftena. Men utifrån de här nya anmälningarna har vi kunnat konstatera att överträdelserna fortsatt, säger Christopher Flamborn.

Allente är ett stort företag med en halv miljon svenska kunder inom tv och streaming.

Företaget har bland annat ett nära samarbete med TV4, avseende basutbud, filmer, serier och sport på olika plattformar.

I somras meddelade företaget att man utökar samarbetet med TV4 ytterligare, vilket bland annat innebar att Allentes streamingkunder fick tillgång till TV4:s kanaler och streamingtjänster.

I oktober meddelades också att Allente har ingått ett avtal med Amazon och att kunderna får tillgång till streamingtjänsten Prime Video.

Men trots det är många alltså missnöjda med Allente och framför allt med deras aggressiva försäljningsmetoder.

Foto: Clement M

Text: Redaktionen