Skakande uppgifter från Turkiet

2023 04 05

Turkiet anklagas för att ha torterat flera medborgare efter de omfattande jordskalven i landet i början av februari.

Det uppger människorättsorganisationerna Amnesty och Human Rights Watch (HRW) i en ny rapport.

Den turkiska regimen uppges ha samlat in flera personer som misstänks för plundring efter jordskalven.

– De har misshandlats och torterats, står det i rapporten.

En person ska ha dött i häktet efter att ha blivit torterad.

Förbjudet enligt internationell lag

Människorättsorganisationerna framhåller att internationell lag och Turkiets egna lagar förbjuder tortyr och misshandel av misstänkta.

– Trovärdiga rapporter om poliser och militärer som utsätter människor som de misstänker för brott, för våldsam och långvarig misshandel och godtyckliga, inofficiella frihetsberövanden är chockerande, säger Hugh Williamson, chef för Europa och Centralasien på Human Rights Watch.

– Tjänstemän använder naturkatastrofen som en ursäkt för att tortera, misshandla och till och med döda, tillägger han.

Ankara förnekar uppgifterna.

I ett uttalande framhåller Erdoganregimen att Turkiet har en ”nolltolerans mot tortyr”.

Om rapporten

Amnesty International och Human Rights Watch har intervjuat över 30 personer och granskat flera videofilmer som visar hur våld utövas av polis och militär i de drabbade områdena.

Totalt har 34 fall av misshandel och tortyr bekräftats

Majoriteten av samtliga fall som innefattade tortyr inträffade i staden Antakya i Hatay-provinsen.

I fyra av fallen var offren syriska flyktingar. Det finns tecken som tyder på att flera av attackerna har rasistiska motiv.  

Utnyttjade undantagstillstånd

Alla incidenter inträffade i de tio provinser som omfattas av det undantagstillstånd, som tillkännagavs av president Recep Tayyip Erdogan den 7 februari och godkändes av parlamentet två dagar senare.

En syrisk man berättar hur den turkiska polisen hänvisade till undantagstillståndet i samband med att han blev misshandlad.

– Det råder undantagstillstånd här. Även om officeren dödar dig, kommer han inte att ställas till svars, uppges polisen ha sagt till mannen.

Foto: President of Turkey Official resp Tarik Haiga

Text: Redaktionen


”Extremt skadligt för Sverige” – regeringen varnar för otäckt scenario

2025 11 27

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) går ut med en skarp varning mitt under pågående fredssamtal mellan USA, Ryssland och Ukraina.

Ett ofördelaktigt fredsavtal för Ukraina kan få konsekvenser som skulle vara ”extremt skadliga för både Sverige och Europa”, varnar ministern.

Enligt Malmer Stenergard skulle ett sådant avtal ge Ryssland möjlighet att omplacera stora mängder soldater och militär utrustning från Ukraina. 

Ministern befarar att resurserna i stället skulle kunna riktas norrut – på ett sätt som utgör ett direkt hot mot Sverige och andra Natoländer i regionen.  

– Ryssland skulle kunna utgöra ett omedelbart hot om de snabbt kan rusta upp igen, säger hon till SvD.

”Vi ligger långt framme”

Maria Malmer Stenergard varnar för att små och medelstora länder kan hamna i farozonen om Ryssland går vinnande ur fredsförhandlingarna.

Sverige är dock förberett, betonar utrikesministern.

– Vi ligger långt framme när det gäller att rusta upp vårt eget försvar. Vi säger ju att vi ska nå 3,5 procent av BNP redan 2030, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland 

Varningarna haglar

Flera västländer har varnat för att ett gynsamt fredsavtal skulle ge den ryska krigsmakten tid att rusta upp och förbereda nya militära offensiver mot länder i Europa.

Ett av flera länder som slagit larm är Sveriges grannland Danmark.

Om Ukrainas rätt till självbestämmande inte accepteras i ett fredsavtal kommer Ryssland sprida sitt anfallskrig bortom Ukrainas gränser, har landets statsminister Mette Frederiksen varnat.

– Då riskerar vi att skapa ett andrum för Ryssland, som de kommer att använda för att mobilisera, beväpna och anfalla igen, sade hon i tisdags.

– Det som händer i Ukraina stannar inte vid landets gränser. Rysslands attack utmanar den grundläggande principen att rättvisa ska stå över makt. När vi står bakom Ukraina stöder vi inte bara ett land under attack, utan även vår egen säkerhet, tillade Frederiksen.

LÄS OCKSÅ: Attack mot Ryssland – flygplats stängs

Foto: Joel Thungren Försvarsmakten

Text: Redaktionen


27 nov 2025

HÖJER OVÄNTAD SKATT: Direkt besked till många svenskar

2025 11 27

Regeringen går fram med en oväntad skattehöjning.

Utåt har Tidöregeringen markerat tydligt mot en höjd skatt på snus.

– Det finns en risk att kommissionens förslag innebär en höjd skatt på snus. Det här kommer vi att ta strid mot, sade EU-minister Jessica Rosencrantz (M) till DN när det blev känt att EU-kommissionen vill införa en ny tobakskatt. 

Men nu kan skatten höjas ändå.

Det framgår av ett förslag från regeringen.

Regeringen kommer inte att stoppa indexeringen av snusskatten, uppger Expressen. Beslutet innebär att skatten på snus höjs med en krona per kilo från och med 2027.  

Höjd skatt på tobak

Dessutom föreslår regeringen en ordentlig höjning av skatten på tobak. Utöver indexeringen föreslås skatten på cigaretter, cigarrer, cigariller, röktobak, tuggtobak och övrig tobak att höjas med 3,5 procent från och med 1 januari 2027, erfar Expressen.

Snusprodukter omfattas inte av den extra skattehöjningen.

"Attack mot svenska sättet att leva"

Både finansminister Elisabeth Svantesson (M) och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) har reagerat kraftfullt mot EU:s förslag om att höja skatten på vitt snus, som skulle innebära en flera kronor dyrare snusdosa.

– Förslaget innebär en kraftig höjning av skatten på vitt snus. Det skulle slå hårt mot många svenskar, och därför är jag så negativ till skatten, har Svantesson framhållit.

Dousa har kallat förslaget för ”fullständigt oacceptabelt”.

– Det är en attack mot det svenska sättet att leva, sade Dousa till Expressen i juli.

Kraftig kritik har även riktats från svenskt håll mot att skatteintäkterna, enligt förslaget, ska gå till EU i stället för Sveriges statskassa.

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält

FAKTA: Skatten på tobak

Cigaretter

2,06 kronor per styck + 1 procent av detaljhandelspriset.

Skatten per paket räknas: 2,06 kr × antal cigaretter + 1 % × detaljhandelspriset.

Cigarrer/cigariller

1,82 kronor per styck.

Räknas: skattesats × antal = skatt.

Röktobak

Skatten ska beräknas på hela varans vikt vid tidpunkten då skattskyldigheten inträder.

2 506 kronor per kilo.

Räknas: skattesats × antal kilo = skatt.

Snus

Skatten ska beräknas på hela varans vikt vid tidpunkten då skattskyldigheten inträder.

432 kronor per kilo.

Räknas: skattesats × antal kilo = skatt.

Tuggtobak

Skatten ska beräknas på hela varans vikt vid tidpunkten då skattskyldigheten inträder.

594 kronor per kilo.

Räknas: skattesats × antal kilo = skatt.

Övrig tobak

Skatten ska beräknas på hela varans vikt vid tidpunkten då skattskyldigheten inträder.

2 506 kronor per kilo.

Räknas: skattesats × antal kilo = skatt.

Källa: Skatteverket

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen