JUST NU: “Självklart” möjligt med nytt krig i Europa

2022 07 01

Finlands utrikesminister varnar för att Europa måste vara beredda på fler krig än det i Ukraina.

– Självklart är det en möjlighet. Och det är därför det är så viktigt att fortsätta stötta Ukraina för närvarande.

Så säger Finlands utrikesminister Pekka Haavisto till CNN angående säkerhetsläget i Europa.

“En ny järnridå”

Enligt Haavisto har Putins invasion av Rysslands grannland “förändrat säkerhetsatmosfären”.

– Jag tror det är en ny verklighet. Jag tror verkligen att den europeiska säkerhetsarkitekturen har brustit. Det finns en ny typ av järnridå mellan Ryssland och de andra länderna. Och självklart är den baserad på Rysslands aggression mot sin granne Ukraina, säger han till kanalen.

Övertygad om ukrainsk seger

Den finske utrikesministern är fortfarande övertygad om att Ukraina kan vinna kriget.

– De kan upprätthålla situationen och i den meningen kan de vinna den här kampen. Jag tror att de naturligtvis är moraliskt på topp. De är väldigt enade, säger Haavisto.

Redo för rysk invasion

När det kommer till den finska militära beredskapen har landet under en längre tid rustat upp försvaret.

Häromveckan uttalade sig även landets militärchef att man står redo om Ryssland skulle attackera Finland.

På väg in i Nato

Finland har, liksom Sverige, som bekant fått grönt ljus för att tas emot som medlem i militäralliansen Nato som en följd av det omskakande säkerhetsläget i Europa.

En annan gemensam nämnare mellan de två nordiska länderna är att Turkiets president Erdoğan ställt krav på utlämningar från både Finland och Sverige.

Inte diskuterat med Erdoğan

Detta har emellertid inte Finland diskuterat med Turkiet under de tre dagar långa Natotoppmötet i Madrid i veckan.

– Vi kom överens om att vi nu har ett underskrivet dokument och att allt vi har skrivit under finns i dokumentet. Vi förde inga diskussioner, i Madrid, om några individer eller utlämningar (med Turkiet), säger Haavisto enligt Sky News.

Erdoğan har inte bråttom

Erdoğan själv har dock uttalat sig om att han inte kommer att ha särskilt bråttom med att ratificera varken Sveriges eller Finlands Natomedlemskap.

Inte förrän de två länderna har hållit vad de lovat i fråga om utlämningar av “terrorister”.

– Detta borde vara känt: dessa signaturer betyder inte att frågan är klar. Utan vårt parlaments godkännande träder detta inte i kraft. Så det finns ingen anledning att skynda sig, sade Erdoğan till tv-kanalen NTV enligt Sky News.

“Bollen på deras planhalva”
Han tillade:

– Bollen är på deras planhalva nu. Sverige och Finland är för närvarande inte Natomedlemmar.

Foto: President of Russia Office resp Finska Statsrådet

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 26

Skatt på ISK höjs kraftigt

2026 10 21

I dag använder över fyra miljoner svenskar investeringssparkontot ISK.

Snart höjs skatten på den populära sparformen.

Skatten på ISK – som räknas ut genom att statslåneräntan plus en procentenhet multipliceras med en schablonskatt på 30 procent – beräknas höjas från 1,065 procent till cirka 1,22 procent, rapporterar Di.

Det motsvarar en ökning på cirka 15 procent.

Då behöver du betala

Den som har ett sammanlagt sparande på högst 300 000 kronor på ISK behöver inte betala någon schablonskatt på sparandet. Det beror på att den skattefria grundnivån uppgår till 300 000 kronor sedan årsskiftet 2025/26.

För sparare med större kapital kan det däremot vara fördelaktigt att placera en del av pengarna i en annan sparform.

– För den som redan utnyttjat den skattefria delen på 300 000 kronor och vill ha ett räntesparande med en stabil men lite lägre avkastning kan en vanlig aktiedepå ge mer. Men om du förväntar dig en avkastning högre än 3,7 procent så ska du ha pengarna på ett investeringssparkonto, säger Länsförsäkringars sparekonom Stefan Westerberg till Di.

Kan tjäna mer 

En aktiedepå är ett konto där du kan köpa och sälja aktier och andra värdepapper. Till skillnad från ISK, där sparandet beskattas med en årlig schablonskatt, betalas skatt på ett depåkonto varje gång ett värdepapper säljs med vinst.

– Med en riktigt lång spartid, omkring 30 år, kan aktiedepån vinna genom att pengarna växer innan vinsten beskattas, säger Stefan Westberg till tidningen.  

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen 

Så beräknas ISK-skatten

- Med ett investeringssparkonto betalar du ingen skatt på de vinster du gör när du säljer aktier, fonder och andra tillgångar, och inte heller på räntor och utdelningar.

- Du kan inte heller göra avdrag i deklarationen om du gör förlust när du säljer värdepapper. Istället betalar du en schablonskatt på hela kapitalet varje år.

- Schablonskatten baseras på statslåneräntan och för 2026 är schablonskatten 1,065 procent.

Källa: Skandia 

Andra läser: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den 

Foto: C. Liverani

Text: Redaktionen