Sjukt besked om Putins krig – värre än Vietnamkriget

2024 10 28

Rysslands anfallskrig i Ukraina har nått en dyster milstolpe.

Skadade och döda överstiger antalet offer under Vietnamkriget, som pågick i nästan 20 år.

Det uppger Anders Puck Nielsen, militäranalytiker vid Norska Försvarsakademin.

– Det är häpnadsväckande, säger han i ett uttalande.

600 000 soldater

Natos generalsekreterare Mark Rutte kommenterade utvecklingen kriget på en pressträff under måndagen.

Enligt Rutte har 600 000 ryska soldater dödats eller skadats i kriget.

På pressträffen kommenterade Nato-chefen även Nordkoreas roll i kriget. Rutte bekräftade att tusentals nordkoreaner strider för Ryssland.

– Putin kan inte upprätthålla sin invasion utan utländskt stöd. Utplaceringen av nordkoreanska trupper är ett tecken på hans växande desperation.

10 000 offer på en vecka

Enligt uppgifter från Ukrainas militär har 2024 varit det blodigaste året för den ryska armén sedan invasionen inleddes.

De senaste dagarna har antalet ryska dödsoffer skjutit i höjden.

Ukrainas generalstab uppger att Ryssland förlorat 10 000 soldater på en vecka. 

Värsta månaden

Oktober ser ut att bli en av de värsta månaderna hittills för ryssarna sett till antalet förluster. Janek Kesselmann, befälhavare vid den estniska underrättelsetjänsten, beräknar att den ryska armén kommer förlora cirka 40 000 soldater.

De enorma förlustsiffrorna förklaras av den ryska militärens taktik, som Kesselmann kallar för ”köttkvarnen”.

Underrättelsechefen berättar att ryssarna skickar in våg efter våg av soldater, utan att bry sig om antalet förluster.

– Ryssland slösar cyniskt bort sin personal. Vi räknar med att fienden kommer förlora 40 000 soldater under oktober, inklusive skadade och dödade, säger Kesselman till Estlands public servicebolag ERR.

Avancerar

Rysslands hänsynslösa taktik är dock relativt framgångsrik.

Den ryska armén fortsätter att avancera i östra Ukraina. Enligt Rysslands försvarsdepartement har ryska styrkor tagit kontroll över byn Tsukuryne i östra Ukraina. Byn ligger strax söder om den strategiskt viktiga staden Pokrovsk. Att inta Pokrovsk är en av Rysslands stora målsättningar.

Foto: T. Noble resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 20

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen