Sju svenskar i stor olycka i Norge
2025 09 26
Ett barn saknas och en norsk räddningsarbetare har mist livet.
Sju svenskar har varit med om en allvarlig båtolycka i Lofoten i Norge på fredagen.
Det handlar om sex svenska fisketurister och en guide.
En norsk räddningsarbetare har mist livet och en person saknas fortfarande.
En död – och barn saknas
Båten uppges ha kapsejsat i Nappstraumen i Lofoten på fredagen, rapporterar VG.
De sex fisketuristerna samt guiden som befann sig på båten uppges vara svenskar. Två av de svenska turisterna uppges vara barn, och turisterna är en familj, enligt Aftonbladet.
En norsk räddningsarbetare har dött i samband med insatsen.
– Det här är en mycket svår dag för räddningstjänsten. Våra varmaste tankar går nu till de anhöriga, till kollegorna i Räddningstjänsten och till alla som står den avlidne nära, säger Hanne H. Bragstad, avdelningschef vid Sjöräddningscentralen Nordnorge, i ett pressmeddelande.
En person saknas alltså fortfarande.
– Vi har flera olika resurser i sökandet – räddningshelikoptrar, drönare, andra fartyg som befinner sig i området och frivilliga som söker på stranden, säger Bragstad till tidningen.
Den saknade personen uppges vara ett barn, rapporterar TV4.
”Obegripligt att det kan hända”
Exakt vad som har hänt i samband med olyckan är ännu inte klarlagt.
Den guidade fisketuren arrangerades av det svenska företaget Nordic Sea Angling.
– Vi har haft tusentals gäster varje år i över 20 säsonger utan allvarliga incidenter. Nu befinner vi oss i en situation vi aldrig trodde att vi skulle uppleva, skriver Jimmy Andersson, vd på Nordic Sea Angling, på Facebook.
Båten som har kapsejsat uppges vara helt ny, och väderförhållanden var inte heller särskilt dåliga.
– Det här är vårt flaggskepp. Den är nästan helt ny och levererades tidigare i år. Olyckan inträffade inomskärs. Havet var inte helt lugnt, men väldigt lugnt, säger Jimmy Andersson till tidningen.
– Det är helt obegripligt att det här kan hända, tillägger han.
Arkivfoto: M. König
Text: Redaktionen