Skånsk uppmaning till hela Stockholm

2023 03 10

Skåne och Halland utmärker sig i helt ny statistik från Statistiska centralbyrån, SCB.

Det visar sig att de två länen är de enda med positivt flyttnetto varje år de senaste 20 åren, 

Med andra ord – fler människor har flyttat till Skåne och Halland  från ett annat svenskt län än antalet som har lämnat.

– I båda länen var det 18-30-åringarna som flyttade mest och 65-plussare som flyttade minst under åren 2017-2021, säger Li Ma demograf på SCB, i ett pressmeddelande. 

Uppmanar stockholmarna 

Carl Johan Sonesson (M), regionstyrelsens ordförande i Skåne, är inte förvånad över siffrorna. 

Han skickar dessutom en tydlig uppmaning till såväl Stockholms invånare som politiska aktörer. 

– Stockholm bör lyssna mer på Skåne. Vi har uppmanat den statliga nivån många gånger att satsningar på infrastruktur i Skåne ger tillväxt i hela Sverige, säger han till Expressen. 

Enligt Carl Johan Sonesson är det exempelvis samarbetet med Köpenhamn som lockar folk till södra Sverige. Skåne och Halland är de enda regionerna i landet som är medlemmar i Greater Copenhagen. 

– Att många flyttar hit visar att staten måste satsa mer här. Det är här folk uppenbarligen vill bo och verka, säger skånepolitikern.

Stor lokalpatriotism 

I Skåne är lokalpatriotismen stor. Bland annat syns ofta den gulröda skånska flaggan i samband med fotbollsmatcher i exempelvis Malmö och Helsingborg. 

Samma flagga har även en egen dag: tredje söndagen i juli.

– Detta är tradition sedan den första flaggdagen år 1967. Platsen för firandet den gången var kaffestugan och rastplatsen Bialitt på väg 108 mellan Marieholm och Röstånga, informerar Stiftelsen Skåneländska Flaggans Dag på sin webbplats.

Det delas även ut pris för “Årets skåning” varje år. Förra året gick priset till radioprofilen Farah Abadi.

Pendlande siffror för Stockholm

När det gäller Stockholm har in- och utflyttningskurvan gått upp och ned sedan början på 2000-talet.

– Stockholms län hade ett negativt flyttnetto i början och i slutet av perioden, då fler flyttade från än till länet. Men under mitten var det fler som flyttade in än ut ur länet, säger Li Ma.

Noterbart i SCB:s statistik är även att sex län haft positivt flyttnetto för personer födda i Sverige – men negativt för utrikesfödda.

– Vi ser att många födda i Sverige flyttar till Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Kalmar, Värmland och Västerbotten men att många utrikesfödda lämnar dessa län, tillägger Li Ma till SCB:s hemsida.

Fyra län med negativt flyttnetto

Fyra län utmärker sig på helt andra sätt än Skåne och Halland.

Här har totalt sett fler flyttat från länen mellan 2002 och 2021.

- Kronoberg

- Blekinge

- Norrbotten

- Västernorrland

Enligt SCB är studier på annan ort den vanligaste anledningen till att personer lämnar ovanstående landskap.

Uppsala län, Östergötlands län och Västerbottens län, har attraherat många unga vuxna som flyttar dit för att studera, framhåller myndigheten.

Foto: A. Hunke

Text: Redaktionen


JUST NU: Larmet inför julskinkan – ”hjärtskärande” avslöjande

2025 11 27

– Bakom varje julskinka finns en gris som har lidit, gömd bakom djurfabrikernas stängda dörrar. Många har nog valt att titta bort, just för att vi egentligen bryr oss och vet att grisarna förtjänar bättre.

Det säger Tina Hogevik, riksordförande för Djurens Rätt, efter att ha granskat nytt bild- och filmmaterial från fyra svenska grisfabriker i Västra Götaland.

Enligt Hogevik visar materialet allvarliga brister i djurhållningen. Grisar hålls i karga, smutsiga och trånga utrymmen, på hårda golv utan strö. Många djur är mycket smutsiga, och både skadade och döda grisar förekommer i materialet.  

– Det är fruktansvärt att se den misär som grisarna lever i. Ännu mer hjärtskärande blir det med vetskapen om att miljontals svenska grisar stängs in under samma grymma villkor. Grisarna föds, lever och dör under förhållanden som inga djur ska behöva uthärda, säger Tina Hogevik som uppmanar allmänheten att stå över julskinkan i år.  

– Inför den här julen uppmanar jag alla som har tänkt att äta griskött att i stället möta grisarnas blick, och sluta brottas med de ursäkter som skymmer sikten. Skippa julskinkan och välj vego i jul.

Polisanmält

Efter granskningen har Djurens Rätt valt att polisanmäla fyra grisfabriker för misstänkt djurplågeri. Anmälningar har även gjorts till länsstyrelsen.

– Bildmaterialet visar inte bara tydliga lagbrott, utan också det systematiska djurplågeri som vi förväntas acceptera som normalt i svenska djurfabriker. Det handlar alltså inte om några enstaka fall av vanvård. Det här är ett inbyggt systemfel – långt ifrån den putsade bild som köttindustrins reklam har vant oss vid, säger Tina Hogevik. 

LÄS MER: Populär julmat rusar i pris – 1 200 procent dyrare 

120 000 grisar

Organisationen uppskattar att 120 000 grisar har passerat anläggningarna under en tidsperiod på drygt tio år. Under samma period har länsstyrelserna genomfört djurskyddskontroller vid totalt fem tillfällen på anläggningar.

LÄS OCKSÅ: Vattenfall höjer avgifterna rejält

Foto: J. Fiander

Text: Redaktionen


27 nov 2025

Stor förändring i opinionen – inte hänt på två år

2025 11 27

Gapet mellan de politiska blocken har krympt markant.  

Det visar en opinionsundersökning från Demoskop, som SvD och Aftonbladet har tagit del av.

Regeringen och Sverigedemokraterna närmar sig oppositionen.

Enligt mätningen är skillnaden mellan den rödgröna sidan och Tidöpartierna nu 4,1 procentenheter – den lägsta nivån på två år.

Jämfört med oktober har avståndet minskat med 1,6 procentenheter. Tillsammans får de fyra oppositionspartierna 50,8 procent, medan Tidöpartierna landar på 46,7 procent.

V och MP tappar

Både Miljöpartiet och Vänsterpartiet går bakåt jämfört med förra mätningen i oktober.

V tappar från 7,0 till 6,3 procent och MP från 7,4 till 6,4 procent.

Demoskops opinionschef Johan Martinsson noterar att Vänsterpartiet har fallit tillbaka ordentligt från att ha noterat ett stöd på omkring 9 procent under förra hösten och sommaren.

– Det går definitivt sämre nu än vad det gjorde under förra sommaren och hösten. Då hade de en starkare period, då de låg mellan 8 och nästan 9,5 procent, säger han till SvD.

”Elefanten i rummet”

Trots det minskade gapet finns det skäl för Tidöpartierna att känna oro. Liberalerna hamnar återigen under riksdagsspärren med ett stöd på ynka 2,4 procent.

– Elefanten i rummet är ju att Liberalernas procent inte räknas om de inte har 4 procent. Om Liberalerna åker ut är det svårt att föreställa sig en moderatledd regering i nuläget, säger Martinsson till tidningen.

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält

SD-väljare besvikna

Liberalerna vidhåller att man inte kommer släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet. SD uppger i sin tur att partiet kommer gå i opposition om man inte får en plats i en framtida regering.  

Enligt en ny undersökning från DN/Ipsos påverkar maktkampen Sverigedemokraternas väljares syn på samarbetspartiet. Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen