Sexuell läggning ökar kraftigt – Forskare: ”ny trend i Sverige”

2024 12 06

Andelen som identifierar sig som Stockholms största sexuella minoritet skjuter i höjden.

Antalet personer i huvudstadsregionen som identifierar sig som bisexuella har nästan fördubblats på tio år.

De yngre generationerna driver trenden och många av dem har tidigare identifierat sig som heterosexuella, visar en ny studie som bland annat genomförts av forskare från Karolinska Institutet.

"Speglar trend i USA"

Andelen som identifierar sig som homosexuella har de senaste tio åren legat relativt oförändrat mellan 1,7-2,0 procent.

Mellan 2010 och 2021 har dock en stor förändring skett. Andelen som identifierar sig som bisexuella ökade från 1,6 till 3,1 procent – vilket gör läggningen till den största sexuella minoriteten.

Forskarna konstaterar att det finns tydliga generationsskillnader när det gäller den sexuella identiteten i Stockholm.

Bland dem som föddes i mitten av 1990-talet fram till början av 2010-talet identifierar sig 12 procent som homo- eller bisexuella. Motsvarande siffra bland 80-talister samt de födda fram till mitten av 90-talet är 7,8 procent.

– Detta speglar de trender som observerats i USA sedan 2016 och tyder på att yngre generationer är mycket mer benägna att identifiera sig som bisexuella, säger Willi Zhang, postdoktor vid institutionen för global folkhälsa vid Karolinska institutet, i ett pressmeddelande.

16 procent har bytt

I studien påvisades också att den sexuella identiteten är föränderlig. Nästan 16 procent hade bytt sexuell identitet minst en gång mellan 2010 och 2021.

Det är främst bisexuella personer som ändrar sig. Drygt hälften av bisexuella år 2021 hade identifierat sig som heterosexuella elva år tidigare.

– Våra resultat utmanar den konventionella uppfattningen att den sexuella läggningen är densamma under hela livet. Vi vill nu fortsätta att undersöka om människor som upplever förändringar i sin sexuella identitet har en ökad sårbarhet att drabbas av ohälsa, säger Willi Zhang.

Kommer öka

Baserat på studiens resultat understryker forskarna även gruppen bisexuella sannolikt kommer att öka, men också att det finns en förhöjd risk att drabbas av ohälsa och diskriminering.

– Vår studie understryker därför behovet av riktade folkhälsoinsatser, säger Willi Zhang.

Foto: E. Bauso

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen