Flera allvarliga larm från Ukraina

2024 04 11

Situationen för Ukraina blir allt mer kritisk, både för soldaterna på slagfältet och civilbefolkningen i städerna.

Under torsdagen har flera ukrainska aktörer gått ut med varningar.

Den första varningen kommer direkt från slagfältet.

Den ukrainske generalen Jurij Sodol, som för befäl över trupper i Charkiv-, Donetsk- och Luhansk-regionerna, framhåller att Ryssland har ett massivt övertag i manstyrka.

Enligt Sodol har ryssarna uppemot tio gånger så många trupper i de östra regionerna jämfört med Ukraina.

– De är sju till tio gånger fler. Vi saknar arbetskraft, säger generalen i ett anförande i det ukrainska parlamentet.

Den ukrainska regeringen har agerat på uppgifterna. Under torsdagen har parlamentet antagit en ny mobiliseringslag som gör det enklare för försvarsmakten att rekrytera nya soldater. Åldersgränsen för mobilisering sänks även från 27 till 25 år. Dessutom kommer brottsdömda personer tillåtas ta värvning i armén.

Vädjar till väst

Torsdagens andra varning kommer från Ukrainas tidigare president Petro Porosjenko. I en intervju med brittiska Sky News framhåller han att landets militär även lider av en stor ammunitionsbrist

– Vi behöver inte västvärldens soldater. Vi behöver ammunition, säger Porosjenko.

– Ryssland har kanske tio gånger fler mobiliserade än vad vi har. Men det här kriget handlar inte bara om manskap. Det här kriget handlar också om artillerigranater, missiler och drönare, fortsätter expresidenten och vädjar om mer stöd från västvärlden.

– Det här är inte bara vårt krig, det här är ert krig också. Hjälp oss att fortsätta denna gemensamma kamp.

Otillräckligt luftförsvar

Torsdagens sista varning kommer direkt från Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, som kommenterar torsdagens ryska attacker mot ukrainska städer och elnätverk.

Totalt avfyrades över 80 drönare och robotar mot olika mål. Det ukrainska luftvärnet lyckades skjuta ned 39 drönare och 18 robotar – men flera träffade sina mål.

Zelenkyj framhåller att Ukraina saknar tillräckligt med luftvärn för att kunna försvara sig.

– Vi behöver luftvärn och annan försvarsmateriel, inte att man blundar och håller ändlösa diskussioner, säger presidenten.

Under torsdagens storskaliga attack besköts bland annat ett stort värmekraftverk utanför huvudstaden Kyiv.

– Det brinner och är fullständigt förstört, säger en talesperson på kraftverket till den ukrainska nyhetsbyrån Interfax-Ukraine.

Det rapporteras även om flera civila dödsfall.

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2026 03 26

Ytterligare konkurrens på lågprismarknaden är på gång.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore kommer att få utökad konkurrens i Sverige.

Detta eftersom att den finländska lågprisjätten Puuilo kommer att stiga in på den svenska lågprismarknaden.

Kedjan har i dagsläget 60 butiker i Sveriges grannland i öst – och satsar på ett 100-tal i Norden inom fyra år, rapporterar Market.

Ny lågpriskedja

Hos Puuilo finns bland annat byggmaterial, elartiklar, hushållsprodukter, trädgårdsartiklar och verktyg.

Exakt när kedjan gör entré på den svenska marknaden är ännu oklart – men en Sverigechef har utsetts och en första butik ska öppnas inom 18 månader.

– Inmarschen i Sverige väntar runt hörnet, uppger Market.

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Kedjan omsatte förra året 442 miljoner euro – en ökning med 15 procent.

Rörelseresultatet landade på 75 miljoner euro.

Läs mer: Hushållen varnas för prischock – på grund av vädret

Sedan tidigare

Redan förra året aviserade kedjan att de hade för avsikt att expandera till den svenska marknaden.

Detta i samband med en delårsrapport.

– Puuoilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelade bolaget i fjol.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

“Noggrant utvärderat”

Så här lät det från vd Juha Saarela då:

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, sade han då.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen


25 mars 2026

Nytt favoritland – 5 miljoner svenskar ska åka dit

2026 03 26

Länder som Spanien, Frankrike och Italien får erkänna sig besegrade.

Svenska folket tycks lockas av ett helt annat resmål än de klassiska turistmagneterna.

Nu är det istället Danmark som seglar upp som ny favorit.

Nästan varannan svensk, 47 procent, uppger att de kommer att besöka grannlandet någon gång inom de närmaste tre åren, enligt en marknadsundersökning av VisitDenmark.

– Att så många svenskar planerar att resa till Danmark visar tydligt att intresset för närresor växer, säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager på Stena Line, i en kommentar.

Färjerederiet har tydligt märkt av det ökade suget.

– För resenärer som värderar trygghet, flexibilitet och närhet erbjuder Danmark korta resor till både välbekanta och outforskade besöksmål – ett upplägg som passar för spontana weekendresor, långhelger eller vistelser under vår och sommar, säger Ulf Staaff.

Spontanresor

Det som gör Danmark särskilt attraktivt är det korta avståndet. Destinationen blir därför ett naturligt val för spontanresande, inte minst över helger.

Köpenhamn, Tivoli och Legoland hör till några av de mest populära resmålen. Men hela Danmark växer i svenskarnas ögon, och nu väntas alltså en svensk invasion där drygt fem miljoner kommer att besöka landet de kommande åren.

– Nära hälften av svenskarna överväger en resa till Danmark och detta visar att landet fortsatt är ett attraktivt resmål på den svenska marknaden. Samtidigt visar analysen att kännedomen ofta är koncentrerad till några få destinationer, vilket innebär en potential att inspirera fler att upptäcka fler delar av landet, säger Åsa Lindberg, Senior Market Manager på VisitDenmark, i ett uttalande.

LÄS MER: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Ökat tryck i påsk

Svenskarna har dock inte övergivit resor längre bort. Enligt resebyrån Ticket ökar påskresandet, framför allt inom Europa.

Jämfört med förra året är det 17 procent fler bokningar i år.

– Vi ser att många längtar efter ledighet och vill komma iväg under påsken, gärna till resmål som ger en tydlig kontrast till vardagen hemma, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Hos Ticket är London det mest bokade resmålet, följt av Malaga, Alicante, Paris och Rom.

LÄS MER: Cafékedja öppnar i Sverige – succé i över 40 länder

Foto: A. Piacquadio

Text: Redaktionen