Skakande avslöjande om McDonald’s

2023 07 19

Allvarliga anklagelser riktas mot snabbmatskedjan McDonald’s.

Den omåttligt populära hamburgerrestaurangen är kanske den mest etablerade av allihop. 

Med sina 36 000 restauranger i över 100 länder är man en fullständig gigant på snabbmatsmarknaden. 

Bara i Sverige finns McDonald’s på över 200 ställen. 

Men nu kommer skakande vittnesmål från mängder av anställda på kedjan i Storbritannien, som huserar tredje flest McDonald’s-restauranger i hela Europa efter Frankrike och Tyskland.

"Giftig" kultur

Larmet beskriver hur det råder en “giftig” kultur präglad av övergrepp, trakasserier, rasism och mobbning av anställda på företaget, rapporterar BBC.

Enligt kanalen, som granskat McDonald’s sedan februari, blir arbetare så unga som 17 år tafsade regelbundet.

– Av de mer än 100 anklagelser från anställda som vi pratade med var 31 relaterade till sexuella övergrepp och 78 relaterade till sexuella trakasserier, framhåller BBC:s journalister i sin granskning

Vadslagningar och gonorréutbrott

Några av anklagelserna mot McDonald’s är följande:

- En arbetsledare pressade rutinmässigt nya 16-åriga flickor på sex.

- Vadslagningar bland manliga arbetsledare om vem som fick ligga med nyanställda först.

- Flera fall av grova rasistiska påhopp mot anställda.

- Ett utbrott av gonorré bland anställda på en restaurang i Nordirland där policyn om sexuella relationer på jobbet bröts regelmässigt.

Utnyttjar systematiskt

I synnerhet är det arbetsledare, så kallade managers, som pekas ut i många av anklagelserna. En stor del av problemet tycks också vara att högre chefer har undgått att reagera på klagomålen. 

Enligt vittnesmålen utnyttjas tjejer systematiskt utifrån hur de ser ut.

– Det finns ett talesätt på McDonalds, “tuttarna på kassabänken”. Killarna i köket, tjejerna vid kassan. Idén är att sätta attraktiva personer vid fronten, säger en 22-åring som jobbat på en restaurang i Norwich till BBC.

– Förväntningen är att om du jobbar på McDonalds kommer du att bli trakasserad, säger en annan.

Lovar utredning

Redan för fem år sedan tog facket emot omkring tusen klagomål om sexuella trakasserier på McDonald’s i Storbritannien. Då uppmärksammades det knappt alls, mycket på grund av sekretessklausuler.

Efter det nya avslöjandet kommer McDonald’s huvudkontor nu att inleda en intern utredning.

– Vi kommer att undersöka alla anklagelser som blir kända för oss, och alla bevisade brott mot vår uppförandekod kommer att bemötas med de strängaste åtgärder vi lagligt kan införa, upp till och inklusive uppsägning, säger Alistair Macrow, vd för McDonald’s i Storbritannien och Irland, till BBC.

Foto: V. Karsa

Text: Redaktionen


10 sep 2026

Ukraina får historiskt besked

2026 09 11

Ukraina och Kanada skakar hand om ett historiskt avtal.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och Kanadas premiärminister Mark Carney har skrivit under ett historiskt partnerskapsavtal.

Avtalet sträcker sig över 100 år, rapporterar Kyiv Post.

Historiskt avtal undertecknat

Det historiska avtalet undertecknades på torsdagen i Calgary, där Zelenskyj och Carney inledde sitt bilaterala möte och ska gälla i 100 år.

Zelenskyj anlände till Kanada på onsdagen för ett tre dagar långt besök. Fokus ligger på att stärka relationerna mellan länderna, men också på försvar, energi och ytterligare stöd till Ukraina.

Efter mötet beskrev Zelenskyj förhandlingarna som ”mycket substantiella”.

Avtalet innebär en långsiktig satsning på samarbetet mellan Ukraina och Kanada. Samtidigt kommer beskedet i ett läge där Ukraina fortsatt utsätts för omfattande ryska robot- och drönarattacker.

LÄS MER: Drömleverans närmar sig för Ukraina

Stärker Ukrainas luftförsvar

Kanada har även meddelat att landet kommer att bidra med ytterligare stöd till Ukrainas luftförsvar.

Zelenskyj lyfter särskilt fram behovet av luftförsvarssystem och robotar.

– I dag finns ett betydande beslut från Kanada. Ett mycket viktigt stödpaket för luftförsvaret, säger Zelenskyj.

– Det finns en stor brist på sådana system och robotar i världen.

Landet avsätter 350 miljoner kanadensiska dollar, motsvarande omkring 270 miljoner amerikanska dollar, för att köpa interceptormissiler till Ukrainas luftförsvar. Pengarna ska gå via JUMPSTART och bidra till att skydda ukrainska civila, infrastruktur och luftrum

Beskedet kommer samtidigt som Ukraina förbereder sig inför vintern och försöker stärka skyddet mot ryska luftangrepp.

Kanada ska dessutom bidra till Ukrainas energifond och ge 430 miljoner kanadensiska dollar i lånegarantier för Ukrainas inköp av naturgas inför vintern.

Ansluter till FREYJA

En annan viktig del av beskeden från mötet är Kanadas stöd till FREYJA, ett europeiskt program för försvar mot ballistiska robotar.

Kanada kommer att bidra med sin teknik till programmet, som har initierats och lanserats av det ukrainska försvarsföretaget FirePoint.

Målet är bland annat att utveckla alternativ till de amerikanska Patriot-systemen och bygga upp ett mer omfattande skydd mot luftburna hot.

FREYJA omfattar redan samarbete mellan Ukraina och flera europeiska länder, däribland Norge, Danmark, Frankrike, Italien, Nederländerna, Spanien, Sverige och Storbritannien.

LÄS MER: Ukraina slår till mot ryska hjärtat – första gången i kriget

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


11 september 2026

UPPGIFTER: Turkiet går in och hjälper Ryssland

2026 09 11

De ukrainska attackerna gör det allt svårare för Ryssland.

Problemen för den normalt så starka olje- och bränslenationen hopar sig.

Ryssland har under sommaren tvingats vända sig till flera olika länder för att få hjälp att hantera den stora bristen på bensin i landet. Nu kommer rapporter om att ytterligare länder går in och hjälper Ryssland, rapporterar Kyiv Independent.

– Ryssland har tvingadats importera bränsle från Sydkorea och köpa tillbaka bensin som raffinerats från sin egen råolja i Indien, uppger en färsk rapport från Center for Research on Energy and Clean Air, enligt tidningen.

Turkiet går också in

Motsvarande rapport från augusti avslöjade att Ryssland vänt sig till Indien för inköp av bränsle.

När nu rapporten för september släpps avslöjas att både Sydkorea och Turkiet har gått in med hjälp till ryssarna.

– Turkiet verkar ha börjat skeppa bensin till Ryssland, där de första lasterna anlände i september 2026, står det i rapporten.

– Ukrainska attacker mot Rysslands energiindustri har vänt på steken för världens en gång största oljeexportör.

Läs också: Sverige varnar två Natojättar – Ryssland står redo

Framgångsrika attacker

Ukrainas attacker mot den ryska energiproduktionen har varit framgångsrika, enligt rapporten. Det märks nu på Rysslands behov av att importera.

– Rysslands behov av att köpa bensin från ett raffinaderi i Indien och skeppa den halvvägs runt jorden med samma flotta som normalt exporterar har visat hur ukrainska drönarattacker påverkar den inhemska raffinaderikapaciteten, framhåller rapporten.

Varnar för Ryssland

Turkiet har flera gånger under Rysslands krig mot Ukraina uppmanat båda parterna att hålla attackerna på avstånd från turkiskt territorium. Detta med anledning av flera incidenter och attacker i Svarthavsområdet, där turkiska aktörer drabbats.

I början av augusti gick också Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering, ut och varnade för att Ryssland kan ta till kärnvapen i kriget.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, sade Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Läs mer: Säger upp alla anställda – har funnits sedan 1620

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen