Shoppingjätte i blåsväder

2024 11 19

Shoppingplattformen Temu får hård kritik av Konsumentverket, andra europeiska konsumentskyddsmyndigheter och EU-kommissionen.

Den kinesiska handelsplattformen, som har miljontals kunder i Sverige, anklagas för att bryta mot konsumentskyddande lagar i flera avseenden.

Tillsammans med andra europeiska myndigheter har Konsumentverket utrett samtliga misstänkta överträdelser och sammanställt bevisning från alla EU-länder.

Enligt myndigheten använder sig Temu av flera marknadsföringsmetoder som bryter mot EU-lagar. 

– Det handlar om metoder som kan anses vara vilseledande eller aggressiva och som kan ha en negativ påverkan på konsumenters köpbeslut. Det handlar också om vilken information som digitala marknadsplatser är skyldiga att ge enligt EU-rätten, framhåller Konsumentverket i ett uttalande.

Flera brister

Efter granskningen har EU-kommissionen och EU:s konsumentskyddssamarbete (CPC-nätverket) kontaktat Temu.

I ett brev radar EU-aktörerna upp följande brister hos shoppingjätten:

- Falska rabatterbjudanden. Ger intrycket av att produkten säljs med rabatt när det inte stämmer

- Påtryckningar. Pressar konsumenter att fatta överilade köpbeslut med falska påståenden att produkten är på väg att ta slut, etc

- Påtvingade spel. Tvingar konsumenter att spela på ett ”lyckohjul” där viktig information om villkoren för spelet göms

- Utebliven eller vilseledande information. Ger otillräcklig eller felaktig information om den lagstadgade ångerrätten. Det framgår inte heller att en order måste uppgå till ett visst belopp för att köpet ska kunna slutföras.

- Falska konsumentrecensioner. Ger otillräcklig information om på vilket sätt Temu säkerställer att recensioner lämnas av personer som faktiskt har använt produkten.

- Dold kontaktinformation. Försvårar för konsumenter att lämna klagomål eller ställa frågor.

Växer så det knakar

Det senaste året har Temu gjort succé. Under årets första sex månader redovisade den kinesiska shoppingjätten en vinst på cirka 20 miljarder dollar.

– Det överträffar den totala försäljningen under 2023 som uppgick till 18 miljarder dollar, rapporterade Yahoo Finance i somras.

Temu svarar

Ett av regelverken som Temu och Shein anklagas bryta mot är Digital Services Act (DSA), som bland annat ska garantera säkra digitala tjänster.

Det förstnämnda företaget har svarat på kritiken via sin svenska pr-byrå Agera.

– Temu tar sina förpliktelser gentemot DSA på stort allvar och investerar fortlöpande för att stärka efterlevnaden och värna konsumenternas intressen på vår plattform. Vi kommer att samarbeta fullt ut för att nå vårt gemensamma mål i form av en säker och betrodd marknadsplats, framhåller pr-byrån i en kommentar till sajten Market.

Shoppingplattformen har också kommenterat anklagelserna i ett mejl till Sveriges Radio.

– Vi kommer att samarbeta fullt ut med denna utredning, inte minst eftersom en sådan granskning på lång sikt gynnar våra kunder, framhåller Temu.  

På sajten Trustpilot skriver Temu att man följer ”strikta policyer” för att säkerställa produkternas kvalitet.   

– Vi implementerar strikta policyer och kontrollåtgärder för att säkerställa produktkvalitet och korrekta produktbeskrivningar. Om du inte är nöjd med någon av de produkter du fått, kan du ansöka om återbetalning inom 90 dagar efter köpet.

Foto: D. Gillis

Text: Redaktionen


JUST NU: Polen dundrar mot Ryssland

2025 08 20

Polska ministrar rasar mot Ryssland.

Tidigare på onsdagen kom uppgifter om att ett mystiskt föremål landat på ett majsfält i östra Polen.

Polska tjänstemän bekräftar nu att det var en rysk drönare som kraschade ner på majsfältet.

Nu dundrar Polen mot Ryssland, rapporterar Kyiv Independent.

Stort missnöje

Polska tjänstemän säger på onsdagen att en rysk drönare kraschade under natten i ett lantligt område i östra Polen och beskriver incidenten som en avsiktlig provokation mitt under internationella samtal om att avsluta kriget i Ukraina. 

Polens vice premiärminister och försvarsminister Wladyslaw Kosiniak-Kamysz bekräftar att föremålet, som föll ner på en majsfält nära byn Osiny, var en rysk obemannad luftfarkost. 

Osiny ligger i Lublins vojvodskap, en provins som gränsar till Ukraina och Belarus.

“En provokation”

Kosiniak-Kamysz uttrycker sitt tydliga missnöje.

– Återigen har vi att göra med en provokation från Ryska federationen med en rysk drönare, säger ministern.

– Ryssland provocerar återigen Natoländer – efter drönarincidenter som inträffade i Rumänien, Litauen och Lettland, samt efter luftrumskränkningar som skett i nästan alla Natoländer.

Läs mer: Massivt ukrainskt erbjudande till USA – värt en biljon kronor

“Ny kränkning”

Utrikesminister Radoslaw Sikorski fördömer "en ny kränkning av vårt luftrum från öster”.

– Utrikesdepartementet kommer att protestera mot den som ligger bakom denna kränkning, framhåller Sikorski enligt Moscow Times.

Shahed-drönare

Det var en Shahed-drönare som flög in i östra Polen och kraschade på majsfältet.

Drönaren exploderade i byn Osiny i den polska regionen Lublin, cirka 100 kilometer från den ukrainska gränsen, väster om regionhuvudstaden Lublin. 

Lokal polis uppgav till polska PAP att en explosion registrerades runt klockan 02:00 lokal tid, varefter myndigheterna fann "brända metall- och plastrester utspridda över en radie på flera dussin meter".

Polisen berättade för PAP att fönster krossades i flera hem men att ingen skadades.

Läs mer: Putin riskerar uppror

Foto: President of Russia Office resp Sebastian Indra MSZ OBS

Text: Redaktionen


JUST NU: Lavrov ställer tungt krav på USA och Europa

2025 08 20

Sergej Lavrov ger sig in i debatten om säkerhetsgarantier för Ukraina.

Donald Trump fortsätter att försöka mäkla fred mellan Ryssland och Ukraina.

Vid det senaste mötet mellan Trump och de europeiska ledarna kom ämnet säkerhetsgarantier för Ukraina på tal.

Nu ger sig Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov in i debatten – och ställer ett tungt krav på Trump och de europeiska ledarna.

Ställer krav

Utrikesministern menar att Ryssland måste vara en del av alla samtal som rör Ukrainas säkerhetsgarantier.

Han säger att Moskva måste inkluderas i alla samtal om Ukrainas säkerhetsgarantier, och avfärdar europeisk diplomati som "aggressiv eskalering" och "ett tafatt försök att påverka Trump".

– Att diskutera säkerhetsgarantier på allvar utan Ryssland är en återvändsgränd, säger Lavrov enligt The Guardian.

“Kina borde vara där”

Lavrov säger också att Kina borde vara bland Ukrainas säkerhetsgaranter. 

Ryska tjänstemän har upprepade gånger sagt att Moskva inte skulle acceptera utplaceringen av europeiska styrkor i Ukraina, vilket är en av de viktigaste säkerhetsgarantierna som diskuteras.

Läs mer: ”Blir en kollaps” – skräckbesked för Putin

Har utbytt kroppar

Samtidigt kommer uppgifter om att Ryssland och Ukraina har utbytt kroppar av fallna soldater.

Den 19 augusti genomförde Ukraina och Ryssland ytterligare ett utbyte av kropparna av soldater som dödats i strid, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

1 000 soldater

Det ukrainska samordningshögkvarteret för behandling av krigsfångar rapporterade den 19 augusti att Ryssland överlämnat kropparna av 1 000 avlidna ukrainska soldater, inklusive kropparna av fem soldater som dog i rysk fångenskap.

– Det ukrainska samordningshögkvarteret för behandling av krigsfångar rapporterade att Ukraina tidigare hade listat militärerna på listorna över svårt sårade eller allvarligt sjuka fångar som skulle utbytas i enlighet med Istanbulavtalen från den 2 juni, rapporterar ISW.

Läs mer: Krisen växer – stor attack skakar Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen