JUST NU: – Ska bemötas kraftfullt

2022 09 28

Febrilt arbete hos svenska regeringen och svenska myndigheter.

Den svenska regeringen höll med anledning av det misstänkta sabotaget på gasledningarna Nord Stream 1 och 2 en presskonferens på onsdagskvällen.  

Statsminister Magdalena Andersson poängterade än en gång att det är oklart vem som orsakat skadorna på gasledningarna i Östersjön, men att regeringen och myndigheterna “jobbar under högtryck” för att bringa klarhet i vem som är ansvarig och att det kommer att “bemötas kraftfullt.” 

Inget pojkstreck 

Det är inte ett pojkstreck om man säger så, sa hon och underströk att det krävs stor sprängkraft för att orsaka sådan skada. 

Vidare påpekade hon: 

– Det är inte ett direkt angrepp mot Sverige. Men de här detonationerna måste ses i ljuset av det säkerhetspolitiska läget. 

Möten med Säpo och Försvarsmakten 

Det har jobbats febrilt under dagen. Statsministern har deltagit i ett möte med Sveriges säkerhetspolitiska råd. Där deltog bland flera, Säpo, Försvarsmakten och Must. 

Vidare har den svenska regeringen haft informationsutbyte med flera europeiska länder. 

Många har erbjudit sin hjälp om det skulle behövas, poängterade utrikesminister Ann Linde. 

På plats vid de skadade gasledningarna finns Kustbevakningens kombinationsfartyg. Personal på det observerar utsläppet.  

Ombord finns både dykare och en ubåt som kan användas vid behov, säger Johan Norrman, chef för Kustbevakningens operativa avdelning. 

Kan jobba i kontaminerad miljö 

Han tillägger: 

Fartyget är gjort för att kunna agera i en kontaminerad miljö. 

Förutom fartyg används också flyg för att skanna av området efter eventuella ytterligare läckor. 

Utrikesminister Ann Linde fick frågan i vilken utsträckning händelsen på Östersjön påverkar Sveriges säkerhetspolitiska läge. Ministern menade att det redan var påverkat på grund av ryssarnas invasion i Ukraina. 

Bidrar till säkerhetspolitisk oro 

Varpå hon tillade: 

– Men det här bidrar till oron, säger hon. 

Foto: Arkivfoto

Text: Redaktionen 


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 19

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


Ryska folket drar i nödbromsen – 50 procents skillnad

2025 12 19

Den första veckan i januari firar Ryssland nyår med pompa och ståt. Hela landet stängs praktiskt taget och många ryssar tar semester.

I år präglas dock perioden av stora oroligheter.  

Det kärva ekonomiska läget tvingar den ryska befolkningen att hålla hårt i plånboken.

Hushållen förväntas spendera i genomsnitt 14 000 rubel (175 dollar) under semestern – en minskning med nästan 50 procent jämfört med föregående år, rapporterar oberoende Moscow Times med hänvisning till en undersökning från marknadsanalystjänsten Avito. 

– Stigande inflation samt högre priser på mat, el och vatten och kläder tvingar konsumenterna att spara pengar, säger den ryske ekonomiprofessorn Alexander Safonov, enligt tidningen.

– Folk begränsar sina inköp och utgifter, inklusive utgifter till nyårsfiranden. Oavsett hur mycket man tjänar är den allmänna trenden att minska sina utgifter, fortsätter han.

LÄS MER: Varnar för attack 2027 – USA skickar vapen i rasande takt

Klassiska varan försvinner

Flera nyckelingredienser under det ryska nyårsfirandet har noterat kraftiga prisökningar – bland annat klassikern röd kaviar som numera blivit en lyxvara för de flesta hushåll.

– Den kommer bara finnas som ett ”symboliskt inslag” i många hem, berättar Alexander Safonov.

Enligt professorn blir årets nyårsmenyer bli betydlig glesare än tidigare.

– För många familjer kommer högtidsmåltiderna att begränsas till traditionella rätter som sallad Olivier, ett litet urval av drycker och billiga grönsaker och frukt, säger han.

Sallad Olivier, också känd som rysk sallad, är en klassisk rätt i Ryssland. Den består huvudsakligen av potatis, ägg och majonnäs.

LÄS OCKSÅ: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det 

Foto: V. Adutskevich

Text: Redaktionen