Sju personer i allvarlig olycka

2023 10 22

En allvarlig trafikolycka har skett under söndagsmorgonen.

Tidigt på söndagen har räddningstjänst, ambulans och polis larmats en plats i Hässleholms kommun i Skåne.

Detta efter att en allvarlig olycka har skett i trafiken.

Totalt sju personer är inblandade och åtminstone tre av dem har förts till sjukhus under morgonen.

Det rapporterar Kristianstadsbladet.

“Allvarlig olycka”

Det ska röra sig om en A-traktor som har varit med om en kollision, och sju personer befann sig i fordonet när olyckan skedde.

A-traktorn körde rakt in i en stenmur i betydligt snabbare hastighet än vad A-traktorer har tillåtelse att framföras i.

Olyckan skedde vid en rondell kring kyrkogården i de centrala delarna av Hässleholm.

– Det är en allvarlig olycka, säger Thomas Nordin vid räddningstjänsten enligt Expressen.

Oklart skadeläge

Åtminstone tre av de sju personer som befann sig i fordonet har förts till sjukhus.

Det rör sig om en allvarlig olycka, men det står inte klart vilka typer av skador personerna har.

Polisen kommer nu att utreda händelsen.

Körde ifrån polisen

Polisen har meddelat att olyckan skedde efter det att A-traktorn försökt köra ifrån polisen.

– Patrull rutinpatrullerar i centrala Hässleholm när de får syn på en bil som de vill kontrollera. Bilen, som visar sig vara en a-traktor, vägrar stanna på polisernas uppmaning och försöker köra ifrån patrullen. 

Efter prejning

De förklarar att föraren misstänks för grovt drograttfylleri, vållande till kroppsskada samt grov vårdslöshet i trafik. 

Patrullen genomför en kontrollerad prejning av a-traktorn för att få stopp men den fortsätter att försöka köra ifrån patrullen, framhåller polisen via sin webbsida.

– Kort efter prejningen kör a-trakorn in i en mur.

Arkivfoto: Västra Götalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


Hundratals från Bandidos på väg till Sverige – Danmark slår larm

2025 01 24

Flera hundra medlemmar från den ökända MC-klubben Bandidos väntas komma till Sverige på lördag.

Alldeles nyligen pekades Bandidos ut som den mest brottsaktiva MC-klubben i landet, enligt Acta Publica.

– Narkotikan är en stor del av klubbens verksamhet, konstaterar researchgruppen i en rapport och tillägger:

– De grova brott som personer i Bandidosmiljön dömts eller åtalats för under många år och även under 2024 visar att dessa brott tolereras.

Kommer från hela världen

På lördag firar Bandidos i Helsingborg 30 år.

Hundratals medlemmar från hela Europa samt USA och Asien kommer att ansluta till evenemanget och festen som ska hållas i Hasslarp, strax utanför Helsingborg.

Det sker samtidigt som det i Danmark inletts en historisk rättsprocess om att förbjuda MC-klubben.

I grannlandet beskrivs Bandidos som den mest våldsamma gänggruppen och den största gruppen organiserade kriminella i landet.

– Det betyder att det enligt vår uppfattning är så att det som en vanlig del av Bandidos MC:s verksamhet i Danmark har begåtts och begås omfattande och allvarlig brottslighet till skada för det danska samhället, säger Halit Sert, en av åklagarna i ärendet, till TV2.

Även Finland vill förbjuda klubben.

Flera är dömda

Rättegången sker i Helsingör – bara några kilometer över sundet från Helsingborg.

I den skånska staden finns det runt 20 medlemmar i Bandidos, enligt en granskning av Helsingborgs Dagblad.

De flesta av dem förekommer i brottsregistret, framför allt för olika former av narkotikabrott. I två fall finns domar för synnerligen grovt narkotikabrott respektive grovt vapenbrott. En är dömd för mord, ett brott som dock begicks före medlemskapet.

Bandidos själva vill inte kommentera granskningen, men har vid upprepade tillfällen hävdat att brotten begås av enskilda individer och inte MC-klubben.

Ola Fredriksson, researcher på Acta, håller inte helt med.

– Det är både och, säger han till HD.

LÄS MER: Hells Angels och Bandidos i gemensam aktion

Finns på nio orter

Bandidos MC finns på nio orter i Sverige: Stockholm, Karlstad, Vänersborg, Skara, Kungälv, Göteborg, Växjö, Höör och Helsingborg.

Den svenska regeringen och SD arbetar med en ny lag som ska kunna döma människor för samröre med gängkriminella. Ett lagförslag väntas läggas fram under året, men kan bli verklighet först efter riksdagsvalet 2026.

Om så blir fallet torde Bandidos få svårt att undvika att sorteras inom den grupp som kriminaliseras, erfar Acta Publica.

Foto: Joe Mabel

Text: Redaktionen


Massiv attack – ryssar springer för livet

2025 01 24

Ukraina har utfört omfattande luftattacker mot mål i Ryssland.

Drönare har bland annat avfyrats mot strategiska mål i huvudstaden Moskva.

I den ryska staden Ryazan, cirka 20 mil från Moskva, har en stor oljeanläggning attackerats.

Nu sprids filmer och bilder på attacken.

I ett filmklipp syns det hur stora eldklot stiger mot himlen samtidigt som skräckslagna personer springer från platsen.

– Människor flyr från platsen i bilar och till fots när eldkloten stiger upp mot himlen, rapporterar BBC som verifierat filmklippen.

Massiv attack

Fredagens drönarattack anses vara en av de största mot Ryssland sedan krigets början.

– Ryssland har drabbats av den massivaste drönarattacken sedan början av detta år. I Ryazan brinner ett oljeraffinaderi och ett kraftverk, rapporterar den belarusiska nyhetsbyrån Nexta.

Vapenfabrik i lågor

Andriy Kovalenko, chef för Ukrainas myndighet mot desinformation, bekräftar att oljeanläggningen i Ryazan har träffats.

En fabrik som tillverkar militär utrustning ska också ha attackerats. Fabriken, som är belägen i Brjansk i västra Ryssland, uppges stå i lågor.

– Anläggningen producerar komponenter till robotar och andra vapen, uppger Kovalenko i ett inlägg på Telegram.

Attack mot bostadsområde

Kreml har bekräftat attackerna mot anläggningarna, men har inte gått ut med några uppgifter om antalet skadade eller döda. 

Enligt Kreml har det ryska luftförsvaret skjutit ned 121 ukrainska drönare. 

Samtidigt  som ryska oljeanläggningar brinner fortsätter Moskva att attackera ukrainska städer och byar.

Minst tre personer har dödats i en rysk drönarattack mot ett bostadsområde utanför huvudstaden Kyiv.

Enligt det ukrainska inrikesdepartementet har två män och en kvinna dödats i attacken. Flera bostadshus, byggnader och bilar har förstörts.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen