Minst sex länder vägrar ta emot svenskt livsmedel

2023 09 11

Ett gäng länder säger blankt nej till att importera griskött från Sverige.

Bakgrunden är den senaste tidens larm om afrikansk svinpest som upptäckts i två svenska kommuner, rapporterar Sveriges Radio Ekot.

Och upptäckten har skapat eko i omvärlden.

Framför allt är oron stor i Sydostasien där de flesta av länderna som stoppar import av svenskt griskött ligger.

– Det här får ju direkta konsekvenser för företagsekonomin naturligtvis, säger branschorganisationen Kött- och charkföretagets vd Magnus Därth till radiokanalen.

Mer än 50 procent påverkas

Direkt efter de första larmen om svinpest stoppade ett stort antal länder all import av griskött från Sverige.

I synnerhet handlar det om benprodukter och fetter som inte har samma marknad på hemmaplan, men är populära utomlands.

Totalt exporteras i vanliga fall 30 000 av det årligen 254 000 ton producerade grisköttet i Sverige.

Hittills har hälften stoppats.

– Mer än 50 procent påverkas direkt när de här länderna stänger sin marknad, säger Magnus Därth och pekar på att det kan handla om 50 miljoner kronor i uteblivna intäkter för köttföretagen.

Minst sex länder

Några av de länder som hittills stoppat import av svenskt griskött är:

- Sydkorea

- Filippinerna

- Japan

- Australien

- Armenien

- Ukraina

Sju konstaterade fall

Totalt har afrikansk svinpest konstaterats i sju fall, enligt Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA.

Det senaste fallet hittades i Norbergs kommun. Övriga har hittats i Fagersta kommun i Västmanland.

Ett sökande efter kadaver i området har pågått under helgen.

– Enligt plan så börjar sökandet i området runt det först påvisade fallet och området utökas allt eftersom. Hittills är resultaten helt enligt våra förväntningar, säger statsepizootolog Karl Ståhl i ett pressmeddelande.

Foto: E. Aceron

Text: Redaktionen


04 jul 26

Finsk flygtrafik stoppas – jaktplan har skickats upp

2026 07 04

Den finska försvarsmakten har varit aktiv under morgonen.

Flygtrafiken har tillfälligt stoppats i Finland.

Observationer av jaktplan har gjorts under hela morgonen, rapporterar Yle.

Restriktioner i Finska viken

Den finska försvarsmakten meddelar under lördagsmorgonen att flyg- och sjötrafiken begränsas.

Restriktionsområdet för luftfart infördes tidigt på lördagsmorgonen strax efter klockan fem, och begränsningar av havsområdena infördes direkt efteråt.

– Försvarsmakten har tagit i bruk tillfälliga restriktionsområden för luftfart och sjötrafik i den östra Finska viken under lördagsmorgonen. Kontrollera alltid aktuella restriktionsområden innan du ger dig ut på resa, skriver försvarsmakten i ett inlägg på X.

Enligt myndigheten gäller restriktionerna havsområdet utanför Kotka och Fredrikshamn i sydöstra Finland.

Jaktplan har skickats upp

– I Kotka har man gjort observationer av jaktplan under hela lördagsmorgonen. Försvarsmakten uppger att förstärkt flygövervakning pågår i området, skriver Yle.

Maija Tuunila, som rapporterar på plats för Yle, säger att man i Kotkaområdet har hört omkring tio överflygningar på bara en halvtimme.

Molnen gör att flygplanen inte går att se, men ljudet av dem hörs tydligt.

I ett uttalande uppges det att åtgärden är förebyggande.

– Från Försvarsmaktens kommunikation uppges att begränsningen är kopplad till Ukrainas försvarskamp mot Ryssland, men mer detaljer har inte offentliggjorts. Orsaken till begränsningen är Ukrainas drönarattacker, uppger Yle.

Samtidigt betonas att inga drönare har observerats på finskt territorium vid tidpunkten för beslutet.

Kopplas till drönarattacker

Åtgärden kopplas till den ökade aktiviteten i regionen där Ukraina genomför attacker mot mål i Ryssland.

Enligt rapporter från bland annat The Kyiv Independent ska en oljeterminal i Sankt Petersburg ha träffats i en ukrainsk attack under morgonen, vilket också uppges ha orsakat kraftig rökutveckling i området.

Guvernören i Leningradregionen Aleksandr Drozdenko uppger i meddelandetjänsten Telegram att Ryssland har skjutit ner 67 drönare, och att delar av dem har fallit ned i området kring hamnen Vysotsk, det vill säga Uuraas hamn.

Även Moskva och Belgorod-regionen har attackerats under morgonen.

Det är inte första gången som flyg- och sjötrafiken påverkas i området kring östra Finska viken.

Redan tidigare i veckan infördes liknande restriktioner, då som en förebyggande åtgärd ifall drönare skulle avvika in över finskt territorium.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Låt kaffet stå – polisen uppmanar svenska folket

2026 07 04

Många svenskar har inlett sin semester.

För andra väntar den lediga perioden runt hörnet.

Under sommaren är det många som åker bort och lämnar hemmet för kortare eller längre perioder, vilket många stöldligor är väl medvetna om.

När hemmet står tomt är det mindre riskfyllt för inbrottstjuvar att slå till.

Men det finns sätt att minska risken för inbrott när man åker iväg, rapporterar SR.

Polisen uppmanar

Polisen går ut med en uppmaning till svenska folket.

När det är dags att resa bort finns det flera saker att göra för att motverka inbrott. Bland annat att låta kaffekoppen stå.

– Bara se till så att det verkar vara folk i rörelse i huset, tecken på att man är hemma. Ett par stövlar på framsidan, en halvt urdrucken kaffekopp på köksbordet om någon spanar in och så vidare, säger Annelie Svensson, brottsförebyggande samordnare på polisen i Halland, till radion.

Inga bilder

Bilder som tas under resan bör inte läggas ut på sociala medier, uppmanar polisen. Det är ett enkelt sätt för inbrottstjuvar att se om någon inte är på hemorten.

Dessutom kan grannarna vara till stor hjälp, enligt tips från Vattenfall.

– Ni kan också be en granne eller någon annan att tömma din brevlåda då och då, att lägga sopor i din soptunna, klippa gräset och gärna ta en tur runt huset emellanåt, råder Vattenfall sina kunder.

– Om möjligt, låt din bil stå parkerad eller låt grannen parkera sin bil på din garageuppfart.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Grannsamverkan

Polisen tipsar också om grannsamverkan, vilket visat sig vara en effektiv metod för att upptäcka misstänkt aktivitet i området.

– Starta en grannsamverkansförening i området där man bor om det inte redan finns. Det bygger ju på grannar är vaksamma, säger Annelie Svensson, till SR.

 Plocka undan

Även om kaffekoppen kan lämnas framme finns det mycket annat som är bra att plocka undan, framhåller Vattenfall.

Bland annat trädgårdsredskap, cyklas och utemöbler.

– Undvik att värdefulla föremål är synliga genom fönstren, uppmanar energibolaget.

Tjuvar tar sig in och ut genom dörrar och fönster. Se till att ha bra lås och kolla gärna om ditt försäkringsbolag har särskilda krav så att försäkringen gäller om olyckan trots allt är framme.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: Shixugang

Text: Redaktionen