SJ avråder från resor

2023 11 18

Tågtrafiken i Sverige drabbas just nu av kraftiga störningar.

Problemen är så omfattande att den statliga tågjätten SJ går ut med en avrådan till resenärerna.

En rad olika tågsträckor påverkas.

Kraftig explosion

Bakgrunden är en explosion på ett sockerbruk i Skåne under natten.

Platsen för explosionen är Örtofta mellan Lund och Eslöv. Explosionen var mycket kraftig.

– Jag vaknadedirekt av smällen. Det är värre skador än jag trodde.

Det säger lantbrukare Lars Borg till Sydsvenskan. Han bor en kilometer från olycksplatsen.

Går ut med avrådan

På grund av explosionen har tågtrafiken stoppats på en av Sveriges absolut populäraste tågsträckor – sträckan mellan Stockholm och Malmö.

SJ har därför gått ut med en avrådan till resenärerna, enligt Expressen.

Enligt tidningen gäller avrådan resenärer mellan Stockholm och Malmö och därmed påverkas även många resenärer som åker anslutande sträckor i en rad städer.

Många resenärer drabbade

Längs med den drabbade sträckan ligger bland annat Lund, Eslöv, Hässleholm, Alvesta, Nässjö, Linköping, Norrköping och Södertälje.

Dessutom drabbas resenärer på väg till Köpenhamn och till Kastrups Flygplats.

Även Göteborg påverkas

SJ har gått ut med information på sin webbsida under rubriken trafikändringar.

– Det är stopp i tågtrafiken mellan Lund C och Hässleholm C sedan klockan 03:46 på grund av omfattande elfel.

Vid klockan 10.39 gick SJ ut med uppdaterad information avseende sträckan mellan Malmö och Stockholm.

– Detta påverkar tågtrafiken, och risken för trafikstörningar är större än vanligt på sträckorna Stockholm C - Malmö C - Köpenhamn H samt Malmö C - Göteborg C.

Ser dystert ut

SJ försäkrar att man jobbar på för att finna en lösning.

– Personal är på plats sedan klockan 06:00. Felsökning pågår.

Däremot ser det dystert ut för den som hoppas på en snabb lösning.

– Trafikverket har just nu ingen prognos för när trafiken kan återupptas, uppger SJ.

Inte heller tycks SJ klara av att skaka fram alternativa resemetoder för alla drabbade.

– Vi har försökt att hitta nya resealternativ men har tyvärr begränsad tillgång till ersättningstrafik. 

Hänvisar till webbsidan

I stället hänvisar SJ till sin webbsida.

– Om ditt tåg berörs av störningen kan du oavsett biljettyp omboka eller avboka din resa utan kostnad, gå in på sj.se/andraresa. 

SJ lovar att uppdatera löpande med information gällande trafikläget och de drabbades resor.

Foto: SJ AB

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


23 dec 2025

Massiv attack – Natoländer i blixtaktion

2025 12 23

Flera Natoländer har på tisdagsmorgonen aktiverat sina stridsflyg.

Det bekräftar Polens operativa ledning för de väpnade styrkorna.

Skälet är det massiva anfall som Ryssland i natt riktat mot Ukraina och som även riskerar att äventyra säkerheten i polskt luftrum.

– Stridsflygplan utplacerades och markbaserade luftförsvars- och radarspaningssytem sattes i ökad beredskap, framhåller den polska militären enligt Reuters.

Ett flertal länder deltog

Flera Natoallierade ska ha ingått i den blixtinkallade insatsen.

– Åtgärderna är av förebyggande karaktär och är avsedd att säkra och skydda luftrummet, särskilt i områden som gränsar till de hotade regionerna, meddelar Polens operativa ledning vidare.

Enligt ukrainska medier har Ryssland under natten inlett storskaliga missil- och drönarattacker mot ett flertal städer i Ukraina.

I synnerhet riktas attackerna mot landets infrastruktur. Explosioner har bland annat hörts i delar av västra Ukraina, bland annat staden Rivne. 

Även Kyiv är under kraftig attack och flera delar av huvudstaden har förlorat strömmen.

Tymor Tkachenko, som leder Kyivs militära administration, uppmanar folk att söka skydd.

– Var snäll och stanna i skyddsrummen tills faran är över, varnar han enligt Reuters.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Varnat för julattacker

Det ryska anfallet kommer strax efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnat för att Ryssland planerar storskaliga anfall mot landet just under julhelgen.

– Det ligger i (ryssarnas) natur att göra någon form av massiv anfall under vår jul. Vi tar återigen upp frågan om luftförsvar och skyddet av våra samhällen, särskilt den 23, 24 och 25 december, sade Zelenskyj häromdagen enligt Kyiv Independent.

Ryssland har tidigare sagt nej till vapenvila över jul med motiveringen att det skulle ge Ukraina “respit”, enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov.

Förr har Ryssland initierat partiella vapenvilor under religiösa helgdagar, men konsekvent brutit mot dem.

LÄS MER: Fler ryska stridsflyg förstörda – två attacker på två dagar

Arkivfoto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen